Відпускні працівнику розраховуються як добуток днів відпустки на середньоденну заробітну плату.
Середньоденна заробітна плата розраховується за правилами, визначеними в Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженому постановою КМУ від 08.02.95 № 100 (далі — Порядок 100).
Згідно з п. 7 Порядку 100 обчислення середньої заробітної плати для оплати часу відпусток або компенсації за невикористані відпустки проводиться
шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за фактично відпрацьований період (розрахунковий період) на відповідну кількість календарних днів розрахункового періоду. Із розрахунку виключаються святкові та неробочі дні, встановлені законодавством. Отриманий результат множиться на число календарних днів відпустки.
Слід зазначити, що розрахунковий період індивідуальний для кожного працівника.
Якщо працівник працює більше року, то розрахунковий період становить 12 календарних місяців роботи, які передують місяцю надання відпустки.
Але якщо у працівника кількість місяців менша, то відповідно менший розрахунковий період.
Крім того, згідно з п. 2 Порядку 100 час, протягом якого працівник згідно із законодавством не працював і за ним не зберігався заробіток або зберігався частково, виключається з розрахункового періоду.
З розрахункового періоду також виключається час, за який відсутні дані про нараховану заробітну плату працівника внаслідок проведення бойових дій під час дії воєнного стану.
Висновки
- При розрахунку відпускних дні простою (якщо працівник отримував 2/3 від окладу, а не середню заробітну плату) не враховуються при розрахунку середньоденної заробітної плати.