Ні, наразі не може. Пояснимо чому.
Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 25 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) за бажанням працівника, який приступив до роботи після звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації, йому надається відпустка без збереження зарплати тривалістю до 60 календарних днів.
Визначення термінів «особливий період» та «демобілізація» знаходимо у ст. 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.93 № 3543-XII.
Відповідно до цієї норми особливий період охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій. Наразі особливий період все ще триває. Також триває загальна мобілізація. А ось демобілізація — це комплекс заходів, рішення про порядок і терміни проведення яких приймає Президент України, спрямованих на планомірне переведення національної економіки, держорганів, ОМС, підприємств на роботу і функціонування в умовах мирного часу, а ЗСУ, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту — на організацію і штати мирного часу. Поки що говорити про демобілізацію зарано.
Звільнення з військової служби працівника, про якого йде мова в запитанні, відбулося і не у зв’язку з закінченням особливого періоду, і не у зв’язку з демобілізацію, а з інших підстав, зазначених у ст. 26 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» від 25.03.92 № 2232-XII.
Враховуючи наведене, скористатися відпусткою за свій рахунок, що надається на підставі п. 20 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки, працівник, якого сьогодні звільняють з військової служби, не зможе. Поясніть це працівнику та запропонуйте обрати іншу підставу для надання такої відпустки, наприклад ч. 1 ст. 26 Закону про відпустки, якою перебачено надання відпустки за свій рахунок за угодою сторін у зв’язку з сімейними обставинами. Тривалість такої відпустки наразі може складати до 30 календарних днів.
Висновки
- Працівникам, які приступили до роботи після звільнення з військової служби у зв’язку із закінченням особливого періоду або оголошенням демобілізації, за їх бажанням на підставі п. 20 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки надається відпустка без збереження зарплати тривалістю до 60 календарних днів.
- Працівники, яких сьогодні звільняють з військової служби, не мають права на відпустку за свій рахунок, визначену п. 20 ч. 1 ст. 25 Закону про відпустки, оскільки їх звільнення з військової служби відбувається не у зв’язку з демобілізацією, а особливий період ще триває.