Теми статей
Обрати теми

Новий працівник не став до роботи: нехай увесь світ зачекає?!

Коваленко Наталія, юрист
Два тижні тому ми оформили нового працівника (було видано наказ, внесено запис до трудової книжки). Але у встановлений строк він так і не приступив до виконання трудових обов’язків. Тепер він з’явився. Чи потрібно правильно звільнити такого працівника?

Ситуація є нестандартною, але подібні ситуації ми вже описували.

Звільняти такого працівника потрібно, прикривши, як кажуть, усі тили. Інакше — роботодавцю гарантовані судові розгляди (з можливим поновленням на роботі працівника).

Запам’ятайте головне: не поспішайте записувати працівника у прогульники!

Поки про нього не було вістей — у Табелі обліку робочого часу необхідно зазначати його відсутність з нез’ясованих причин літерним кодом «НЗ» (цифровий код «28»).

Також слід було створити спецкомісію у складі не менше 3 осіб, яка б зафіксувала факт і з’ясувала причини невиходу працівника на роботу. І лише коли комісія встановить, що працівник був відсутній без поважної причини, в Табелі можна буде зазначити прогул — літера «П» (цифровий код «24»).

Не завадило б надіслати на його домашню адресу лист з повідомленням про вручення з вимогою надати письмові пояснення причини відсутності на роботі.

Зверніть увагу: не є прогулом невихід на роботу працівників у зв’язку з їх переміщенням з районів проведення АТО, а також тих, які, залишаючись в таких районах при проведенні АТО, не мали можливості виходити на роботу у зв’язку з небезпекою для життя та здоров’я (див. лист Мінсоцполітики від 08.07.2014 р. № 7302/3/14-14/13).

Очевидно, у ситуації, зазначеній у запитанні, було прийнято рішення дочекатися працівника, не з’ясовуючи причин відсутності.

Що ж тепер робити, коли він з’явився на порозі установи?

Спочатку затребуйте пояснювальну, як це прописано у ст. 149 Кодексу законів про працю України від 10.12.71 р. (далі — КЗпП). Працівник відмовляється? Складайте відповідний акт. А далі потрібно реагувати залежно від з’ясованих обставин.

Якщо причини відсутності поважні — про звільнення говорити рано!

Зауважте: оцінювати «поважність» причини відсутності працівника на роботі у кожному конкретному випадку буде роботодавець, а при виникненні трудового спору — суд. Судова практика свідчить про те, що поважною причиною, зокрема, може бути визнана хвороба працівника, навіть якщо вона не підтверджена листком непрацездатності.

У працівника не було поважних причин? Тоді — це 100-відсоткове право роботодавця звільнити його (хоча працівник не пропрацював і дня).

За якою ж статтею звільнити вашого неробу?

Важливо! Анулювання наказу про прийняття на роботу в цьому випадку краще не практикувати. Якщо працівник просить, а роботодавець не заперечує, то можна розлучитися «по-хорошому». Наприклад, «за власним бажанням» ( ст. 38 КЗпП) або «за угодою сторін» ( п. 1 ст. 36 КЗпП). Зрозуміло, жодні виплати і компенсації працівнику в цьому випадку не належать, так само як і відпустка.

Однак якщо «по-хорошому» не вийшло, то розглядаємо можливість звільнення працівника за прогул на підставі п. 4 ч. 1 ст. 40 КЗпП («статтю» — у трудову).

Але! Звільнити за прогул можна не пізніше 1 місяця з дня виявлення прогулу, без врахування часу, коли працівник хворів або перебував у відпустці, і не пізніше 6 місяців з дня його вчинення.

Важливо: звільнити за прогул — це право, а не обов’язок роботодавця. У принципі, можна відбутися і доганою. Але одночасно догана і звільнення є недопустимими!

І ще… Відомості про працівника потрібно внести до таблиці 5 Звіту за формою № Д4. А ось у формі № 1ДФ такого працівника не показуєте, адже нарахованого доходу немає.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі