Відповідно до ст. 26 КЗпП при прийнятті на роботу працівнику може встановлюватися випробування з метою перевірки його відповідності роботі, що доручається. Тож цілком можлива ситуація, за якої працівник приймається на роботу без випробування. Ніякої обов’язковості тут немає.
Кому встановлюємо?
Частина 3 ст. 26 КЗпП визначає категорії працівників, яким випробування не встановлюється за жодних обставин. Серед них, зокрема, особи, які не досягли 18 років; молоді робітники після закінчення професійних навчально-виховних закладів; молоді спеціалісти після закінчення вишів; вагітні жінки; одинокі матері, які мають дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю, та інші.
Разом з тим
при укладенні трудового договору в період дії воєнного стану випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Це прямо зазначено в ч. 2 ст. 2 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX.
Тобто поки діє воєнний стан, строк випробування може бути встановлено будь-якому працівнику.
Документальне оформлення
Умову про встановлення працівникові строку випробування треба зафіксувати в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу. Якщо не буде такої умови, то вважатиметься, що працівник прийнятий без строку випробування.
Якщо строк випробування закінчився, а працівник продовжує працювати, то він вважається таким, що витримав випробування. Після цього розірвати трудовий договір з ним можливо тільки на загальних підставах. Повідомляти якимось чином або видавати наказ (розпорядження) про те, що працівник пройшов випробування, не потрібно.
Висновки
- Під час дії воєнного стану випробування при прийнятті на роботу може бути встановлено для будь-якої категорії працівників.
- Умову про встановлення працівникові випробування треба зафіксувати в наказі (розпорядженні) про прийняття на роботу.
- Наказ (розпорядження) про те, що працівник пройшов випробування, видавати не потрібно.