Теми статей
Обрати теми

Звільнити мобілізованого працівника: місія (не)здійсненна?

Працівник підприємства був мобілізований ще на початку 2022 року. Наразі підприємство змінило вид діяльності та повністю перепрофілювалося. Чи може воно звільнити мобілізованого працівника, якщо останній не проти?

Запитання цікаве. Тож пропонуємо вам пошукати на нього відповідь разом.

Гарантії

Трудові гарантії працівникам, призваним на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період або прийнятим на військову службу за контрактом, у тому числі шляхом укладення нового контракту на проходження військової служби, під час дії особливого періоду встановлені ч. 3 та 5 ст. 119 КЗпП.

За такими працівниками (крім осіб, які займали виборні посади в органах місцевого самоврядування та строк повноважень яких закінчився)

на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичного звільнення з військової служби зберігають місце роботи та посаду в роботодавця, в якого вони працювали на час призову

Крім того, зазначені вище гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби:

— отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах;

— потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми.

У таких випадках місце роботи та посаду слід зберігати на строк до дня:

— наступного за днем взяття працівника на військовий облік у ТЦК, органах СБУ, відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України після звільнення з військової служби у разі закінчення ним лікування в медичному закладі незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи після визнання безвісно відсутніми

або

— оголошення судом працівника померлим.

Звільнення

Працівник, якого мобілізували, не може бути звільнений з ініціативи роботодавця під час дії гарантій, установлених ч. 3 та 5 ст. 119 КЗпП і перелічених вище. Виняток — повна ліквідація підприємства-роботодавця.

Водночас ініціатором звільнення може виступити безпосередньо мобілізований працівник. Такий варіант допустимий й не порушує трудове законодавство.

Працівник може надати роботодавцю заяву про звільнення за власним бажанням на підставі ст. 38 КЗпП.

Також трудовий договір з працівником же бути припинено за угодою сторін (п. 1 ч. 1 ст. 36 КЗпП). Проте в такому випадку рекомендуємо обрати варіант, за яким ініціатором припинення трудового договору виступає саме працівник (див. статтю «Звільнення за угодою сторін: алгоритм та підводне каміння» // «Кадровику», № 7). А ось варіанта, за яким роботодавець пропонує звільнення за угодою сторін, — краще уникнути, бо трудове законодавство зобов’язує його зберігати місце роботи та посаду за мобілізованим працівником, а не пропонувати останньому звільнитися.

Висновки

  • За мобілізованими працівниками під час дії особливого періоду зберігається місце роботи та посада в роботодавця, в якого вони працювали на час призову.
  • Мобілізований працівник може звільнитися за власним бажанням або за угодою сторін, подавши роботодавцю відповідну заяву.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі