Чи можна оплачувати?
Якщо тимчасова непрацездатність настала внаслідок алкогольного чи наркотичного сп’яніння або пов’язаних з ним дій, лікарняні (оплата перших 5 днів тимчасової непрацездатності за рахунок роботодавця та допомога по тимчасовій непрацездатності) не призначаються. Це прямо зазначено у ст. 16 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV та п. 4 Порядку оплати перших п’яти днів тимчасової непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов’язаної з нещасним випадком на виробництві, за рахунок коштів роботодавця, затвердженого постановою КМУ від 26.06.2015 № 440.
Страхувальник або уповноважені ним особи:
1) приймають рішення про відмову в призначенні лікарняних не пізніше 10 робочих днів з дня надходження* е-лікарняного з «алкогольною» відміткою. Її проставить лікуючий лікар після проведення необхідних досліджень;
* За е-лікарняним днем надходження слід вважати день, коли листок непрацездатності змінить статус на «Готовий до сплати».
2) видають або надсилають працівнику повідомлення про відмову в призначенні допомоги із зазначенням причини відмови та порядку оскарження не пізніше 5 днів після прийняття відповідного рішення.
Чи потрібно з’ясовувати?
Свого часу ФСС зазначав, що відмітка про сп’яніння в е-лікарняному означає не лише факт виявлення алкоголю чи інших речовин в організмі людини, але й свідчить, що лікар встановив причинно-наслідковий зв’язок між сп’янінням і отриманими травмами/захворюванням (див. роз’яснення на Урядовому порталі від 02.08.2022). Передача «непрацездатних» повноважень від ФСС до ПФУ, на наш погляд, у цьому питанні нічого змінити не повинна.
Тож додатково з’ясовувати страхувальнику або уповноваженим ним особам, чи дійсно причиною травми (захворювання) є сп’яніння, в наведеній ситуації не потрібно. Вся відповідальність на лікарі, який формував медвисновок.
На замітку страхувальнику
На момент формування медичного висновку та подальшого створення е-лікарняного можуть бути ще не готові результати досліджень стану пацієнта. В такому випадку відмітка про сп’яніння може бути вказана в листку непрацездатності, який є продовженням первинного е-лікарняного. При цьому у первинному електронному листку непрацездатності її не буде.
Якщо у вас саме така ситуація, то слід орієнтуватися на страховий випадок. Тобто всі листки непрацездатності, сформовані в межах одного страхового випадку, не підлягають оплаті за наявності відмітки про алкогольне сп’яніння, навіть якщо така відмітка відсутня в першому з них.
Зауважимо, що наразі МОЗ наказом від 15.01.2024 № 78 внесло зміни до Порядку видачі (формування) листків непрацездатності в Електронному реєстрі листків непрацездатності, затвердженого наказом МОЗ від 17.06.2021 № 1234. Змінами передбачено таке: «за наявності у будь-якому із медичних висновків, на підставі яких сформовано листки непрацездатності, що складають один страховий випадок, відмітки про наявність алкогольного та/або наркотичного сп’яніння як причини виникнення тимчасової непрацездатності, відомості про неї відображаються у всіх листках непрацездатності, що складають один страховий випадок». Тож проблему з «алкогольною» відміткою буде вирішено.
Зазначений наказ МОЗ набере чинності з дня його офіційного опублікування. На момент підготовки консультації цього ще не відбулося.
Висновки
- е-Лікарняний з позначкою «так» в полі «Ознака алкогольного/наркотичного сп’яніння» оплаті не підлягає.
- Роботодавець не повинен з’ясовувати, чи була травма (захворювання) отримана працівником у результаті сп’яніння. Це робота лікуючого лікаря.