Теми статей
Обрати теми

Ненормований робочий день і відрядження

На підприємстві є працівник, посаду якого у колективному договорі віднесено до переліку посад з ненормованим робочим днем. Цей працівник періодично перебуває у службових відрядженнях. Чи зараховувати дні відрядження до стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку за ненормований робочий день?

За роботу в умовах ненормованого робочого дня (далі — НРД) працівники мають право на компенсацію — щорічну додаткову відпустку тривалістю до 7 календарних днів (п. 2 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР, далі — Закон № 504).

Головна умова для надання такої відпустки повної тривалості, визначеної у колективному договорі: працівник повинен відпрацювати у відповідних умовах весь робочий рік. Щоб переконатися у цьому твердженні, достатньо поглянути на ч. 2 ст. 9 Закону № 504. У ній перелічено періоди роботи, що зараховують до стажу роботи для надання щорічної додаткової відпустки за НРД.

Як бути, якщо працівник протягом свого робочого року певний період «не контактував» з НРД (перебував на лікарняному, у відпустці без збереження зарплати, на курсах підвищення кваліфікації)? Розрахувати тривалість щорічної додаткової відпустки пропорційно відпрацьованому часу в умовах НРД (п. 8 Рекомендацій щодо порядку надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказом Мінпраці від 10.10.97 № 7).

Майте на увазі: стаж для надання щорічної додаткової відпустки за НРД автоматично скорочується на згадані вище періоди, а це призводить і до зменшення тривалості щорічної додаткової відпустки за НРД.

Під час службового відрядження працівник виконує службове доручення поза місцем його постійної роботи. На працівника, який перебуває у відрядженні, поширюється режим робочого часу тієї установи, до якої його відрядили. Тож не факт, що у відрядженні працівник виконуватиме посадові обов’язки, установлені для нього за місцем роботи. Більш того, як правило, у відрядженні немає потреби працювати понад нормальну тривалість робочого часу, визначену графіком роботи у відрядженні. Виходить: працівник, перебуваючи у відрядженні, не стикається з умовами НРД. Це означає, що період відрядження не зараховують до стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку за НРД. Теорію краще підкріпити конкретним прикладом — розрахуємо дні щорічної додаткової відпустки за НРД, зароблені працівником.

Якщо буде з’ясовано та підтверджено, що працівник за певною посадою і у відрядженні виконує роботи в умовах НРД, то це можна зафіксувати в колективному договорі. У такому разі період відрядження увійде до стажу роботи, що дає право на щорічну додаткову відпустку за НРД.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі