2014 рік виявився вкрай важким для всіх верств суспільства. У нинішніх умовах розвитку економіки та при наявних фінансових можливостях Україна поки що не може досягти європейських стандартів життя.
Кризовий стан економіки негативно вплинув на основні макроекономічні показники України, що спричинило зниження темпів росту середньомісячних заробітних плат, падіння реальних заробітних плат та зростання сум заборгованості із виплати заробітної плати.
Згідно з чинним законодавством при визначенні розміру мінімальної заробітної плати враховуються як потреби працівників, так і макропоказники економічного розвитку держави, що відповідає положенням Конвенції МОП № 131 про встановлення мінімальної заробітної плати з особливим урахуванням країн, що розвиваються.
У Законі України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати встановлено з урахуванням показників економічного розвитку, фінансових можливостей бюджету та підприємств. На кінець 2015 року розмір мінімальної заробітної плати зросте на 13 % і становитиме 1378 гривень.
З урахуванням зміни на законодавчому рівні розміру мінімальної заробітної плати та враховуючи підсумки виконання Державного бюджету України за I півріччя 2015 року Мінсоцполітики буде опрацьоване питання щодо підготовки відповідного проекту рішення Уряду про підвищення розміру посадового окладу (тарифної ставки) працівника першого тарифного розряду ЄТС, на базі якого розраховуються посадові оклади (тарифні ставки) працівників бюджетної сфери за іншими тарифними розрядами ЄТС.
Оскільки підвищення розміру мінімальної заробітної плати потребує додаткових видатків з Державного бюджету України, зазначене питання буде розглядатись за результатами моніторингу виконання державного бюджету.
Стабілізація економічної та політичної ситуації в країні, відбудова всієї української економіки дозволить затверджувати соціальні стандарти та гарантії у більш високих розмірах.
Що стосується індексації грошових доходів населення, то слід зазначити, що Законом України від 28.12.2014 р. № 80-VIII «Про Державний бюджет України на 2015 рік» визначене завдання Кабінету Міністрів України розробити та затвердити особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на 2015 рік.
Законом України від 28.12.2014 р. № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесені зміни до статті 5 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» стосовно проведення індексації грошових доходів населення у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Зазначену норму передбачено у проекті постанови Кабінету Міністрів України «Про особливий порядок проведення індексації грошових доходів населення у 2015 році та внесення зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», розроблену Мінсоцполітики на виконання вищевказаних законів.
Особливий порядок індексації передбачає обмеження індексації соціальних виплат, які фінансуються з Державного бюджету, Пенсійного фонду та фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування. Зазначене обмеження пропонується застосовувати лише у 2015 році.
Для інших виплат, які не фінансуються за рахунок державних коштів, індексація проводиться відповідно до чинного законодавства.
Заступник Міністра В. Ярошенко