Коли та за яких умов можна звільнити працівника-інваліда

В обраному У обране
Друк
Мирний Іван, експерт з питань трудового права
Держслужбовець Травень, 2019/№ 5
У районній раді працює особа, якій під час перебування у щорічній відпустці встановили III групу інвалідності. Оскільки працівник захворів у період щорічної відпустки, то вона продовжена на відповідну кількість календарних днів. Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК такий працівник може виконувати роботи без навантажень тривалого характеру вимушеного положення тулубу. З урахуванням таких рекомендацій він надалі не може працювати на своїй посаді, а в райраді немає вакантної посади, яка б відповідала вимогам МСЕК. Чи допустимо звільнити такого працівника через стан здоров’я (п. 2 ст. 40 КЗпП), якщо він сам не бажає звільнятися за власним бажанням (ст. 38 КЗпП)? (Миколаївська обл.)

Якщо працівнику установили інвалідність, то роботодавець рано чи пізно дізнається про цей сумний факт.

Як далі вибудовувати трудові відносини з працівником-інвалідом? Для відповіді на це запитання вам знадобляться рекомендації МСЕК. Така комісія наводить висновки про умови і характер праці у довідці до акта огляду МСЕК або у повідомленні установи про результати огляду МСЕК.

Зауважимо, що висновки МСЕК про умови і характер праці інвалідів є обов’язковими для роботодавців, які, у свою чергу, повинні створити інвалідам умови праці з урахуванням рекомендацій МСЕК (ст. 69 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» від 19.11.92 р. № 2801-XII, ст. 12 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.92 р. № 2694-XII).

Більш того, міські, міжрайонні, районні комісії аналізують разом із лікувально-профілактичними закладами, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності, профспілковими органами умови праці з метою виявлення факторів, що мають негативний вплив на здоров’я і працездатність працівників, а також визначають умови та види діяльності, робіт і професій для хворих та інвалідів (п.п. 8 п. 11 Положення про медико-соціальну експертизу, затвердженого постановою КМУ від 03.12.2009 р. № 1317).

Важливо! У разі застосування праці інвалідів роботодавець зобов’язаний враховувати рекомендації МСЕК, оскільки невиконання цих рекомендацій може призвести до погіршення стану здоров’я працівника-інваліда, за що він нестиме відповідальність.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити