Загальні положення
У випадку ліквідації підприємства трудові договори, укладені на невизначений строк, а також строкові трудові договори до закінчення строку їх дії можуть бути розірвані з ініціативи роботодавця на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Про наступне звільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці (ст. 492 КЗпП).
У разі припинення трудового договору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).
Водночас у випадку звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років (до 6 років — ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів при наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю, у роботодавця з’являється додатковий обов’язок з їх працевлаштування (ч. 3 ст. 184 КЗпП).
Увага! Не може бути визнано, що роботодавець виконав такий обов’язок щодо працевлаштування, якщо працівниці не була надана на тому ж або на іншому підприємстві інша робота або запропонована робота, від якої вона відмовилась з поважних причин (наприклад, за станом здоров’я). Це зазначено в п. 9 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 № 9.
Підсумуємо.
Підстава для звільнення
Якщо працівниці запропонована роботодавцем прийнятна робота, але вона відмовляється від неї без поважних причин, то трудовий договір з нею розривається на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП у зв’язку з ліквідацією підприємства з виплатою вихідної допомоги.
Якщо працівниця погоджується на працевлаштування в іншого роботодавця, то трудовий договір з нею припиняється за загальним правилом за тією ж підставою — у зв’язку з ліквідацією підприємства, з виплатою вихідної допомоги. Аналогічного висновку дійшло Мінекономіки у листі від 04.05.2021 № 4712-06/26166-07. Річ у тім, що підставою звільнення в цій ситуації є саме ліквідація підприємства.
На завершення рекомендуємо працівницям, яким роботодавець запропонував роботу на іншому підприємстві, не писати в такій ситуації заяви про звільнення у зв’язку з переведенням чи за згодою сторін, щоб не втратити право на вихідну допомогу.
Висновки
- У випадку звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства працівниці, яка має дітей віком до 3 років, у роботодавця з’являється додатковий обов’язок з її працевлаштування.
- Якщо працівниця, яка має дітей віком до 3 років, погоджується на працевлаштування в іншого роботодавця у зв’язку з ліквідацією підприємства, на якому вона працевлаштована, то трудовий договір з нею припиняється на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП.