Період військової служби, хвороба дитини, прогул: що виключати з розрахункового періоду?

В обраному У обране
Друк
Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Держслужбовець Вересень, 2017/№ 9
Коментар до листа Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 25.05.2016 р. № 5.2-32-812

Період військової служби в розрахунковому періоді: включати/не включати?

Відразу акцентуємо увагу на тому, що на сьогодні це вже «не питання» — період військової служби однозначно включається до розрахункового періоду для розрахунку середньої зарплати.

Часи, коли це було «не так», канули в Лету. З 01.01.2016 р. середня зарплата, нарахована «солдату підприємства» («строковику», контрактнику, мобілізованому працівнику) за період військової служби, не компенсується з бюджету, з неї стягується ЄСВ, а суми середньої зарплати, що нараховані за такий період і «потрапили» до розрахункового періоду, беруть участь у розрахунку страхових виплат.

Для тих роботодавців, які через неперевірені останні три роки вимушені до цього дня «тримати в голові» історію змін у «нормативці» за цей період, нагадаємо: за періоди до 01.01.2016 р. роботодавці отримували компенсацію середньої зарплати, нараховану «солдату підприємства» (подавали відповідні звіти в органи соцзахисту населення), а період військової служби, що «компенсувався», і відповідно суми середньої зарплати не задіяли в розрахунку лікарняних. Про це говорили фахівці Мінсоцполітики в листах від 21.05.2015 р. № 319/18/99-15 і від 31.07.2015 р. № 445/18/99-15 (ср. 025069200).

Увесь період догляду за хворою дитиною (у тому числі підтверджений довідкою) — період, не відпрацьований з поважної причини.

Обґрунтування таке. Тимчасову непрацездатність працівників, у тому числі для догляду за хворою дитиною, засвідчує листок непрацездатності. В окремих випадках (див. п. 1.2 Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, затвердженої наказом МОЗ від 13.11.2001 р. № 455 (далі — Інструкція № 455)) вона може бути засвідчена довідкою, виданою лікувальною установою. До таких окремих випадків належить у тому числі і необхідність догляду за хворою дитиною у віці до 14 років.

А саме, на період лікування дитини батьку (чи іншому родичу), що здійснює догляд за дитиною, лікар виписує такі документи:

— листок непрацездатності на період, протягом якого дитина потребує догляду, але не більше ніж на 14 календарних днів (п. 3.3 Інструкції № 455);

— довідку за формою, затвердженою МОЗ України (ф. № 138/0), якщо хворій дитині потрібен догляд більше ніж на 14 календарних днів. Вона виписується починаючи з 15 календарного дня хвороби дитини і до її одужання (див. п. 3.4 Інструкції № 455).

Звертаємо увагу на те, що, на відміну від лікарняного листа, довідка про догляд за дитиною за формою № 138/0 оплаті не підлягає, проте є підставою для звільнення працівника від виконання своїх посадових обов’язків (додатково див. лист Мінсоцполітики від 15.11.2013 р. № 656/18/99-13).

Ураховуючи наведене, усі календарні дні тимчасової непрацездатності у зв’язку з необхідністю догляду за хворою дитиною у віці до 14 років (у тому числі підтверджені довідкою за формою № 138/0), які припадають на розрахунковий період, слід виключати із загальної кількості календарних днів, що беруть участь у розрахунку лікарняних.

Прогул і неоплачувана хвороба в розрахунковому періоді. Питання полягає в такому: чи братимуть участь у розрахунку лікарняних календарні дні за розрахунковий період, протягом яких працівник не працював:

1) унаслідок хвороби, яка не підлягає оплаті;

2) унаслідок прогулу?

1. Неоплачена хвороба. Нагадаємо, що підстави для відмови в оплаті днів тимчасової непрацездатності перераховані в ст. 23 Закону № 1105. Проте період тимчасової непрацездатності віднесений п. 3 Порядку № 1266 до поважних причин, який має бути виключений із розрахункового періоду. Уточнень щодо того, оплачуваним він при цьому має бути чи ні, — Порядком № 1266 не прописано.

Тому факт оплати або неоплати такого періоду значення не має. Головне, щоб період тимчасової непрацездатності був підтверджений документально — належно оформленим лікарняним листом або довідкою встановленої форми, і виписка їх була законною.

Приклад 1. У розрахунковому періоді працівнику був виписаний лікарняний лист з позначкою про алкогольне сп’яніння, яке (як з’ясувалося в ході проведеного роботодавцем розслідування) стало причиною отриманої травми. При цьому лікарняний лист належно оформлений.

Такий лікарняний відповідно до ст. 23 Закону № 1105 не оплачується, але при цьому підтверджує тимчасову непрацездатність. Дні, указані в ньому, мають бути виключені з розрахункового періоду як поважна причина.

Приклад 2. Лікарняний лист неналежно оформлений — працівник відмовився звертатися до медустанови для виправлення помилки, якої припустилися в ньому.

Такий лікарняний лист не підтверджує тимчасову непрацездатність працівника, не є поважною причиною для цілей розрахунку середньої зарплати згідно з Порядком № 1266, тобто дні, позначені в ньому, не виключаються з розрахункового періоду.

2. Прогул. Прогул не є поважною причиною для цілей Порядку № 1266. Тому «прогульні» дні із загальної кількості календарних днів, які братимуть участь у розрахунку лікарняних, виключати не можна.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд