Теми статей
Обрати теми

Увага! Нова форма ПН і РК

Сумцова Ольга, податковий експерт
Бухгалтер 911 Лютий, 2022/№ 7
Друк
Мінфін наказом від 17.01.2022 № 15 вніс зміни до форми податкової накладної (ПН), розрахунку коригування (РК) і порядку їх заповнення*. Що змінилося цього разу? «З коли» потрібно буде заповнювати ПН і РК за новою формою? Усі подробиці далі.

* Затверджені наказом Мінфіну від 31.12.2015 № 1307.

З чим пов’язані зміни у формі ПН і РК? З реформуванням «тютюнового» ПДВ. Нагадаємо, що з 01.01.2022 введено нові правила оподаткування ПДВ: (1) тютюнових виробів, (2) тютюну, (3) промислових замінників тютюну і (4) рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі — тютюнова продукція), для яких установлені максимальні роздрібні ціни (МРЦ). Суть у тому, що тепер оподатковується ПДВ тільки перше постачання таких виробів виробниками, їх торговими домами та імпортерами. Усі подальші постачання тютюнової продукції, на яку встановлені МРЦ, — звільнені від оподаткування ПДВ (п. 197.27 ПКУ).

Якщо ж МРЦ не встановлені, то на всіх етапах постачання ПДВ стягується за ставкою 20 %.

При цьому база ПДВ «першого постачання» — максимальна роздрібна ціна тютюнової продукції без урахування ПДВ.

Власне, під ці правила і підкоригували ПН і РК. І нові правила стосуються заповнення ПН/РК тільки виробниками та імпортерами такої продукції.

Тому якщо ви не є виробником або імпортером тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, — то для вас власне порядок заповнення ПН і РК не змінюється. Просто треба врахувати, що трохи оновиться форма ПН і РК.

Наприклад, доповниться назва гр. 7 у ПН. Вона називатиметься «Ціна постачання одиниці товару/послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість». І буде підкоригована виноска «1» до реквізиту «порядковий номер».

Як повинні будуть заповнювати ПН на тютюнову продукцію, для якої встановлені МРЦ, виробники (їх торгові доми) та імпортери такої продукції при її першому постачанні?

На постачання такої (і тільки такої) тютюнової продукції виробники/імпортери повинні складати окремі ПН (тобто в одній ПН тютюнова продукція, на яку встановлені МРЦ, та інші товари значитися не можуть).

У порядковому номері такої ПН в другій його частині після «/» треба буде ставити код «. У гр. 7 «Ціна постачання одиниці товару/послуги або максимальна роздрібна ціна товарів без урахування податку на додану вартість» потрібно вказувати максимальну роздрібну ціну тютюнової продукції без урахування ПДВ.

Аналогічні зміни відбулися й у формі РК.

«З коли» діятиме оновлена форма? У наказі Мінфіну сказано, що він набуває чинності з дня, наступного за днем його опублікування (опублікування заплановано на 15.02.2022). Добре, якщо на момент набуття чинності наказом податківці налаштують своє ПЗ і з цієї ж дати буде можливість реєструвати ПН за новою формою. А якщо ні?

Якщо ви не виробник / не імпортер тютюнової продукції, для якої встановлені МРЦ, то вам, у принципі, все одно, за якою формою буде зареєстрована ПН. Адже згідно з п. 12 Порядку № 1246** податківці повинні самі в автоматичному порядку перевіряти відповідність форми ПН/РК затвердженому формату під час надходження ПН на реєстрацію. Відповідно якщо буде можливість реєструвати ПН тільки за старою формою і ПН буде зареєстрована, то визнати її недійсною тільки тому, що вона складена за «старою формою» — не можна.

** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246.

І оскільки вже торкнулися «тютюнового» ПДВ, декілька слів скажемо про роздрібних продавців (платників ПДВ). Залишки виготовленої до 01.01.2022 тютюнової продукції, на яку до цієї дати не встановлювалися і не декларувалися МРЦ, продають з 20 % ПДВ на усіх етапах постачання від виробника/імпортера до кінцевого споживача. ПДВ-базу визначають виходячи з її договірної вартості.

Такий підхід податківці озвучили в листах ДПСУ: від 30.12.2021 № 28723/7/99-00-21-03-02-07, від 20.01.2022 № 52/ІПК/99-00-21-03-02-06.

Якщо ж на тютюнову продукцію і до 1 січня декларувалися МРЦ (сигарети без фільтру, з фільтром, цигарки, сигарили), то усі подальші постачання таких залишків (окрім першого) пільгуються — звільнені від ПДВ. Причому дата придбання роздробом такої тютюнової продукції (до 01.01.2022 або починаючи з цієї дати) не має ніякої ваги.

За тютюновою продукцією, придбаною у постачальників з 20 % ПДВ, у роздрібних торговців зберігається право на податковий кредит (ПК). Але оскільки подальше її постачання пільгується, то на суму відображеного у складі ПК вхідного ПДВ треба нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання (ПЗ) за п. 198.5 ПКУ — виходячи з вартості їх придбання.

Якою датою нараховувати компенсуючий ПДВ за залишком тютюнової продукції? Податківці в листі від 20.01.2022 № 52/ІПК/99-00-21-03-02-06 натякають, що зробити це треба станом на 01.01.2022. А не пізніше за останній день звітного періоду (тобто січня) скласти зведену ПН за такими звільненими товарами.

На наш же погляд, нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ треба не одномоментно, а на дату початку фактичного використання (по суті, продажу) залишків тютюнової продукції за пільгою.

Адже той же п. 198.5 ПКУ вимагає визначати ПЗ з ПДВ за товарами, придбаними для використання:

— у неоподатковуваних операціях — на дату їх придбання;

— в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, — на дату початку їх фактичного використання, зазначену в первинці.

Так от, залишки тютюнової продукції отримувалися минулого року якраз для ПДВ-оподатковуваного постачання. ПДВ-пільга почала діяти з 1 січня 2022 року. Тому підстав нараховувати компенсуючі ПЗ у цьому випадку на дату її придбання ще не було. Відповідно з двох дат, запропонованих п. 198.5 ПКУ, залишається саме дата початку використання залишків тютюнової продукції (за якими було право на ПК) у пільгових операціях — дата реалізації. Аж ніяк не дата її придбання — тоді тютюнової пільги не було. Говорити про те, що з початком дії ПДВ-звільнення тютюнова продукція стала використовуватися в неоподатковуваних операціях, приводу немає — первинним документом ця подія не підтверджується.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі