Для розрахунку середньоденної зарплати, у разі якщо працівник захворів у перший робочий день, передбачена спеціальна норма в пп. 5 і 28 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням від 26.09.2001 р. № 1266. У ній зазначено, що якщо хвороба настала в перший робочий день, то середньоденну зарплату потрібно розрахувати так: оклад працівника поділити на середньомісячну кількість днів (30,44).
Але як бути, якщо працівникові встановлений неповний робочий час (неповна зайнятість) і він захворів у перший робочий день?
Усе просто: середньоденну зарплату розраховуйте виходячи з частини посадового окладу пропорційно зайнятості працівника (див. лист ФСС від 06.03.2019 р. № 554-03-1).
Визначимо середньоденну зарплату:
3000 грн. : 30,44 = 98,55 грн.
Загальний страховий стаж працівниці більше 8 років, тому лікарняні оплачуємо в розмірі 100 % середньоденної зарплати. Вимогу п. 4 ст. 9 Закону про соцстрахування не застосовуємо, оскільки за останній рік страховий стаж працівниці перевищує 6 місяців.
Таким чином, сума лікарняних становитиме:
98,55 грн. х 4 к. дн. = 394,20 грн.
У розрахунковому періоді немає заробітку.
Пунктом 3 Порядку № 1266 передбачено, що місяці розрахункового періоду (з 1-го до 1-го числа), в яких застрахована особа не працювала з поважних причин, виключають з розрахункового періоду. Таких поважних причин декілька:
— тимчасова непрацездатність;
— відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами;
— відпустка для догляду за дитиною до 3 (6) років;
— відпустка без збереження заробітної плати.
При цьому якщо в розрахунковому періоді немає заробітку з поважної причини, середньоденну зарплату розраховуйте виходячи з окладу (частини окладу) працівника, встановленого на день настання страхового випадку.
На другу ситуацію є також відповідь. Трапляються ситуації, коли місяць не відпрацьовано повністю (наприклад, у зв’язку з хворобою або іншою поважною причиною), а виплата цього місяця була нарахована. Наприклад, премія в поточному місяці нараховується за підсумками роботи за попередній. Тоді може так статися, що місяць повністю не відпрацьовано, але в ньому нарахована премія за підсумками роботи в попередньому місяці.
При цьому потрібно пам’ятати, що невідпрацьованим буде місяць, протягом якого працівник не працював жодного робочого дня з поважних причин (див. лист Мінсоцполітики від 13.10.2016 р. № 334/18/99-16). У такій ситуації весь невідпрацьований календарний місяць не включається до розрахункового періоду, а також виплата, нарахована в такому місяці, не включається до розрахунку середньоденної зарплати.
У працівника в розрахунковому періоді є невідпрацьований місяць — липень. Але періоди «нероботи» з поважних причин йдуть не підряд, а розірвані вихідними днями. Водночас липень вважається повністю не відпрацьованим з поважних причин. Тобто його виключаємо з розрахункового періоду. Відповідно, премію, нараховану цього місяця, не враховуємо при обчисленні середньої зарплати. Середньоденна зарплата становитиме:
(80956 - 3000) : (365 - 31) = 233,40 (грн.).
Сума лікарняних:
233,40 грн. х 100 % х 10 к. дн. = 2334 грн.