Теми статей
Обрати теми

Єдиний податок за ставкою 2 % — подробиці

Томашпольський Сергій, податковий експерт
З новиною про появу особливостей для групи 3 єдиного податку (ЄП) знайомі1. Рухаємось далі. Відшукаємо відповіді на найпоширеніші запитання.

1 Деталі знайдете у статті «Податкова реформа в умовах війни: що дозволять?» (журнал «Бухгалтер 911», 2022, № 11).

Особливості для групи 3 ЄП з’явилися завдяки закону № 21202. До речі він вже набув чинності з 17.03.2022. Цим законом серед іншого КМУ надано право визначати особливості нарахування та сплати ЄП. Тож можливі ще деякі так би мовити несподіванки (щодо розуміння нововведень). Втім КМУ поки що нічого з цього приводу не прийняв. І не факт що збирається. Чекати часту немає. Аналізуємо те, що маємо на сьогоднішній момент.

2 Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-IX.

Для кого призначена група 3 ЄП з особливостями? Чи може перейти на неї ФОП-загальносистемник або ФОП на ЄП, що перебуває у групі 3 на ставці 5 %? Чи це лише для крупного бізнесу?

На групу 3 ЄП з особливостями можуть перейти як юридичні особи, так і ФОП. Це випливає з п. 9.2 підрозд. 8 розд. XX ПКУ. Причому навіть ті, хто вже перебуває на ЄП. У т.ч. у групі 3 ЄП (як на ставці 3 %, та і на ставці 5 %).

Переходити до групи 3 ЄП з особливостями немає сенсу для ФОП груп 1 та 2. Оскільки вони взагалі можуть не сплачувати ЄП за місяці з квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану (п. 9.1 підрозд. 8 розд. XX ПКУ). При цьому, як ми розуміємо, їм (ФОП груп 1 та 2) не потрібно для реалізації цього звільнення подавати жодних заяв.

Як визначається база для нової ставки ЄП 2 %: по «касовому методу», чи треба брати бухгалтерський дохід?

Фактично у нас особлива лише ставка ЄП 2 %. Вона береться від доходу. При цьому ніяких особливостей щодо визначення доходу не прописано. Відповідно актуальні всі норми ст. 292 «Порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої - третьої груп» ПКУ. І щодо складу доходу (що включається / що не включається в дохід). І щодо дати отримання доходу.

Відповідно базу для ставки 2 % визначаємо за звичайними єдиноподатковими правилами за «касовим методом» (з урахуванням правила з п. 292.6 ПКУ)3.

3 Більше деталей знайдете в статті «Нестандартні доходи єдиноподатника-юрособи» (стаття «Бухгалтер 911», 2021, № 45).

Також враховуємо особливості: для продажу юрособами основних засобів (п. 292.2 ПКУ), для посередницьких договорів (п. 292.4 ПКУ) тощо.

Що з ПДВ? При переході на ставку ЄП 2 % потрібно визнавати «умовний продаж»?

Згідно п. 9.5 підрозд. 8 розд. XX ПКУ платники групи 3 ЄП з особливостями звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з ПДВ з операцій з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Тобто так само як звільняються від ПДВ платники ЄП групи 3 на ставці ЄП 5 %. Адже формулювання однакові (для порівняння див. пп. 3 п. 297.1 ПКУ).

Що з цього випливає? Якщо ви є платником ПДВ, то при переході на ставку ЄП 2 % вам потрібно анулювати ПДВ-реєстрацію з визнанням «умовного продажу» по не використаних товарах / послугах / необоротних активах.

Та чи дійсно автори закону № 2120 цього прагнули. Щоб зараз на рівному місці у платників вилізли захмарні податкові зобов’язання з ПДВ. Не забезпечені ніякими надходженнями.

Була надія на якесь компромісне нестандартне рішення від податківців і ось воно вже з’явилося. Анулювання ПДВ-реєстрації при переході на ставку ЄП 2 % не відбувається. «Умовного продажу» при переході на ЄП 2 % не буде. Будуть нюансі з нарахуванням ПДВ-зобов’язань лише після відміни ЄП 2 %!

Подробиці такі (https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=273085088322816&id=100068639806681):

… Тому суб’єктам господарювання, які обирають третю групу єдиного податку зі ставкою 2 відсотків доходу та на час переходу на спрощену систему оподаткування перебувають у статусі платника ПДВ, у відповідності до положень підпунктів 9.5 та 9.9 пункту 9підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодекс реєстрація платника ПДВ не анулюється.

З огляду на те, що в період дії воєнного стану платники ПДВ, які використовують особливості оподаткування, встановлені пунктом 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на додану вартість, то всі операції з реалізації товарів, послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, вважаються такими, що не є об’єктом оподаткування ПДВ, податкові накладні за такими операціями не складаються.

!! Наслідки для платників ПДВ при автоматичному відновленні правил нарахування та сплати ПДВ після завершення воєнного стану

У податковій звітності за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів платник ПДВ відповідно до пункту 198.5 ПКУ повинен нарахувати податкові зобов’язання на вартість товарів, послуг, необоротних активів використаних в операціях, що не є об’єктом оподаткування (реалізованих в період дії воєнного, надзвичайного стану), суми податку по яких були включені до складу податкового кредиту на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки:

— за товарами/послугами виходячи з вартості придбання таких товарів, послуг,

— по необоротних активах, які фактично використані (реалізовані) в період перебування такого платника на спрощеній системі оподаткування за ставкою 2% доходу виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції.

Такі операції повинні бути відображені у відповідних рядках (рядок 4) «Нараховано податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 та пункту 199.1 статті 199 Податкового кодексу України за операціями, що оподатковуються» податкової декларації з ПДВ.

Відповідно, платник зобов’язаний забезпечити складання не пізніше останнього дня першого звітного періоду після завершення дії воєнного, надзвичайного станів і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних зведену податкову накладну за такими товарами/послугами, необоротними активами.

Для прикладу: воєнний, надзвичайний стан закінчуються у червні 2022 року, такий платник за перший звітний податковий період липень 2022 року подає декларацію в якій відповідно до пункту 198.5 та підпункту 9.5 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу нараховує податкові зобов’язання по товарах, які були продані в період застосування єдиного податку за ставкою 2 відсотків доходу та по яких на дату переходу на спрощену систему оподаткування (на 1 квітня 2022року) суми ПДВ були включені до складу податкового кредиту.

Враховуючи передбачений підпунктом 9.9 пункту 9 підрозділу 8 розділу ХХ «Перехідні положення» Кодексу порядок автоматичного відновлення правил нарахування та сплати ПДВ після завершення воєнного стану у платника ПДВ зберігається право на використання сум ПДВ, включених (що підлягали включенню) до складу податкового кредиту на підставі, зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, на дату переходу на спрощену систему оподаткування за ставкою 2 відсотки, за товарами/послугами не реалізованими у період дії воєнного стану, при обчисленні податкових зобов’язань з ПДВ у податковій звітності за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів та подальші звітні періоди.

Тобто дані рядка 21 податкової декларації з ПДВ за останній звітний період до переходу на спрощену систему оподаткування підлягають перенесенню до рядка 16.1 «Від’ємне значення рядка 21 попереднього звітного (податкового) періоду» за перший звітний період після завершення дії воєнного, надзвичайного станів.

Відповідно до порядку заповнення декларації з ПДВ, суми податкового кредиту за перший звітний (податковий) період після завершення воєнного стану, сформовані за рахунок значення рядка 16.1, при обчисленні податкових зобов’язань за пунктом 200.1 статті 200 Кодексу зменшать суми нарахованих податкових зобов’язань у рядку 4 податкової декларації з ПДВ за пунктом 198.5 Кодексу.

Що з податком на прибуток, про нього нічого не сказано? Що з ПДФО/ВС у ФОП?

Так, дійсно ніяких спеціальних норм щодо податку на прибуток не бачимо. Що це означає? Що у цій частині ті, хто перейде на сплату ЄП за ставкою 2 %, будуть керуватися загальними правилами спрощеної системи для групи 3.

Тобто юрособи звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств. А ФОП — ПДФО з ВЗ з доходів, оподаткованих ЄП.

При цьому юрособи та ФОП не звільнені від сплати так званого податку на репатріацію (п.п. 133.1.1, п.п. 133.1.4 ПКУ).

Так само платники ЄП за ставкою 2 % користуються звільненням від податку на майно в частині земельного податку за земельні ділянки, що використовуються ними для провадження господарської діяльності (крім діяльності з надання земельних ділянок та/або нерухомого майна, що знаходиться на таких земельних ділянках, в оренду (найм), позичку, на іншому праві користування)4.

4 Щодо тимчасового воєнного звільнення від плати за землю див. також статтю «Податкова реформа в умовах війни: що дозволять?» (журнал «Бухгалтер 911», 2022, № 11).

Щодо перехідних нюансів у платників податку на прибуток.

1) Якщо до переходу на ЄП бухобліковий дохід за операцією вже було сформовано (товар відвантажено, підписано акт робіт/послуг), то при отриманні оплати за цією операцією після переходу на ЄП єдиноподатковий дохід не виникає (п.п. 6 п. 292.11 ПКУ).

Якщо до переходу на ЄП було отримано лише аванс (тобто дохід ще не виник), а товар відвантажено, підписано акт робіт/послуг вже після переходу на ЄП, то на дату такого відвантаження, підписання акту робіт/послуг виникає ЄП-дохід (без зменшення його на суму собівартості) (абз. 2 п. 292.6 ПКУ)5.

5 Нюанси щодо зворотного переходу знайдете в статті «Перехід на спрощенку (або назад): корисні нюанси» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 10).

2) Після переходу на ЄП «всередині» року слід подати прибуткову декларацію. Якщо перехід відбудеться з 1 квітня, то декларацію слід подати за І квартал — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду (102.20.01 ЗІР).

Щодо перехідних нюансів у ФОП.

1) Дохід і на загальній системі і на ЄП визначаємо за «касовим методом». Тож перехідних нюансів як таких немає.

2) Після переходу з загальної системи на ЄП «всередині» року, декларацію за загальною системою слід подати лише за підсумками року (п.п. 177.5.2 ПКУ).

Як ведеться облік на ЄП 2 %?

Ніяких додаткових норм не встановлено. Тобто працюють правила для групи 3 ЄП без ПДВ — якщо до переходу на ставку 2 % ви не були платником ПДВ, для групи 3 ЄП з ПДВ — якщо до переходу на ставку 2 % ви були платником ПДВ.

Юридичні особи використовують дані спрощеного бухгалтерського обліку. Знову таки, не забуваємо про «касовий метод» (див. вище). ФОП мають вести облік:

— у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів — якщо вони не є платниками ПДВ;

— у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів і витрат, а після її появи — у типовій формі від Мінфіну — якщо вони є платниками ПДВ.

При цьому якщо ФОП має відношення до «земельного» мінімального податкового зобов’язання6, то йому слід вести окремо:

6 Більше деталей знайдете у статті «Податкова реформа» (на базі проєкту № 5600): мінімальне податкове зобов’язання» (журнал «Бухгалтер 911», 2021, № 51).

— облік доходів (доходів і витрат) від виробництва та реалізації власної сільськогосподарської продукції;

— облік доходів (доходів і витрат) від здійснення інших видів підприємницької діяльності.

Хоча якщо в нього є лише ті земельні ділянки, які звільнені на 2022 рік від загального мінімального податкового зобов’язання7, то окремий облік вважаємо можна і не вести.

7 Див. статтю «Податкова реформа в умовах війни: що дозволять?» (журнал «Бухгалтер 911», 2022, № 11).

Як подати заяву Заява? Як подати? З якого періоду переходи?

Виписано не дуже чітко, але якщо в комплексі дивитися і на правила заходу (п. 9.8 підрозд. 8 розд. XX ПКУ), і на правила відмови від ЄП за ставкою 2 % (п. 9.8 підрозд. 8 розд. XX ПКУ), то можна зробити висновок, що на ставку 2 % ЄП можна переходити з початку будь-якого місяця. Не обов’язково з початку кварталу (як у випадку із класичним ЄП).

Щоб перейти на ставку 2 % ЄП з 1 квітня заяву слід подати до останнього числа березня.

Причому заяву слід подавати у тому числі тим, хто перебуває у групі 3 ЄП на ставці 5 %. Щодо них автоматичного переходу на ставку 2 % ЄП не передбачено.

Що це за заява?

Для цього підійде діюча форма Заяви про застосування спрощеної системи оподаткування. Податківці це вже підтвердили.

Ідентифікатор електронної форми —F/J 0102003.

Якщо переходимо на ЄП зі ставкою 2 % із загальної системи, то разом із заявою логічно також подати Розрахунок доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування.

Ідентифікатор електронної форми —F/J 0102103.

У Розрахунку приводимо дохід, порахований за єдиноподатковими правилами, тобто с урахуванням вимог ст. 292 ПКУ. Зокрема, якщо у 2021 році ви були платником ПДВ, то дохід зазначаємо без ПДВ.

Якщо на ставку 2 % переходимо з єдиного податку, то подавати Розрахунок немає потреби.

Для надіслання Заяви та Розрахунку в режимі «Введення звітності» приватної частини Електронного кабінету обирається рік та місяць, в якому створюється Заява, та з переліку електронних форм обирається відповідна форма. При цьому за замовчуванням встановлюється орган ДПС за місцем основної реєстрації.

Що вказувати в Заяві? Якщо переходимо на ЄП зі ставкою 2 % із загальної системи, то ставимо позначку у комірці «Реєстрація (перехід)» та заповнюємо зокрема п. 5.1 Заяви (зазначаємо ставку у розмірі 2 %). Якщо на ставку 2 % переходимо з єдиного податку, то ставимо позначку у комірці «Внесення змін» та заповнюємо зокрема п. 5.2 Заяви.

Щодо ПДВ в Заяві інформацію (з урахуванням озвученої податківцями позиції) не наводимо.

Реєстрація суб’єкта господарювання платником ЄП зі ставкою 2 % здійснюється шляхом внесення до Реєстру платників єдиного податку. На офіційному вебпорталі ДПС за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua/registers/edpod реалізована можливість щодо перевірки належності суб’єкта господарювання до платників ЄП зі ставкою 2 %.

Теги ставка 2%
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі