Порядок надання соціальної оплачуваної відпустки при народженні дитини регулюють ст. 773 КЗпП, ст. 191 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) та Порядок надання відпустки при народженні дитини, затверджений постановою КМУ від 07.07.2021 № 693 (далі — Порядок № 693).
Така відпустка надається одноразово. Бажану тривалість відпустки при народженні дитини працівник визначає у письмовій заяві про її надання, але не більш як 14 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів.
Відпустка надається не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня народження дитини та повинна бути використана працівником не пізніше 104-го дня з дня народження дитини.
Право на відпустку
У загальному випадку право на відпустку при народженні дитини має чоловік, дружина якого народила дитину.
Якщо ж мати та батько дитини не перебувають у зареєстрованому шлюбі, то право на таку відпустку виникає у батька дитини за умови, що вони спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки.
У разі коли мати (батько) дитини є одинокою (одиноким), скористатися відпусткою при народженні дитини може одна з таких осіб, яка фактично здійснює догляд за дитиною: баба, або дід, або інший повнолітній родич дитини (рідний брат або сестра).
Донедавна документи, що підтверджують право на відпустку при народженні дитини, визначав виключно Порядок № 693. Водночас 24.12.2023 набрали чинності зміни в КЗпП та Закон про відпустки, які на рівні закону унормували механізм документального підтвердження права на відпустку при народженні дитини «проблемними» категоріями.
Звісно, що положення Порядку № 693 слід було привести у відповідність до оновлених норм ст. 773 КЗпП, ст. 191 Закону про відпустки, що й було зроблено КМУ.
Що змінили/уточнили?
У тексті Порядку № 693 слово «заява» змінено на «письмова заява». Крім того, уточнено, що право на відпустку при народженні дитини підтверджується:
— батьком дитини, який не перебуває у зареєстрованому шлюбі з матір’ю дитини, — письмовою заявою матері дитини та свідоцтвом про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини.
В письмовій заяві матері дитини повинно бути зазначено, що вони з батьком дитини спільно проживають, пов’язані спільним побутом, мають взаємні права та обов’язки
— бабою або дідом, або рідними братом/сестрою дитини, які фактично здійснюють догляд за дитиною, мати (батько) якої є одинокою матір’ю (одиноким батьком), — письмовою заяви одинокої матері (одинокого батька) дитини.
Тож, з урахуванням змін, щоб отримати відпустку при народженні дитини, працівник повинен:
1) надати письмову заяву про надання відпустки та
2) пред’явити документи, перелічені в таблиці нижче. Водночас звертаємо вашу увагу на те, що відповідно до ч. 5 ст. 191 Закону про відпустки, особа, яка отримала відпустку при народженні дитини, зобов’язана надати роботодавцю копії документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини, або свідоцтва про народження дитини протягом 30 календарних днів з дня виходу в таку відпустку.
Документи, що підтверджують право на відпустку при народженні дитини
Особа | Документи, що підтверджують право на відпустку |
Чоловік, дружина якого народила дитину | 1. Копія свідоцтва про народження дитини або документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини*. 2. Копія свідоцтва про шлюб |
Батько дитини (цивільний шлюб) | 1. Копія свідоцтва про народження дитини, в якому зазначена відповідна інформація про батька дитини. 2. Письмова заява матері дитини, в якій вказана особа, яка є батьком дитини, а також зазначено, що ця особа з нею спільно проживає, пов’язана спільним побутом, має взаємні права та обов’язки |
Баба, дід або повнолітній рідний брат чи сестра дитини, мати якої є одинокою | 1. Копія свідоцтва про народження дитини або документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини*. 2. Письмова заява одинокої матері, в якій зазначається особа, що фактично здійснюватиме догляд за дитиною. 3. Документ, який підтверджує, що мати дитини є одинокою матір’ю (копія витягу з Реєстру про держреєстрацію народження дитини чи довідки про народження із зазначенням відомостей про батька за вказівкою матері або свідоцтва про смерть батька дитини чи рішення суду про позбавлення його батьківських прав, визнання безвісно відсутнім чи оголошення померлим) |
Баба, дід або повнолітній рідний брат чи сестра дитини, батько якої є одиноким | 1. Копія свідоцтва про народження дитини або документа, необхідного для державної реєстрації народження дитини*. 2. Письмова заява одинокого батька, в якій засвідчується невикористання ним такої відпустки** та зазначається особа, яка фактично здійснюватиме догляд за дитиною. 3. Документ, що підтверджує статус одинокого батька (копія свідоцтва про смерть матері дитини або рішення суду про позбавлення її батьківських прав, визнання безвісно відсутньою чи оголошення померлою) |
* Таким документом у загальному випадку є медичне свідоцтво про народження дитини (форма № 103/о, затверджена наказом МОЗ від 08.08.2006 № 545). ** Тобто у баби/діда, рідної сестри/брата дитини право на таку відпустку є тільки у випадку, якщо батьку дитини відпустка при народженні не надавалася. |
Увага! Працівник, який протягом трьох місяців з дня народження дитини був звільнений та працевлаштований до іншого роботодавця, до письмової заяви про надання відпустки повинен додати також довідку про невикористання такої відпустки на попередньому місці роботи.
Висновки
- КМУ привів положення Порядку № 693 у відповідність до норм ст. 773 КЗпП та ст. 191 Закону про відпустки, що регулюють надання відпустки при народженні дитини.
- Уряд уточнив перелік документів, що підтверджують право на відпустку при народженні дитини. Акцентовано увагу на тому, що всі заяви, які є підставою для надання відпустки при народженні дитини, мають бути письмовими.