Держслужбовець після «декрету»: розбираємося з днями додаткової відпустки за держстаж

В обраному У обране
Друк
Мирний Іван, експерт з питань трудового права
Держслужбовець Вересень, 2019/№ 9
Держслужбовець перебувала у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 15.08.2016 р. по 17.06.2019 р., після закінчення якої вона приступила до виконання своїх посадових обов’язків 18.06.2019 р. Станом на 07.08.2019 р. її стаж держслужби складає 12 років. Зараз вона звернулася із заявою про надання їй додаткової відпустки за 11 років державної служби тривалістю 7 календарних днів.
Чи має вона право на цю відпустку? Чи враховується час перебування в соцвідпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років при наданні додаткової відпустки за стаж держслужби? Чи можна надати одночасно додаткові відпустки за 11 і 12 років стажу держслужби у випадку, якщо держслужбовець звернеться з відповідною заявою?

Державним службовцям, що мають стаж державної служби більше 5 років, надається додаткова відпустка тривалістю 1 календарний день. Починаючи з 6-го року стажу державної служби ця відпустка збільшується на 1 календарний день за кожен наступний рік стажу. При цьому тривалість додаткової відпустки не може перевищувати 15 календарних днів (ч. 1 ст. 58 Закону № 889*, п. 2 Порядку № 270**).

* Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII.

** Порядок надання державним службовцям додаткових оплачуваних відпусток, затверджений постановою КМУ від 06.04.2016 р. № 270.

Тривалість щорічної додаткової відпустки за стаж державної служби залежить від наявного стажу держслужби і не прив’язана до відпрацьованого часу. Стаж державної служби обчислюється службою управління персоналом державного органу на підставі ст. 46 Закону № 889 і Порядку № 229***.

*** Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою КМУ від 25.03.2016 р. № 229.

Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 46 Закону № 889 і п. 4 Порядку № 229 в стаж державної служби зараховується період перебування держслужбовця у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а у випадку якщо дитина потребує домашнього догляду — у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більше ніж до досягнення дитиною шестирічного віку. Водночас додаткова відпустка за державний стаж не надається держслужбовцеві за час перебування у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років (п. 11 Порядку № 270).

Таким чином, перебуваючи в соцвідпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років, держслужбовець «заробляє» собі стаж державної служби. Проте він не зможе скористатися днями додаткової відпустки, передбаченої ч. 1 ст. 58 Закону № 889, за період такої соцвідпустки, оскільки протягом цього періоду жодного дня не виконував посадові обов’язки держслужбовця.

Як працюють ці норми на практиці стосовно цієї ситуації, покажемо в таблиці.

Дата досягнення стажу держслужби

Дата виникнення права на додаткову відпустку

Тривалість додаткової відпустки

Право на щорічну додаткову відпустку за стаж держслужби

07.08.2017 р. — 10 років

08.08.2017 р.

(за стаж держслужби більше 10 років)

6 календарних днів

Не має, оскільки держслужбовець після отримання права на додаткову відпустку не працювала з 08.08.2017 р. по 07.08.2018 р.

07.08.2018 р. — 11 років

08.08.2018 р.

(за стаж держслужби більше 11 років)

7 календарних днів

Має, оскільки держслужбовець приступила до виконання посадових обов’язків 18.06.2019 р. (тобто в період з 08.08.2018 р. по 07.08.2019 р.)

07.08.2019 р. — 12 років

08.08.2019 р.

(за стаж держслужби більше 12 років)

8 календарних днів

Має, оскільки в період отримання права на додаткову відпустку за 12 років держслужби держслужбовець вже виконує свої посадові обов’язки (з 18.06.2019 р.)

Як бачимо, в цьому випадку у державного службовця не виникає право на додаткову відпустку за 10 років стажу державної служби.

Причина: після досягнення права на додаткову відпустку за 10-й рік державної служби вона повний рік (з 08.08.2017 р. по 07.08.2018 р.) перебувала в відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, тобто не виконувала свої посадові обов’язки.

Інша справа з додатковою відпусткою за 11 років державної служби. У ситуації, наведеній у запитанні, держслужбовець вийшла з відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в червні 2019 року, тобто після досягнення стажу державної служби більше 11 років (08.08.2018 р.), але до закінчення року (з 08.08.2018 р. по 07.08.2019 р.), протягом якого вона може реалізувати своє право на додаткову відпустку за 11 років держслужби. Отже, такий держслужбовець має право на додаткову відпустку за 11 років державної служби тривалістю 7 календарних днів.

Право на додаткову відпустку за 12 років державної служби тривалістю 8 календарних днів виникло у неї з 08.08.2019 р. Оскільки на цю дату держслужбовець вже працює, то фактично з цієї дати вона може оформити вказану відпустку у будь-який час.

Підсумуємо. У держслужбовця є право на щорічну додаткову відпустку за 11 років державної служби тривалістю 7 календарних днів і за 12 років державної служби тривалістю 8 календарних днів. Вона може реалізувати право на ці дні додаткової відпустки за держстаж одночасно, якщо сторони (держслужбовець і керівництво держоргану) досягнуть згоди про періоди їх надання.

Пам’ятайте: в ч. 13 ст. 10 Закону про відпустки наведені категорії працівників, яким за їх бажанням щорічна відпустка надається в зручний для них час. Оскільки додаткова відпустка за стаж державної служби є щорічною, положення

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд