Теми статей
Обрати теми

Страховий стаж: якщо звітність ще не подано

Чи враховувати при визначенні страхового стажу місяці, за які стаж не відображено в Держреєстрі загальнообов’язкового державного соціального страхування, оскільки період звітування з ЄСВ за ці місяці ще не настав, проте ЄСВ сплачено своєчасно?

Суть проблеми

Страховий стаж застрахованої особи може вплинути на суму непрацездатних виплат, що їй призначені у зв’язку з настанням страхового випадку. Механізм обчислення страхового стажу прописаний у ст. 14 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.99 № 1105-XIV.

Обчислюють страховий стаж за даними реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі — Реєстр), а за періоди до 01.07.2000 — у порядку та на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше.

Інформація для наповнення цього Реєстру підтягується, зокрема, з ЄСВшного додатка 1 (Д1) Об’єднаної звітності. Ця звітність все ще залишається квартальною. Після завершення кварталу йде період звітування й тільки потім дані з Д1 «сідають» до Реєстру. Тож зрозуміло, що маємо затримку у відображенні відомостей про стаж у Реєстрі в середньому на квартал.

Саме тому виникає питання щодо врахування при обчисленні непрацездатного страхового стажу календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, за які ще не відзвітовано. Відповідь на нього надана ПФУ в листах від 16.11.2023 № 42629-49305/У-03/8-2800/23 та від 16.01.2024 № 2800-030401-8/2753.

Позиція ПФУ

Якщо коротко, то календарні місяці, що передують місяцю настання страхового випадку, за які у зв’язку зі специфікою звітування відсутня інформація в Реєстрі, враховуються при обчисленні страхового стажу у разі сплати за них ЄСВ та якщо така сплата не буде списана в рахунок погашення недоїмки зі сплати ЄСВ, штрафів та пені.

Тобто якщо у вас працівник захворів, припустимо, у лютому 2024 року, то січень 2024 року враховуємо при обчисленні страхового стажу попри те, що відомості про страховий стаж, «зароблений» у січні, відсутні у Реєстрі на момент такого обчислення.

Для підтвердження сплати ЄСВ за місяці, які ще не потрапили до Реєстру у зв’язку з особливостями звітування, пенсійники рекомендують додати до заяви-розрахунку копію платіжної інструкції, що підтверджує сплату ЄСВ за такий місяць.

Водночас візьміть до уваги, що ПФУ проти включення до страхового стажу частини місяця, на який припав страховий випадок (див. лист від 16.11.2023 № 42629-49305/У-03/8-2800/23).

Так, якщо працівник хворіє, наприклад, з 14.02.2024 і ви обчислюєте страховий стаж за останні 12 місяців, то берете до уваги саме 12 календарних місяців, що передують місяцю настання страхового випадку. Відповідно й загальний страховий стаж, на нашу думку, слід визначати за таким же принципом, тобто не враховуючи місяць настання страхового випадку.

Висновки

  • Місяці, що передують місяцю настання страхового випадку, за які відсутня інформація в Реєстрі, оскільки ще не подана ЄСВ-звітність, враховуються при обчисленні страхового стажу у разі сплати ЄСВ за ці місяці.
  • Місяць настання страхового випадку не враховується для обчислення страхового стажу при визначенні розміру допомоги по тимчасовій непрацездатності.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі