Теми статей
Обрати теми

Виробнича практика та повідомлення про прийняття на роботу

Підприємство на підставі договору про навчально-виробничу практику надає робочі місця учням закладу професійно-технічної освіти для проходження виробничого навчання та виробничої практики згідно з планом-графіком. Чи потрібно подавати ДПСУ повідомлення про прийняття таких учнів на виробничу практику?

Законодавча база

Практика на підприємстві є однією з форм освітнього процесу. Це випливає із положень ст. 25 Закону України «Про професійну (професійно-технічну) освіту» від 10.02.98 № 103/98-ВР.

Документами, що регулюють проходження практики учнями закладів профтехосвіти, є:

1) Положення про організацію навчально-виробничого процесу у професійно-технічних навчальних закладах, затверджене наказом МОН від 30.05.2006 № 419;

2) Порядок надання робочих місць для проходження учнями, слухачами закладів професійної (професійно-технічної) освіти виробничого навчання та виробничої практики, затверджений постановою КМУ від 07.06.99 № 992 (далі — Порядок № 992).

Оформлення

За загальним правилом не пізніше ніж за 2 тижні до початку практики заклад профтехосвіти та підприємство — база практики укладають договір про її проведення. Його типову форму наведено у додатку до Порядку № 992.

Такий договір не укладають, якщо всі його розділи вже включені до загального договору про підготовку кваліфікованих робітників між закладом профтехосвіти та підприємством — замовником підготовки кадрів.

Перед початком виробничої практики керівник підприємства видає наказ, у якому (див. п. 9 Порядку № 992):

— персонально розподіляє учнів-практикантів на робочі місця;

— визначає види робіт відповідно до змісту робочих освітніх програм;

— призначає з числа інженерно-технічних працівників та кваліфікованих робітників підприємства відповідальних за проведення виробничої практики, забезпечення умов та безпеки праці на рівні нормативних вимог;

— установлює системи оплати праці учнів за фактично виконаний обсяг робіт згідно зі встановленими нормами праці (нормами часу, виробітку, обслуговування) та укладеним із закладом профтехосвіти договором про навчально-виробничу практику.

Учні закладів профтехосвіти на час виробничої практики до штату працівників підприємства не включаються (п. 7 Порядку № 992).

У свій час Мінсоцполітики (див. лист від 20.08.2012 № 107/021/150-12) зазначало, що такі відносини трактуються як навчально-виробничий процес, тому потреби в укладанні з цими особами строкових трудових договорів на період проходження виробничої практики немає.

Таку позицію підтримала й Держпраці. При цьому у листі від 19.05.2017 № 5783/4.1/4.1-ДП-17 було зазначено, що оскільки трудові договори з учнями під час виробничої практики не укладаються, подавати податківцям повідомлення про прийняття на роботу не потрібно. Зауважимо, що наразі позиція трудовиків залишається незмінною (див. роз’яснення Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Держпраці від 10.10.2023).

Висновки

  • Практика на підприємстві є однією з форм освітнього процесу. Під час виробничої практики учні закладів профтехосвіти виконують на виробництві роботи відповідно до навчальних планів і програм.
  • Трудові відносини із учнями закладів профтехосвіти під час виробничої практики не виникають, трудові договори не укладаються, повідомлення про прийняття працівника на роботу до органів ДПСУ не подається.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі