Теми статей
Обрати теми

Звільнення у відпустці до 3 років у зв’язку з ліквідацією підприємства

Підприємство ліквідується. Працівниць, які перебувають у відпустках для догляду за дитиною до 3 років, звільняють з наступним працевлаштуванням до іншого роботодавця. На якій підставі проводити таке звільнення: на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП у зв’язку з ліквідацією підприємства з виплатою вихідної допомоги чи на підставі п. 5 ч. 1 ст. 36 КЗпП у зв’язку з переведенням на інше підприємство? Ціна питання — сума вихідної допомоги.

Загальні положення

У випадку ліквідації підприємства трудові договори, укладені на невизначений строк, а також строкові трудові договори до закінчення строку їх дії можуть бути розірвані з ініціативи роботодавця на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП. Про наступне звільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці (ст. 492 КЗпП).

У разі припинення трудового договору на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП виплачується вихідна допомога у розмірі не менше середнього місячного заробітку (ст. 44 КЗпП).

Водночас у випадку звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до 3 років (до 6 років — ч. 6 ст. 179 КЗпП), одиноких матерів при наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю, у роботодавця з’являється додатковий обов’язок з їх працевлаштування (ч. 3 ст. 184 КЗпП).

Увага! Не може бути визнано, що роботодавець виконав такий обов’язок щодо працевлаштування, якщо працівниці не була надана на тому ж або на іншому підприємстві інша робота або запропонована робота, від якої вона відмовилась з поважних причин (наприклад, за станом здоров’я). Це зазначено в п. 9 постанови Пленуму ВСУ «Про практику розгляду судами трудових спорів» від 06.11.92 № 9.

Підсумуємо.

Підстава для звільнення

Якщо працівниці запропонована роботодавцем прийнятна робота, але вона відмовляється від неї без поважних причин, то трудовий договір з нею розривається на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП у зв’язку з ліквідацією підприємства з виплатою вихідної допомоги.

Якщо працівниця погоджується на працевлаштування в іншого роботодавця, то трудовий договір з нею припиняється за загальним правилом за тією ж підставою — у зв’язку з ліквідацією підприємства, з виплатою вихідної допомоги. Аналогічного висновку дійшло Мінекономіки у листі від 04.05.2021 № 4712-06/26166-07. Річ у тім, що підставою звільнення в цій ситуації є саме ліквідація підприємства.

На завершення рекомендуємо працівницям, яким роботодавець запропонував роботу на іншому підприємстві, не писати в такій ситуації заяви про звільнення у зв’язку з переведенням чи за згодою сторін, щоб не втратити право на вихідну допомогу.

Висновки

  • У випадку звільнення у зв’язку з повною ліквідацією підприємства працівниці, яка має дітей віком до 3 років, у роботодавця з’являється додатковий обов’язок з її працевлаштування.
  • Якщо працівниця, яка має дітей віком до 3 років, погоджується на працевлаштування в іншого роботодавця у зв’язку з ліквідацією підприємства, на якому вона працевлаштована, то трудовий договір з нею припиняється на підставі п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі