Відпустка на дітей у році прийняття/звільнення…

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці
Держслужбовець Березень, 2020/№ 3
В обраному У обране
Друк
Напевно, найпоширеніші запитання щодо відпустки на дітей — це чи потрібно надавати ці відпустки в році прийняття або звільнення працівника? Чи можна працівникові виплатити компенсацію за невикористані дні цього виду відпустки, якщо він не користувався нею декілька років? Що ж, відповіді на озвучені запитання ви знайдете в цій статті.

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

КЗпП — Кодекс законів про працю України.

Закон про відпустки — Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 р. № 504/96-ВР.

ВІДПУСТКА НА ДІТЕЙ У ПЕРШИЙ/ОСТАННІЙ РІК РОБОТИ

Ситуація: жінка, яка має двоє дітей віком до 15 років, прийнята на роботу на підприємство з 15.01.2020 р. У березні 2020 року вона планує подати заяву з проханням надати їй соцвідпустку на дітей. Чи має вона право на цю відпустку у 2020 році?

Давайте розбиратися. Працююча жінка, яка має двох дітей віком до 15 років, має право на додаткову відпустку на дітей тривалістю 10 календарних днів. За наявності декількох підстав для надання такої відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів (ст. 19 Закону про відпустки).

Додаткова відпустка на дітей є соціальною і не належить до категорії щорічних відпусток. Тому вона надається повної тривалості в будь-який час протягом календарного року, незалежно від кількості календарних днів, відпрацьованих працівницею протягом року, і дати народження дитини. На це звертає увагу Мінсоцполітики в листах від 24.03.2015 р. № 4053/0/14-15/18 і від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15.

Але з наданням додаткової відпустки на дітей новоприйнятим працівникам за перший календарний рік їх роботи в цього роботодавця потрібно бути обережними. Пояснимо чому.

Якщо працівниця в поточному календарному (2020) році до працевлаштування на підприємство:

— працювала в іншого роботодавця і мала право на таку відпустку, то ви їй соцвідпустку на дітей за 2020 рік не надаєте. Чому? Тому що в цьому випадку вона повинна була на попередньому місці роботи або скористатися відпусткою на дітей за 2020 рік до звільнення, або отримати за дні цієї відпустки грошову компенсацію при звільненні. Якщо цього не відбулося, нинішній роботодавець не несе за це відповідальності і надавати такій працівниці додаткову відпустку на дітей не зобов’язаний. У такій ситуації порекомендуйте працівниці звернутися до попереднього роботодавця за отриманням компенсації;

— ніде не працювала за трудовим договором або працювала в іншого роботодавця, але права на соцвідпустку на дітей тоді ще не мала, і таке право виникло в період роботи в нинішнього роботодавця, то він зобов’язаний надати їй соцвідпустку на дітей за 2020 рік повної тривалості незалежно від відпрацьованого в цьому році часу.

Ну а якщо жінка звільняється з підприємства? У цьому випадку, незалежно від дати звільнення, їй за той рік, у якому вона звільняється, має бути надана відпустка на дітей або виплачена за неї компенсація.

Проте будьте уважні, якщо звільняється, не виходячи на роботу, працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за другою дитиною.

Дивіться, ст. 19 Закону про відпустки і ст. 1821 КЗпП визначено, що соцвідпустка надається, зокрема, працюючій жінці, яка має двох або більше дітей віком до 15 років. Тобто для отримання права на додаткову відпустку на дітей працівниці недостатньо лише мати двох дітей віком до 15 років.

Вона повинна до того ж працювати (виконувати свої трудові обов’язки).

Тож якщо після народження другої дитини жінка перебувала у відпустці для догляду за другою дитиною і не працювала, то право на відпустку на дітей у неї не виникло, а отже, і компенсувати нічого.

Але якщо в поточному календарному році після звільнення жінка вийде на роботу (у тому числі й на умовах неповного робочого часу), то в неї виникне право на додаткову відпустку на дітей за такий рік. І вона зможе ним скористатися в нового роботодавця.

Проте для реалізації цього права в нового роботодавця працівниці потрібно буде звернутися за отриманням довідки з попереднього місця роботи. У цій довідці повинно бути зазначено, що такій працівниці за рік, на який припала дата її звільнення, соцвідпустка не надавалася, оскільки право на таку відпустку в неї не виникло.

ВІДПУСТКА НА ДІТЕЙ У РОЦІ ЗВІЛЬНЕННЯ І КОМПЕНСАЦІЯ ПРИ ЗВІЛЬНЕННІ

А тепер давайте з’ясуємо, що робити, якщо жінка мала право на відпустку на дітей, але не користувалася нею декілька років. Чи «згорають» такі відпустки? Відповідь — ні!

Якщо працівник, який має право на відпустку на дітей, з якихось причин не скористався цим правом за декілька попередніх років, він може використати цю відпустку пізніше. На це вказує і Мінсоцполітики в листах від 20.09.2013 р. № 807/13/155-13 і від 12.05.2015 р. № 256/13/116-15, підкреслюючи, що строк давності, після якого втрачається право на додаткову відпустку на дітей, чинним законодавством не встановлений.

Зазначимо, що можливість заміни додаткової відпустки на дітей грошовою компенсацією у випадку, якщо працівник продовжує працювати на підприємстві, чинним законодавством не передбачена. Отримати компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки на дітей працівник має право тільки в разі звільнення (ст. 24 Закону про відпустки).

Припустимо, працівниця підприємства, що має двох дітей до 15 років, у якої право на соцвідпустку на дітей на цьому підприємстві виникло у 2013 році, жодного разу не скористалася такою відпусткою. У лютому 2020 року вона звільняється.

Відповідно нинішня установа — роботодавець повинна виплатити їй компенсацію за всі невикористані дні додаткових відпусток на дітей за всі роки, коли вона мала право на цю відпустку.

При цьому врахуйте, що тривалість невикористаних соціальних додаткових відпусток працівникам, що мають дітей, повинна визначатися згідно з нормами законодавства, які діяли на той час.

Отже, у випадку, що нами розглядається, працівниця має право на додаткову відпустку на дітей з 2013-го по 2020-й рік включно, але таким правом жодного разу не скористалася. Отже, при звільненні роботодавець повинен нарахувати їй компенсацію за невикористані 80 календарних днів додаткової відпустки на дітей (10 календарних днів х 8 років).

Суму компенсації за невикористані дні додаткової відпустки на дітей розраховуйте згідно з Порядком № 100 виходячи із заробітку за останні 12 календарних місяців роботи, що передують місяцю звільнення.

А якщо працівниця звільняється у зв’язку з переведенням на інше підприємство? Чи можна перерахувати компенсацію за невикористану відпустку на дітей новому роботодавцеві?

Тут справи йдуть так. Стаття 24 Закону про відпустки дозволяє за бажанням працівника, що звільняється у зв’язку з переведенням на інше підприємство, перерахувати новому роботодавцеві такого працівника грошову компенсацію тільки за невикористані ним дні щорічних відпусток. Додаткова відпустка на дітей є соціальною і не належить до видів щорічної відпустки. У зв’язку з цим перерахувати компенсацію за невикористані дні такої відпустки на рахунок іншого підприємства неможливо.

Тож компенсацію за невикористані дні додаткової відпустки на дітей підприємство, з якого вона звільняється, повинно виплатити працівниці в день звільнення.

ВИСНОВКИ

Незалежно від дати звільнення, працівниці за той рік, у якому вона звільняється, має бути надана відпустка на дітей або виплачена за неї компенсація.

Замінити додаткову відпустку на дітей грошовою компенсацією у випадку, якщо працівник продовжує працювати на підприємстві, не можна.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити всього за 10 грн
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд