Відповідальність роботодавця
За загальним правилом, трудове законодавство вимагає від роботодавців створювати безпечні й нешкідливі умови праці для своїх працівників (ст. 153 КЗпП).
Ба більше, роботодавець не має права вимагати від працівника виконання роботи, що становить явну небезпеку для життя працівника, а також в умовах, що не відповідають законодавству про охорону праці. У свою чергу, працівник має право відмовитися від виконання дорученої роботи, якщо створилася виробнича ситуація, що становить небезпеку для життя чи здоров’я такого працівника або людей, які його оточують, і навколишнього середовища.
Проте
прямої відповідальності за роботу підприємства під час повітряної тривоги чинне законодавство України наразі не передбачає
Це підтверджує Схiдне міжрегiональне управлiння Держпрацi в роз’ясненні від 14.03.2024.
Та ігнорувати повітряну тривогу не радимо. Річ у тім, що керівник суб’єкта господарювання має забезпечувати цивільний захист як своїх працівників, так і клієнтів/відвідувачів, у тому числі під час оповіщення про повітряну тривогу в населеному пункті, де розташоване підприємство.
Тож якщо роботодавець не вживав заходів щодо забезпечення безпеки працівників, зокрема заходів реагування у випадку повітряної тривоги, в результаті їх здоров’ю заподіяно шкоди або наслідком чого стала загибель людей чи інші тяжкі наслідки, посадових осіб такого роботодавця може бути притягнуто до адміністративної відповідальності (ст. 41 КУпАП, порушення законодавства про охорону праці), а також залежно від тяжкості і наслідків проступку і до кримінальної відповідальності (ст. 271 ККУ).
Цивільний захист
Забезпечення цивільного захисту (зокрема, захисту населення під час дії воєнного стану) — це виключно функція держави (ст. 19 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI).
Забезпечення оповіщення та інформування населення про загрозу і виникнення надзвичайних ситуацій — прямий обов’язок місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування у сфері цивільного захисту.
Тому на офіційних сайтах обласних (військових) держадміністрацій можна побачити рекомендації щодо дій населення за сигналом оповіщення цивільного захисту «Повітряна тривога».
Висновки
Рекомендуємо роботодавцям:
- розробити чітку інструкцію (план дій) для працівників щодо дій за сигналом «Повітряна тривога» та провести відповідні тренування;
- періодично доводити інформацію до відвідувачів щодо дій у разі загрози та виникнення надзвичайної ситуації (гучномовним зв’язком, пам’ятками, буклетами тощо);
- організувати швидку евакуацію відвідувачів та персоналу у разі загрози.