Цікаве запитання, чи не так? Розглянемо, що з цього приводу говорить закон.
У разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину — особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи. Це вимога ст. 24 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки).
Час призупинення дії трудового договору не формує відпускний стаж для щорічної основної відпустки звичайного працівника (див. ст. 9 Закону про відпустки). Тож за цей період дні щорічної відпустки не накопичуються.
А ось такого поняття, як відпускний стаж для віпустки на дітей, не існує. Річ у тім, що ця відпустка не належить до щорічних. Вона є соціальною.
Надають відпустку на дітей відповідно до ст. 19 Закону про відпустки за календарний рік. Режим та графік роботи працівника не впливають на її тривалість.
Додаткова відпустка на дітей надається повної тривалості у будь-який час календарного року незалежно від часу, відпрацьованого протягом року
Також зверніть увагу: з 09.05.2021 право на відпустку не залежить від того, чи є відпрацьовані дні у календарному році, за який надається відпустка.
Саме тому, на наш погляд, працівниця, яка має двох дітей до 15 років, проте не працювала з 01.08.2022 у зв’язку з призупиненням дії трудового договору, має право на отримання від роботодавця компенсації за невикористані дні соцвідпустки на дітей за 2023 та 2024 роки, якщо такою відпусткою за ці роки не скористався батько дитини.
Зауважимо, що наш висновок непрямо підтверджується листом Мінекономіки від 19.03.2024 № 4706-05/20228-07. В ньому відомство надало відповідь на запитання, чи може працівниця скористатися відпусткою на дітей під час призупинення дії трудового договору?
Міністерство зазначило, що у зв’язку з призупиненням дії трудового договору працівник звільняється від обов’язку виконувати роботу, визначену трудовим договором, а роботодавець звільняється від обов’язку забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи. Однак трудові відносини при цьому не припиняються.
Законодавство не містить заборони на використання відпустки, передбаченої ст. 19 Закону про відпустки, в період призупинення дії трудового договору.
Висновки
- З 09.05.2021 право на відпустку на дітей не залежить від того, чи є відпрацьовані дні у календарному році, за який надається відпустка.
- На наш погляд, за час призупинення дії трудового договору працівник не втрачає право на додаткову відпустку на дітей.
- Якщо працівниця, яка має двох дітей до 15 років, не скористалася відпусткою на дітей, така відпустка має бути їй компенсована грошима при звільненні, за умови, що цією відпусткою за такі роки не скористався батько дитини.