(066) 87-010-10 Передзвоніть менi
Переводимо бухгалтерів в ОНЛАЙН!
? За допомогою цієї функції ви зможете швидко перейти до номеру, що вас цікавить
У цьому номері :
 
  • У обране
  • Друк
  • Шрифт
  • Колір фону
  • Коментарі 0
  • В розробці
20/24
Держслужбовець
Держслужбовець
Травень , 2019/№ 5

«Хто на новенького»: секрети адаптації

http://tinyurl.com/yxc2puv5
Часто жінку, нерідко й чоловіка, ніщо не може утримати від купівлі нових черевиків. «Нехай вони незручні, проте які гарні!» — крутиться у голові. Уже наступного дня доводиться шкодувати про прийняте рішення. Ногам страшенно незручно, їм доводиться витримувати тиск, немовби вони на дні Маріанської западини, напругу — як у трансформаторі і скутість, наче на світських прийомах. Але ось проходить три, чотири, п’ять днів і життя налагоджується. Черевики розношуються, а ноги звикають. Дискомфорт зникає, а радість залишається. Людина, яка тільки-но приходить до організації або переводиться на іншу посаду, має відчуття набагато складніші та неприємніші, ніж та, що придбала нові незручні черевики. Як зробити процес вступу на посаду легким і продуктивним, читайте у цій статті.

ЩО ТАКЕ АДАПТАЦІЯ І З ЧИМ ЇЇ ЇДЯТЬ

Адаптація — це процес пристосування співробітника до організаційного середовища. Можна сказати і простіше — процес вростання, вживання людини в організацію.

Будь-які зміни у нашому житті викликають стрес. Так от, коли людина влаштовується на нову роботу або навіть просто переходить на іншу посаду, її життя змінюється і їй самій доводиться змінюватися. Вона набуває нових навичок, усвідомлює завдання, які перед нею поставлені, знайомиться з колегами, розуміє, за якими писаними та неписаними правилами живе колектив. Усі ці зміни і є процесом адаптації. Якщо вони відбуваються швидко і без проблем, то людина перетворюється на ефективного працівника.

Важливо! Якщо адаптація не відбувається — співробітник залишає вашу організацію.

Можна говорити про первинну і вторинну адаптацію. Первинна адаптація — пристосування молодих кадрів, що не мають досвіду роботи. Як правило, це складний і тривалий процес. Вторинна адаптація — пристосування співробітників, які вже мають досвід роботи. Вона протікає швидше і легше, щоправда, не завжди. Якщо людина кардинально змінює професію, то її вторинна адаптація може затягнутися.

Адаптація — це цілісний процес, і щоб краще розуміти її суть, визначимо, якими можуть бути форми адаптації:

1. Професійна адаптація — знайомство працівника зі своїми обов’язками, повноваженнями, вимогами, які до нього висуваються.

2. Фізична адаптація — звикання до режиму робочого дня, зміни інтенсивності навантажень на організм. Дійсно, фізична адаптація має важливе значення, адже змінюючи організацію, людина має змінювати час приходу на роботу, час харчування… Крім того, наприклад, при переході на вищу посаду збільшується кількість роботи. Управлінцю доводиться багато переживати, він обробляє більшу кількість інформації, що призводить до стомлення та виснаження нервової системи.

3. Соціальна адаптація — засвоєння соціальних норм і правил, які є в організації: хто кому підпорядковується, яка ієрархія та структура організації, як влаштовані робочі групи.

4. Комунікативна адаптація — налагодження системи відносин з колегами: обмін робочою та особистою інформацією, розуміння, до кого можна звернутися за порадою і підтримкою, а кого краще взагалі не чіпати тощо.

5. Ціннісна адаптація — усвідомлення і прийняття того, що є важливим та значимим для організації: самостійність чи колективність, доброта чи досягнення, результат чи процес тощо. Мабуть, цей аспект найважливіший, оскільки цінності особистості змінити складно. Якщо людина не «командний гравець», егоцентрист і кар’єрист, а у вашій організації цінуються взаємодопомога, підтримка і групове вирішення завдань, то вона не тільки не приживеться в колективі, а й створить додаткову напругу. Щоб виключити потрапляння людей з протилежними цінностями в колектив, потрібна правильно побудована процедура підбору персоналу.

Отже, наше з вами завдання — допомогти співробітнику адаптуватися. При цьому пам’ятайте, по-перше, що адаптуватися за нього ми не можемо, тобто тут важлива його активність, а по-друге, адаптувати потрібно за всіма напрямками: професійним, фізичним, соціальним, комунікативним та ціннісним — інакше нічого не вийде.

Щоб краще розуміти, як посприяти адаптації, давайте розберемося, з яких стадій вона складається. Це дозволить відповісти на запитання, що робити на кожній з них.

Зацікавив журнал?
Отримуйте більше статей та спеціальних пропозицій за підпискою
адаптація робітника, Професійна адаптація, Соціальна адаптація, Фізична адаптація, Комунікативна адаптація, Ціннісна адаптація додати теги змінити теги
Додайте свої теги до статті
Розділіть мітки комами. Наприклад: бухгалтерія, форма, відсотки, ПДВ, квартальний звіт. Максимальна кількість 10.
або Закрити
Коментарі до статті