Теми статей
Обрати теми

Перевикористана щорічна основна відпустка та звільнення

01.03.2023 на роботу було прийнято юриста. У вересні він скористався щорічною основною відпусткою тривалістю 24 календарних дні. Ця особа звільнилася у порядку переведення 03.10.2023. Чи повинні були ми при проведенні з ним остаточного розрахунку утримувати відпускні, виплачені за надані «наперед» 5 календарних днів щорічної основної відпустки?

Загальні норми

У наведеній ситуації особа звільняється до закінчення робочого року, за який вона уже скористалась щорічною основою відпусткою повної тривалості. Тоді як на дату припинення трудового договору ця посадова особа фактично має право тільки на певну кількість календарних днів щорічної основної відпустки. Виходить, що на дату звільнення вона «перевикористала» 5 календарних днів цієї відпустки, за які раніше отримала відпускні.

За загальним правилом норма ч. 1 ст. 22 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон № 504) приписує: у разі звільнення працівника до закінчення робочого року, за який він уже одержав відпустку повної тривалості, для покриття його заборгованості роботодавець провадить відрахування із заробітної плати за дні відпустки, що були надані в рахунок невідпрацьованої частини робочого року.

Отже, при проведенні остаточного розрахунку із працівником роботодавець має право утримати із зарплати працівника суму відпускних, раніше виплачених за дні щорічної відпустки, надані «наперед».

Проте ч. 2 і 3 ст. 22 Закону № 504 містять перелік випадків, коли вказане відрахування не проводиться.

Відрахування, передбачене частиною першою цієї статті, не провадиться, якщо працівник звільняється з роботи у зв’язку з:

1) призовом або прийняттям (вступом) на військову службу, направленням на альтернативну (невійськову) службу;

2) переведенням працівника за його згодою на інше підприємство або переходом на виборну посаду у випадках, передбачених законами України;

3) відмовою від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством, а також відмовою від продовження роботи у зв’язку з істотною зміною умов праці;

4) змінами в організації виробництва та праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією або перепрофілюванням підприємства, скороченням чисельності або штату працівників;

5) виявленням невідповідності працівника займаній посаді або виконуваній роботі внаслідок недостатньої кваліфікації або стану здоров’я, що перешкоджають продовженню роботи;

6) нез’явленням на роботу понад чотири місяці підряд внаслідок тимчасової непрацездатності, не рахуючи відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, якщо законодавством не встановлено більш тривалий термін збереження місця роботи (посади) при певному захворюванні;

7) поновленням на роботі працівника, який раніше виконував цю роботу;

8) направленням на навчання;

9) виходом на пенсію.

Відрахування із заробітної плати за невідпрацьовані дні відпустки у разі смерті працівника також не провадиться.

Висновки

  • Наостанок ще раз звертаємо вашу увагу на ст. 22 Закону № 504. Справа у тому, що нормою цієї статті регламентовано відрахування із заробітної плати відпускних за дні відпустки, надання якої прив’язане до робочого року.
  • У свою чергу, лише надання щорічної відпустки має прив’язку до робочого року. Із цього випливає: у разі звільнення працівника з його зарплати можна утримати лише відпускні за «наперед» надані календарні дні щорічної відпустки.
  • Тож якщо працівник звільняється, скориставшись, наприклад, навчальною відпусткою, соцвідпусткою на дітей (ст. 19 Закону № 504), «бойовою» відпусткою (ст. 162 Закону № 504), то підстав для утримання відпускних за дні таких відпусток немає.
  • Як немає підстав для утримання відпускних за невикористані дні навчальної відпустки, соцвідпустки на дітей, «бойової» відпустки, якщо працівник звільняється посеред таких відпусток.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі