Теми статей
Обрати теми

Світська-держава-духовна: де розумна межа?

Піддубчак Ольга, кандидат наук з державного управління, Президент ВГО «ЕЛІТА ДЕРЖАВИ»
Світ змінюється дуже швидко. І те, що зранку було актуальним знанням, увечері потребує уточнень. І чим глобальніше тема, тим повільніше доходять такі знання — через мову, відмінність культур, небажання зрозуміти світогляд іншої людини. Наприклад, останні дослідження довели, що найбільшою довірою у громадян в Україні користуються релігійні інституції. Або нові підходи до того, що релігійні інституції в сучасному суспільстві слід розглядати не лише як місця для здійснення релігійного культу, але й як частину організованого громадянського суспільства із відповідними соціальними функціями виховання, просвітництва, благодійності тощо.*

* Інформаційні матеріали підготовлені до чергового засідання постійно діючого Круглого столу «Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин» 26 квітня 2018 року за сприяння Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. [Електронний ресурс]. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: kompkd.rada.gov.ua/uploads/documents/32007.pdf.

Тому недаремно так цінуються такі інтелектуальні фахові обговорення, де можна почути думку науковців, духовенства, громадських діячів, державних службовців, митців.

Кожен із нас розуміє, що сьогодні українське суспільство, з огляду на активні події, що відбуваються всередині країні, а зокрема у релігійному середовищі, потребує фахових дискусій на відповідну тематику. Бо саме у цивілізованому діалозі вибудовуються істина та порозуміння.

12 квітня 2019 року відбулася саме одна з таких, на нашу думку, непересічних та актуальних зустрічей під назвою «Світська-Держава-Духовна: Де розумна межа? В чому цінність для народу?».

Вважається, що держава має бути світська, а інститути релігії — відокремлені від неї.

З іншого боку — церква має сприяти зміцненню держави у духовному та культурному розвитку її громадян.**

** Про свободу совісті та релігійні організації: Закон України № 25 від 23.04.91 р. [Електронний ресурс] // ВВР. − 1991. − № 988-XII. − ст. 283 – Режим доступу: zakon.rada.gov.ua/laws/show/987-12

Як визначити цю розумну межу в сучасному світі? Якою має бути взаємодія держави і церкви? Як складаються відносини релігійних інституцій та держави в різних країнах світу в умовах сучасних трансформацій?

Головні спікери, які поєднали три різні середовища (релігія, наука та державне управління), вправно задавали тон дискусії та фахово допомагали учасникам зрозуміти та відчути всі тонкощі даної теми. А завдяки запитанням та коментарям учасників дискусія набула нових та активних обрисів.

Із збіркою виступів можна ознайомитись за посиланням: u.to/UZY0FQ***

*** Інформаційні матеріали підготовлені до чергового засідання постійно діючого Круглого столу «Релігія і влада в Україні: проблеми взаємовідносин» 26 квітня 2018 року за сприяння Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні. [Електронний ресурс]. – 2018. – Режим доступу до ресурсу: kompkd.rada.gov.ua/uploads/documents/32007.pdf.

МОДЕРАТОРИ:

ОЛЬГА ПІДДУБЧАК, Президент ВГО «ЕЛІТА ДЕРЖАВИ», кандидат наук з державного управління.

РОМАН КАКАЛЮК, керівник служби протоколу та зустрічей офіційних делегацій Української греко-католицької церкви в Україні.

ГОЛОВНІ СПІКЕРИ:

РОМАН НЕБОЖУК — доцент кафедри соціальної і гуманітарної політики, Національна академія державного управління при Президентові України, священик УГКЦ.

ТЕМА: Церква у світській державі в українському контексті: де межа?

ЛАРИСА ВЛАДИЧЕНКО — доктор філософських наук, доцент, заступник директора Департаменту у справах релігій та національностей — начальник відділу релігієзнавчо-аналітичної роботи Мінкультури.

ТЕМА: Відносини релігійних інституцій та держави в різних країнах світу в умовах сучасних трансформацій.

ВІКТОРІЯ ХРОМЕЦЬ — доцент кафедри публічного управління та публічної служби, Національна академія державного управління при Президентові України.

ТЕМА: Якою має бути взаємодія держави та церкви в публічному просторі?

СПЕЦІАЛЬНИЙ ГІСТЬ:

ГАЛИНА ФЕСЮК — українська поетеса, краєзнавець, журналіст, громадський діяч у сфері культури, засновник і організатор Всеукраїнського літературного конкурсу імені Леся Мартовича, Львівська обл.

ТЕМА: В чому цінність народу? Поетична філософія.

БЛІЦ-СПІКЕРИ:

ОЛЕКСА ПЕТРІВ — керівник департаменту зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні, священик УГКЦ.

ЕДУАРД АФОНІН — доктор соціологічних наук, професор, Національна академія державного управління при Президентові України, засновник Української школи архетипіки.

ТЕМА: Наука і релігія: релігійна віра вченого.

ЮРІЙ ЛАГУТОВ — кандидат наук з державного управління, Директор Центру суспільного розвитку, «ІНТЕР-АКЦІЯ».

ТЕМА: Влада як державно-духовне служіння

ОЛЕНА РОЗВАДОВСЬКА — правозахисник.

ТЕМА: Держава для Церкви чи Церква для Держави?

АНДРІЙКО РУСЛАН — представник ВГО «Сокіл» та громадської ініціативи «Катехон»

СПІВОРГАНІЗАТОРИ:

ВГО «ЕЛІТА ДЕРЖАВИ» (об’єднує випускників Національної академії державного управління при президентові України та науковців)

ed-ua.org

Департамент зовнішніх зв’язків Української Греко-католицької церкви в Україні

ugcc.ua

ПАРТНЕРИ: Журнал «ДЕРЖСЛУЖБОВЕЦЬ»

i.factor.ua/ukr/journals/ds/about.html

Громадська рада при Нацдержслужбі

nads.gov.ua/page/gromadska-rada-0

Департамент зовнішніх зв’язків УКГЦ в Україні так висвітлює подію на власному інтернет-ресурсі.****

**** «Світська-Держава-Духовна: Де розумна межа? У чому цінність для народу?» — тема дискусійного заходу, який провели у Києві. [Електронний ресурс] // УГКЦ в Україні. — 2019. — Режим доступу до ресурсу: news.ugcc.ua/news/sv%D1%96tskaderzhavaduhovna_de_rozumna_mezha_v_chomu_ts%D1%96nn%D1%96st_dlya_narodu__tema_diskus%D1%96ynogo_zahodu_yakiy_proveli_u_kiiev%D1%96_86052.html?fbclid=IwAR3S8RrT4NTJzgNJlHDo_hkh1NN-w7O20GJm5R82z2trhnyQWSHdWT3avVQ.

Беззаперечним залишається факт, що українське фахове середовище потребує такого роду дискусій, у яких перетинаються різного роду думки та погляди на це питання. Захід зібрав представників із різних середовищ громадянського суспільства, яких зацікавила тематика державно-церковних стосунків і шляхів співпраці між цими інституціями та які взяли активну участь у її обговоренні.

Головні спікери, які задавали тон для дискусії, об’єднали в собі три різні середовища (релігійне, наукове та сферу державного управління). Релігійне середовище представляв о. Роман Небожук, який є кандидатом наук із державного управління і багаторічний співробітник Патріаршої курії УГКЦ. Зокрема, о. Роман зробив біблійно-історичний екскурс щодо державно-релігійних стосунків у Святому Письмі, а у другій частині доповіді представив позицію Церкви у стосунку до держави в сучасному українському контексті. Він зазначив, що «релігія не так зумовлює секуляризацію суспільства, як сприяє розвитку демократії» у суспільно-політичному житті країни, зокрема в Україні. Але це є можливим за тих умов, коли жодна із двох цих інституцій не втручатиметься у сфери компетенції одна одної, а лише співпрацюватиме у відповідному правовому полі.

Від наукового середовища своє бачення співпраці Церкви і Держави представляла п. Вікторія Хромець, кандидат наук із державного управління, доцент кафедри публічного управління та публічної служби НАДУ. Співдоповідачка запропонувала присутнім для дискусії, якою має бути взаємодія Держави та Церкви в публічному просторі. Попри різні роду негативи чи намагання Держави схилити на свою сторону Церкву, перейняти її функції, кожна з інституцій має залишатися партнерами, не переходячи межі, але співдіючи разом чи то у соціальній, чи в гуманітарній сфері. Лише за таких умов можлива симфонія у співпраці між двома інституціями.

Від Департаменту зовнішніх зв’язків УГКЦ в Україні активну участь у дискусії взяв о. Олекса Петрів, котрий вкотре підкреслив необхідність Церкви бути «інтегральною частиною, інституцією громадянського суспільства». Церква покликана формувати громадянську свідомість суспільства. Є великим досягненням України сьогодні, що стосується принципу відокремлення цих двох інституцій, це великий крок вперед щодо співпраці між ними двома. Однак для подальшого розуміння цього принципу, згідно із ст. 35 Конституції України, тут важливо розрізняти державний або політичний процес і церковний процес. Це означає, що одна інституція не може втручатися у процес іншої. Коли такий підхід буде застосований до трактування партнерства, тоді буде зрозумілим, про що йдеться у питанні відокремленості однієї інституції від іншої. Застосовуючи цей принцип, «обидві інституції можуть просити одна в одної про взаємодопомогу».

Позицію середовища державних управлінців, яке безпосередньо опікується стосунками Церкви і Держави, висвітлила п. Лариса Владиченко, доктор філософських наук, заступник директора Департаменту у справах релігій та національностей — начальник відділу релігієзнавчо-аналітичної роботи Міністерства культури України. Представник Міністерства культури України представила специфіку відносини релігійних інституцій та Держави в різних країнах світу в умовах сучасних трансформацій. Зокрема, було наголошено, що «маркером, який свідчить про ефективність раціональних відносин, має бути високий рівень забезпечення саме релігійної свободи у країні». Спікер зазначила про існування різноманітних моделей реалізації цих відносин між Церквою та Державою, від ворожих і до лояльних. Але серед всіх моделей єдиною, яка має домінувати у суспільстві, спікер вважає модель паритетну або партнерську. І були наведені приклади на основі моделей співпраці Держави і релігійних інституцій у США, Франції та Німеччини. Кожна з цих країн ставить різні акценти, але принцип залишається незмінним.

Кульмінацією заходу став виступ поетеси із Львівщини, п. Галини Фесюк, яка представила учасникам дискусії свою поезію на релігійно-патріотичну тематику.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі