Теми статей
Обрати теми

Працівника мобілізували під час відпустки

Працівника підприємства мобілізували під час щорічної основної відпустки. З 24 календарних днів він встиг відгуляти лише 12. Як діяти роботодавцю? Чи потрібно йому продовжувати (переносити на інший період) залишок щорічної відпустки працівника та проводити відрахування за невикористану частину відпустки?

Що говорить закон?

Випадки, при настанні яких щорічна відпустка повинна бути перенесена на інший період або продовжена після закінчення дії причин, які її перервали, наведені в ст. 80 КЗпП та ст. 11 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР. Серед них є такий, як виконання працівником державних або громадських обов’язків, якщо згідно із законодавством він підлягає увільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати.

Водночас наразі ч. 3 ст. 119 КЗпП зобов’язує роботодавців зберігати за працівниками, прийнятими/призваними на військову службу під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення з військової служби, виключно місце роботи та посаду.

Вимогу про збереження роботодавцями середнього заробітку за такими працівниками прибрали з ч. 3 ст. 119 КЗпП з 19.07.2022, а з Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 № 2145-VIII та Закону України «Про фахову передвищу освіту» від 06.06.2019 № 2745-VIII з 24.12.2023.

Що маємо у сухому підсумку? Умова для перенесення/продовження невикористаної частини щорічної відпустки працівником, якого мобілізували під час такої відпустки, спрацьовує, якщо згідно з законодавством він підлягає увільненню на цей час від основної роботи із збереженням заробітної плати. Тож сьогодні підстави для перенесення/продовження відсутні. Аналогічного висновку доходить Мінекономіки у листі від 18.08.2023 № 4706-05/43457-09.

Рекомендації роботодавцям

Щодо табеля обліку робочого часу. У ньому весь період щорічної основної відпустки (у випадку, що розглядається, — всі 24 к. дн.) табелюємо буквеним кодом «В». А вже після її закінчення (з наступного дня) використовуємо умовну позначку «ІН» — інший невідпрацьований час, передбачений законодавством (виконання державних і громадських обов’язків, допризовна підготовка, військові збори, донорські, відгул і т. ін.).

Щодо суми відпускних. Їх не сторнуємо, оскільки продовження/перенесення відпустки на інший період не відбувається.

Водночас звертаємо вашу увагу на те, що наразі Конституційний Суд України перевіряє на конституційність законодавчі приписи щодо трудових гарантій для працівників, які призвані на військову службу на особливий період або прийняті за контрактом. Тримаємо руку на пульсі.

Висновки

  • У випадку мобілізації працівника під час його щорічної відпустки невикористана частина такої відпустки на інший період не переноситься.
  • Відпускні, що були нараховані/виплачені за період відпустки, який збігся із періодом військової служби працівника, не сторнуємо, оскільки продовження/перенесення відпустки на інший період не відбувається.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі