Теми статей
Обрати теми

Держслужбовець після «декрету»: визначаємо тривалість додаткової відпустки за держстаж

Усенко Олена, головний спеціаліст сектору режимів праці, відпочинку та норм праці Департаменту заробітної плати та умов праці Міністерства соціальної політики України
У січні 2016 року держслужбовець стала до роботи після соцвідпустки для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років. Її перебування на держслужбі станом на 15.04.2016 р. складе 12 років. Зараз вона звернулася із заявою про надання їй додаткової відпустки за 11-й рік держслужби тривалістю 7 календарних днів. Чи маємо ми задовольнити прохання такого держслужбовця, адже більшу частину 11-го року держслужби вона перебувала у «декреті»? Чи допустимо протягом одного календарного року надати дві додаткові відпустки за стаж держслужби — наприклад, за 11-й і 12-й роки такої служби? Як ураховувати період перебування у соцвідпустці для догляду за дитиною при наданні додаткової відпустки за стаж держслужби?

У запитанні йдеться про додаткову оплачувану відпустку за стаж роботи у держорганах понад 10 років, яка надається держслужбовцям відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України «Про державну службу» від 16.12.93 р. № 3723-XII (далі — Закон № 3723). Тривалість цієї відпустки конкретизована у постанові КМУ «Про порядок і умови надання державним службовцям, посадовим особам місцевого самоврядування додаткових оплачуваних відпусток» від 27.04.94 р. № 250.

Так ось, право держслужбовця на вказану додаткову відпустку та її тривалість залежать від наявного у держслужбовця стажу роботи у держорганах. При цьому такий стаж визначають на підставі Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою КМУ від 03.05.94 р. № 283. У п. 3 цього Порядку зазначено: до стажу держслужби включається період перебування у соцвідпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років.

Разом із тим слід зважати й на статус додаткової відпустки за стаж держслужби. Річ у тім, що її відносять до щорічних відпусток як іншу додаткову відпустку, передбачену законодавством (ст. 4 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР). За загальним правилом, період перебування у соцвідпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років не входить до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку.

Зверніть увагу! Перебуваючи у соцвідпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, держслужбовець «заробляє» собі стаж держслужби. Проте держслужбовець не зможе скористатися днями додаткової відпустки за ст. 35 Закону № 3723 за період згаданої соцвідпустки.

За умовами, викладеними у запитанні, у держслужбовця не виникає право на додаткову відпустку за 10-й рік перебування на держслужбі, якщо вона повністю перебувала цей рік (15.04.2014 р. — 14.04.2015 р.) у соцвідпустці для догляду за дитиною.

Зовсім інша справа із додатковою відпусткою за 11-й рік держслужби (15.04.2015 р. — 14.04.2016 р.). Незважаючи на те, що розглянута додаткова відпустка є щорічною у розумінні трудового законодавства, її надання має свою специфіку.

Важливо! Виникнення у держслужбовців права на додаткову відпустку за стаж держслужби та її тривалість знаходяться у прямій залежності від наявності у держслужбовця відповідно стажу держслужби, а не від відпрацьованого часу у робочому році.

У ситуації, наведеній у запитанні, держслужбовець вийшла з «декрету» у січні 2016 року протягом 11-го року стажу держслужби (15.04.2015 р. — 14.04.2016 р.). Отже, вона має право на додаткову відпустку за 11-рік держслужби тривалістю 7 календарних днів.

Право на додаткову відпустку за 12-й рік держслужби тривалістю 9 календарних днів виникне у неї з 15.04.2016 р. Фактично вже з цієї дати у будь-який час вона може оформити собі вказану відпустку за 12-й рік держслужби. Як бачимо, у цьому випадку на один календарний рік може припасти додаткова відпустка одночасно за 11-й і 12-й роки держслужби. Це можливе, якщо передбачено графіком відпусток і сторони (держслужбовець та керівництво держоргану) досягли згоди щодо періодів додаткових відпусток.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі