Теми статей
Обрати теми

Бути чи ні грошовій допомозі?

Кравченко Тетяна, аналітик ТОВ «ФАКТОР-МЕДІА», адвокат
Чи можна надавати грошову допомогу державному службовцю, якщо він бажає взяти тільки частину невикористаної основної відпустки за попередній рік? З таким запитанням звернулась до редакції журналу кадрова служба. Тож відповідаємо.

ДОКУМЕНТИ СТАТТІ

Закон № 889 — Закон України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VIII.

Закон № 504 — Закон України «Про відпустки» від 19.11.96 р. № 504/96-ВР.

УМОВНІ СКОРОЧЕННЯ

Міністерство праці та соціальної політики України — Мінсоцполітики.

Кабінет Міністрів України — КМУ.

Для того щоб відповісти на це запитання, звернемося до роз’яснень Мінсоцполітики.

У своєму листі «Про виплату грошової допомоги державним службовцям при наданні щорічної основної відпустки» від 07.12.2017 р. № 23966/0/2-17/28 Мінсоцполітики зазначає таке:

<…Відповідно до статті 57 Закону № 889 державним службовцям надається щорічна основна оплачувана відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законом не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Законодавством не передбачено обмежень щодо кількості днів щорічної основної відпустки для виплати грошової допомоги у розмірі середньомісячної заробітної плати.

Статтею 59 Закону № 889 передбачено, що щорічні відпустки надаються державним службовцям у порядку та на умовах, визначених законодавством про працю.

Так, згідно зі ст. 12 Закону № 504 щорічну основну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна, безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів. При цьому ця частина відпустки не обов’язково повинна бути першою її частиною.

Отже, у випадку поділу щорічної основної відпустки на частини грошова допомога у розмірі середньомісячної заробітної плати виплачується за заявою працівника один раз на рік при наданні будь-якої з частин щорічної основної відпустки, незалежно від кількості днів такої відпустки…>.

Отже, грошова допомога у розмірі середньомісячної заробітної плати виплачується один раз на календарний рік незалежно від того, повної тривалості надається щорічна основна відпустка чи тільки її частина.

При цьому до якої з частин (незалежно від тривалості) щорічної основної відпустки виплатити грошову допомогу, визначає сам державний службовець, вказуючи про це у своїй заяві.

Тепер щодо виплати грошової допомоги за частину відпустки за минулі роки.

<…У випадку поділу щорічної відпустки на частини допомога для оздоровлення може виплачуватися працівникові один раз при наданні будь-якої з частин щорічної основної відпустки за заявою працівника.

Під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається одна допомога для оздоровлення, яка є гарантованою виплатою один раз на рік при наданні щорічної відпустки за відповідний робочий рік.

Грошову допомогу не можна ділити на частини, і вона виплачується один раз на рік однією сумою під час надання будь-якої з частин щорічної відпустки…> (лист Мінсоцполітики України «Щодо грошової допомоги «на оздоровлення» держслужбовцям у разі поділу щорічної основної відпустки на частини» від 19.09.2017 р. № 2416/0/101-17).

<…У випадку поділу щорічної відпустки на частини допомога для оздоровлення може виплачуватися працівникові один раз при наданні будь-якої з частин щорічної основної відпустки за заявою працівника.

Під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається одна допомога для оздоровлення, яка є гарантованою виплатою один раз на рік при наданні щорічної відпустки за відповідний робочий рік.

Грошову допомогу не можна ділити на частини, і вона виплачується один раз на рік однією сумою під час надання будь-якої з частин щорічної відпустки…> (лист Мінсоцполітики України «Щодо грошової допомоги «на оздоровлення» держслужбовцям у разі поділу щорічної основної відпустки на частини» від 19.09.2017 р. № 2416/0/101-17).

Крім того, згідно із підпунктом 3 пункту 2 постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» керівникам органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу).

При цьому під час формування фонду оплати праці на відповідний бюджетний рік для кожного працівника передбачається одна допомога для оздоровлення (лист Мінсоцполітики України «Щодо виплати допомоги для оздоровлення державним службовцям» від 19.07.2010 р. № 671/13-84-10).

Тож, якщо державний службовець має намір використати своє право на частину відпустки за минулий рік, йому виплачується грошова допомога до відпустки у загальному порядку при наданні частини такої відпустки.

При цьому не має значення, чи виплачувалась йому грошова допомога за іншу частину цієї ж відпустки, яку він використав у тому ж робочому році.

<…Увага! У випадку поділу щорічної основної відпустки на частини грошова допомога виплачується до будь-якої з її частин (незалежно від її тривалості) за заявою держслужбовця. Тобто держслужбовець у своїй заяві самостійно визначає, до якої частини щорічної основної відпустки в поточному календарному році він бажає отримати грошову допомогу. При цьому надання щорічної основної відпустки прив’язане до робочого року, який індивідуальний для кожного держслужбовця і залежить від початку несення держслужби в конкретному держоргані. Держслужбовець, визначаючи в заяві частину щорічної основної відпустки, до якої бажає отримати грошову допомогу в календарному році, не зазначає робочий рік, за який йому надається частина цієї відпустки. Держслужбовцеві грошова допомога виплачується один раз на календарний рік до частини щорічної основної відпустки, зазначеної в його заяві. При цьому не має значення, яка використовується частина щорічної основної відпустки і за який робочий рік.

Цей підхід актуальний щодо ситуації, коли щорічна основна відпустка за робочий рік поділена на частини і в результаті надана в різних календарних роках. У такому разі якщо держслужбовцеві вже виплачували грошову допомогу до щорічної основної відпустки в попередньому календарному році, то за його заявою про надання щорічної основної відпустки (чи її частини) з виплатою грошової допомоги в поточному календарному році (незалежно від того, що це може бути частина невикористаної щорічної відпустки за минулий робочий рік), така грошова допомога виплачується. Головна умова: в одному календарному році виплачують одну грошову допомогу до щорічної основної відпустки у розмірі середньомісячної зарплати…> (коментар фахівця Мінсоцполітики до листа від 07.12.2017 р. № 23966/0/2-17/28).

Так, якщо наприклад, перша частина відпустки за 2019 рік була використана державним службовцем у 2019 році і при її наданні за його заявою виплачена грошова допомога, а другу частину відпустки за 2019 рік він бажає використати в 2020 році, то при наданні йому частини відпустки за 2019 рік за заявою йому має бути виплачена допомога у 2020 році.

Такий висновок випливає з аналізу норм чинного законодавства та роз’яснень Мінсоцполітики України щодо того, що грошова допомога виплачується один раз за календарний рік під час надання будь-якої з частин щорічної відпустки.

У тому ж випадку, якщо працівник протягом 2020 року забажає використати своє право на дві щорічні відпустки — повністю/або частину основної відпустки за минулий 2019-й та частину/або повністю за 2020-й робочі роки, все одно він отримає тільки одну матеріальну допомогу на оздоровлення.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі