Наповнення
Правила визначають трудовий розпорядок підприємств (ст. 142 КЗпП). Це доволі детальний документ, у якому зафіксовано домовленості сторін трудового договору (працівників і роботодавця) із цілої низки кадрових питань, а саме:
— прийняття на роботу та звільнення з роботи;
— основні права та обов’язки працівників;
— основні обов’язки власника або уповноваженого ним органу;
— встановлення робочого часу та часу відпочинку на підприємстві;
— надання відпусток;
— заохочення за успіхи в роботі;
— встановлення відповідальності за порушення трудової дисципліни;
— інші положення, що стосуються організації роботи на підприємстві.
Крім того, в Правилах конкретизують тривалість робочого тижня та щоденної роботи, а також час початку та закінчення щоденної роботи/зміни для тих категорій працівників, для яких цей час є постійним (ст. 52 і 57 КЗпП).
Оформлення
При розробці Правил орієнтуйтеся на КЗпП і Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для робітників та службовців підприємств, установ, організацій, затверджені постановою Держкомпраці СРСР від 20.07.84 № 213 (у частині, що не суперечить законодавству України).
Федерація професійних спілок України (далі — Федерація профспілок) у своєму роз’ясненні від 06.03.2024 наполягає на необхідності дотримуватися ДСТУ 4163:2020, затвердженого наказом ДП «Український науково-дослідний і навчальний центр проблем стандартизації, сертифікації та якості» від 01.07.2020 № 144 при оформленні Правил, а саме:
— ПВТР оформлюють на загальному бланку організації або на стандартних аркушах паперу формату А4;
— доцільно використовувати бланки з кутовим розташуванням постійних реквізитів. Федерація профспілок пояснює це тим, що гриф затвердження має бути розташований вище реквізиту «Назва виду документа», тому що затверджується сам документ, а не лише його текст. На поздовжніх бланках зробити це практично неможливо через відсутність вільного місця для грифу затвердження у правому верхньому куті бланка;
— дату і реєстраційний індекс проставляють у день затвердження Правил;
— текст правил складається з розділів (1, 2, 3 тощо), які, в свою чергу, можуть поділятися на підрозділи, пункти та підпункти;
— якщо в Правилах передбачені схеми, таблиці, форми, то їх оформлюють як додатки на окремих аркушах паперу, а у відповідних пунктах роблять посилання на ці додатки. Реквізит «Відмітка про наявність додатків» у цьому разі не оформлюють;
— кожний додаток до Правил повинен мати відмітку у верхньому правому куті першого аркуша додатка з посиланням на відповідний пункт (підпункт) тексту Правил;
— підписує Правила керівник структурного підрозділу, у якому було складено цей документ і який несе відповідальність за його зміст (найчастіше — керівник кадрової служби).
Затверджують Правила на зборах трудового колективу за поданням роботодавця і виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника) та оформлюють протоколом загальних зборів трудового колективу (ст. 142 КЗпП).
Висновки
- Правила внутрішнього трудового розпорядку на кожному конкретному підприємстві розробляють роботодавець і виборний орган первинної профспілкової організації (профспілковий представник, представник трудового колективу). Затверджують їх загальні збори трудового колективу.
- Федерація профспілок наполягає на необхідності дотримуватися ДСТУ 4163:2020 при оформленні Правил.