У працівниці двоє дітей, одній з яких виповнилося 18 років. Що з ПСП?

В обраному У обране
Друк
Огай Олена, експерт з питань оплати праці
Держслужбовець Травень, 2018/№ 5
У нашій установі працює жінка, яка має двох дітей у віці до 18 років і користується правом на податкову соціальну пільгу на підставі п.п. 169.1.2 ПКУ. Старшій дитині 10 травня 2018 року виповнилося 18 років. Коли припиняти надавати податкову соціальну пільгу на двох дітей до 18 років?

Чинним податковим законодавством для працівників з дітьми, що мають невисоку зарплату, передбачено застосування податкової соціальної пільги (далі — ПСП). Призначення ПСП — зменшувати податковий тиск на зарплату таких працівників.

Спочатку визначимо коло працівників, які можуть претендувати на це право — ПСП «на дітей»:

— батьки, які утримують двох або більше дітей у віці до 18 років, — з розрахунку на кожну таку дитину (п.п. 169.1.2 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI, далі — ПКУ);

— одинока мати (батько), вдова (вдівець), опікун, піклувальник — з розрахунку на кожну дитину у віці до 18 років (п.п. «а» п.п. 169.1.3 ПКУ);

— батьки, які утримують дитину-інваліда, — з розрахунку на кожну таку дитину у віці до 18 років (п.п. «б» п.п. 169.1.3 ПКУ).

Не забуваємо при цьому враховувати загальне правило для «усіх» ПСП: право застосування ПСП виникає у працівника, якщо його зарплата, нарахована за місяць, не перевищує граничного розміру доходу, розрахованого згідно з п.п. 169.4.1 ПКУ: ПМПО на 1 січня х 1,4 — округлений до найближчих 10 гривень.

У 2018 році претендувати на ПСП можуть платники податків, заробітна плата яких не перевищує 2470 грн.

При цьому граничний розмір зарплати, який надає право на застосування ПСП «на дітей», визначається кратно відповідній кількості дітей.

Але зауважте! Скористатися правом на збільшення граничного розміру зарплати кратно кількості дітей (ПСП «на дітей») може лише один з батьків.

Хто саме користуватиметься правом на збільшення граничного розміру зарплати кратно кількості дітей, вирішують батьки самостійно залежно від рівня своїх зарплат (п.п. 169.4.1 ПКУ). Бухгалтер про таке рішення дізнається із заяви працівника на застосування до його доходу ПСП. У ньому працівник зазначає посилання на відповідну норму ПКУ та інформацію про дітей (П. І. Б., дати народження, дані свідоцтв про народження). І, звичайно ж, треба ще надати відповідні документи, в цій ситуації — копії свідоцтв про народження дітей.

Таким чином, розмір зарплати, що надає право на застосування ПСП за наявності двох дітей, для одного з батьків складатиме 4940,00 грн. (2470,00 грн. х 2), а для іншого — 2470,00 грн.

У випадку, що розглядається нами, працівниця користується ПСП, передбаченою п.п. 169.1.2 ПКУ: як матір двох дітей у віці до 18 років, зі збільшенням граничного розміру кратно кількості дітей. Її старшій дитині 10 травня 2018 року виповнюється 18 років, що, у свою чергу, дає підстави замислитися: коли потрібно припиняти застосовувати ПСП «на дітей» до її зарплати?

Відповідь на це запитання нам надає п.п. 169.3.3 ПКУ «Податкова соціальна пільга, передбачена підпунктом 169.1.2 і підпунктами «а», «б» підпункту 169.1.3 пункту 169.1 цієї статті, надається до кінця року, в якому дитина досягає 18 років».

Отже, не лише в травні, але й до кінця 2018 року ця працівниця матиме право на ПСП на двох дітей, якщо, звісно, її заробітна плата за звітний місяць не перевищить граничного розміру доходу, що надає право на застосування ПСП, — 4940 грн.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити