Теми статей
Обрати теми

Гнучкий режим робочого часу: нюанси застосування

Працівник звернувся з проханням встановити йому гнучкий режим робочого часу в окремі дні робочого тижня. Чи допустимо це? Чи обов’язково визначати години змінної роботи? Чи допустимо, щоб змінні години припадали на нічний час?

Гнучкий режим в окремі дні

Частиною 1 ст. 60 КЗпП встановлено, що за письмовим погодженням між працівником і роботодавцем для працівника може встановлюватися гнучкий режим робочого часу.

Гнучкий режим робочого часу — це форма організації праці, що передбачає саморегулювання працівником часу початку, закінчення роботи та тривалості робочого часу протягом робочого дня. Такий режим запроваджується за умови дотримання працівником встановленої денної, тижневої чи іншої, встановленої на певний обліковий період (тиждень, місяць, квартал, рік тощо), норми тривалості робочого часу.

Гнучкий режим робочого часу передбачає:

— фіксований час, протягом якого працівник обов’язково повинен бути присутнім на робочому місці та виконувати свої посадові обов’язки. При цьому може передбачатися поділ робочого дня на частини;

— змінний час, протягом якого працівник на власний розсуд визначає періоди роботи в межах установленої норми тривалості робочого часу;

— час перерви для відпочинку і харчування.

У листі від 28.04.2021 № 4706-06/25564-07 Мінекономіки зазначає, що

ст. 60 КЗпП не містить заборони на встановлення графіка робити з гнучким режимом робочого часу лише протягом окремих днів тижня

Так само законодавством не обмежується можливість при гнучкому режимі робочого часу передбачати фіксований час лише в окремі дні тижня.

Змінні години та нічний час

Якщо трудовий розпорядок на підприємстві, визначений правилами внутрішнього трудового розпорядку, не передбачає години роботи вночі, робота не має безперервного характеру, що зумовлює необхідність дотримання норми тривалості робочого часу за певний обліковий період (як у випадку з підсумованим обліком робочого часу), то, на думку Мінекономіки, період змінного часу працівника доцільно визначати в межах денної тривалості робочого часу (див. лист від 28.04.2021 № 4706-06/25564-07).

Враховуючи, що запровадження гнучкого режиму робочого часу не тягне за собою змін у нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників, то у разі, якщо години роботи (в тому числі у змінному періоді роботи) припадають на нічний час, їх оплата проводиться відповідно до ст. 108 КЗпП.

Висновки

  • Гнучкий режим робочого часу можна встановити в окремі дні робочого тижня. Також лише в окремі дні робочого тижня можна передбачати фіксований час.
  • Якщо трудовий розпорядок на підприємстві не передбачає роботу вночі та/або вам не потрібно, щоб працівник із гнучким режимом працював у нічний час, то період змінного часу доцільно визначати в межах денної тривалості робочого часу.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі