Теми статей
Обрати теми

Відкликаємо працівника з відпустки

Працівник перебуває у щорічній відпустці, але терміново потрібен на роботі. Що робити? Роботодавець одразу згадує про відкликання із відпустки. Проте трудове законодавство на боці відпочинку працівника, а тому із таким відкликанням роботодавцям слід бути насторожі. Про нюанси і підводне каміння такого управлінського рішення — у цій статті.

Загальні норми

Законом України «Про відпустки» встановлені державні гарантії щодо права на відпустки, визначення умов, тривалості і порядку надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, всебічного розвитку особи.

Законом передбачено відкликання працівника лише із щорічної відпустки

Так, відповідно до частини другої ст. 12 Закону відкликання із щорічної відпустки допускається за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства з додержанням вимог частини першої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

Відкликання працівника, навіть за його згодою, з інших видів відпусток, у тому числі і відпустки без збереження заробітної плати, не передбачено.

Винятки

Про відпустки, відкликання з яких допустиме та заборонене, див. у таблиці нижче.

Назва відпустки

Відкликання з відпустки допустиме (+) / заборонене (-)

Щорічна основна відпустка

+

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

+

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці, у тому числі за роботу із комп’ютером, за ненормований робочий день

+

Інші додаткові відпустки, передбачені законодавством (щорічна додаткова відпустка за стаж державної служби, щорічна додаткова відпустка за стаж служби в органах місцевого самоврядування)

+

Додаткова оплачувана навчальна відпустка

-

Творча відпустка

-

Відпустка для підготовки та участі в змаганнях

-

Додаткова відпустка окремим категоріям ветеранів війни («бойова» відпустка)

-

Соціальні відпустки, у тому числі соціальна додаткова відпустка на дітей, соцвідпустка у зв’язку із вагітністю та пологами, соцвідпустка для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років

-

Відпустка без збереження зарплати

-

«Чорнобильська» відпустка

-

Нюанси

При відкликанні працівника із щорічної відпустки необхідно врахувати 5 нюансів.

Нюанс 1. Працівника можна відкликати із щорічної відпустки виключно при настанні форс-мажорів, наведених у ч. 3 ст. 12 Закону № 504/96 (див. схему нижче). Вирішили відкликати працівника із щорічної відпустки, скажімо, для складання звіту? Не вийде, адже така ситуація не входить до форс-мажорів, при настанні яких працівника допустимо відкликати із щорічної відпустки.

Нюанс 2. Навіть при настанні вищезазначених форс-мажорних обставин відкликати працівника можна лише за його письмовою згодою (ч. 3 ст. 12 Закону № 504/96).

Наприклад, через стихійне лихо (негоду) пошкоджено лінію електропередач. Ситуація явно підпадає під форс-мажорну, згадану в ч. 3 ст. 12 Закону № 504/96. Проте якщо електрик, здатний усунути несправність, не погодиться на відкликання із щорічної відпустки, то навіть за таких обставин роботодавець не зможе «висмикнути» його із цієї відпустки.

Нюанс 3. У ч. 3 ст. 12 Закону № 504/96 зазначено, що відкликати із щорічної відпустки працівника можливо при дотриманні норми ч. 1 цієї статті. У ч. 1 ст. 12 Закону № 504/96 зазначено: щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів.

Із цих норм виходить, що роботодавець може відкликати працівника із щорічної відпустки, якщо цей працівник до відкликання або після відкликання відгуляє не менше 14 календарних днів цієї відпустки.

Проте Мінсоцполітики ще в листі від 19.04.2017 № 8285/0/2-17/28 висловлював іншу думку: «Законодавством не передбачена норма, відповідно до якої працівника неможливо відкликати із щорічної відпустки, якщо він ще не використав 14 календарних днів такої відпустки або якщо йому залишається використати менше 14 календарних днів».

На думку Мінсоцполітики, вимога про те, що одна із частин щорічної відпустки має бути не менше 14 календарних днів, стосується виключно випадків її поділу на частини. У цій же ситуації йдеться не про поділ на частини щорічної відпустки, а про її своєрідне переривання через відкликання працівника.

Отже, за позицією Мінсоцполітики, при настанні форм-мажорних обставин і при згоді працівника його можна відкликати із щорічної відпустки незважаючи на те, відгуляв він чи ще зможе відгуляти безперервно не менше 14 календарних днів цієї відпустки.

Нюанс 4. Невикористана частина щорічної відпустки надається працівнику після закінчення дії причин, з яких його відкликано з відпустки, або за згодою сторін переноситься на інший період. Зверніть увагу: в загальному випадку ця частина щорічної відпустки має бути надана працівнику, як правило, до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка.

Нюанс 5. Важливо! Для держслужбовців прописаний спеціальний порядок відкликання із щорічної (основної, додаткової за стаж держслужби) відпустки.

З нюансами розібралися, то давайте підіб’ємо підсумки.

Висновки

  • Відкликання з відпустки працівника допустимо в межах, визначених Законом.
  • Для відкликання за правомірною процедурою необхідно:
    — керівнику підрозділу, в якому працює працівник, скласти на ім’я керівника установи доповідну або службову записку. У ній наводять причини, через які викликати на підмогу потрібно саме відпускника;
    — отримати письмову згоду від працівника на його відкликання із щорічної відпустки;
    — скласти наказ (розпорядження) про відкликання працівника із щорічної відпустки. Уніфікована форма такого наказу не затверджена, тому наказ видають у довільній текстовій формі;
    — внести до особової картки працівника і графіка відпусток коригуючі записи про фактично використані дні щорічної відпустки.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі