Теми статей
Обрати теми

Працівниця своєчасно не скористалася соціальною відпусткою на дітей

Мирний Іван, експерт з питань трудового права
Держслужбовець Травень, 2019/№ 5
Друк
В установі уже 20 років працює жінка, яка має дитину 2001 року народження. У 2005 році в неї помер чоловік, відтоді жінка так і не вийшла заміж. У червні 2019 року працівниця як одинока мати бажає скористатися соціальною додатковою відпусткою на дітей, права на яку не заявляла жодного разу до цього часу. Чи має вона на це право, оскільки в липні її дитині виповниться 18 років? Якщо так, то за який період надавати таку відпустку? (Закарпатська обл.)

На перший погляд ситуація виглядає заплутаною. Тим більше, що нормативна база (зокрема, ст. 19 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 р. № 504/96-ВР, далі — Закон № 504) не надає змогу її розв’язати без зайвого клопоту.

Працівниці, які є одинокими матерями, зокрема до такої категорії осіб належить і вдова, мають право на соціальну додаткову відпустку на дітей. За зазначеною підставою відпустку надають до досягнення дитиною повноліття, тобто у загальному випадку — 18 років (лист Мінпраці від 14.04.2008 р. № 235/0/15-08/13).

Чи є перешкодою для отримання такої відпустки у 2019 році той факт, що цього року її дитині виповниться 18 років? Ні. Працівниця може скористатися соціальною додатковою відпусткою як одинока мати у 2019 році.

З цим погоджується й Мінсоцполітики, яке в листі від 20.09.2013 р. № 807/13/155-13 зазначило: соціальну відпустку на дітей надають повної тривалості протягом календарного року незалежно від дати народження дитини — до чи після.

Важливо! Працівниця може взяти соціальну додаткову відпустку за всі роки, протягом яких вона не скористалася своїм правом на таку відпустку у відповідних періодах.

Підтвердження цього знаходимо в листах Мінпраці від 21.07.2010 р. № 215/13/116-10, від 19.02.2010 р. № 48/13/116-10: у разі коли працівник, який має право на соціальну додаткову відпустку на дітей, з якихось причин не скористався цим правом у році досягнення дитиною певного віку або ж за кілька попередніх років, він має право використати цю відпустку, і в разі звільнення, незалежно від підстав, йому має бути виплачена компенсація за всі невикористані дні відпусток.

Як бачимо, навіть після досягнення дитиною (дітьми) відповідного віку працівниця має право звернутися до роботодавця з проханням надати їй невикористані дні соціальної додаткової відпустки на дітей. Причина невикористання такої відпустки у попередніх роках (наприклад, незнання про таке право) ролі не грає. Проте час надання такої відпустки працівниця має погодити з роботодавцем.

Важливо! Закони не мають зворотної дії у часі (ст. 58 Конституції України). Тому тривалість соціальної додаткової відпустки на дітей, не використаної у попередніх роках, визначають відповідно до норм законодавства, які були чинними на той час.

Підстава «одинока мати» для надання соціальної додаткової відпустки на дітей була введена у 2004 році. Отже, працівниця, про яку йдеться у запитанні, має право на соціальну додаткову відпустку на дітей з фактичного набуття такого статусу у 2005 році.

Таким чином, працівниця, про яку йдеться у запитанні, може скористатися соціальною додатковою відпусткою на дітей за 2005 — 2019 роки. Звісно, вона повинна подати документи, що підтверджують статус удови.

Зауважимо, що проблеми можуть виникнути при наданні такої відпустки за попередні роки жінці, яка розлучена. Адже їй необхідно підтвердити, що батько не брав участі у вихованні дитини протягом усіх років, за які працівниця бажає отримати відпустку. Проте якщо мати перед собою мету — усе можна здолати!

Чи може роботодавець чинити перепони працівнику на шляху до отримання відпустки на дітей, якщо всі належні документи подані? Він може наполягати на узгодженні тільки конкретних дат її надання. Проте рано чи пізно він змушений буде її надати, а у випадку звільнення працівниці — виплатити грошову компенсацію за невикористані дні такої відпустки.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі