Так, працівник, який використав 90 календарних днів відпустки без збереження заробітної плати, що надана на підставі ч. 4 ст. 12 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), може:
— оформити відпустку без збереження зарплати на іншій підставі. Зауважимо, що зазвичай у таких випадках працівники просять надати відпустку без збереження зарплати за угодою сторін, що надається на час дії воєнного стану відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) з урахуванням ч. 3 ст. 12 Закону № 2136. Проте якщо підприємство працює й працівник потрібен на роботі, то роботодавець може не погодити таку відпустку. Тоді працівнику потрібно шукати інші варіанти;
— звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.
Якщо працівник відмовляється оформити відпустку без збереження зарплати чи звільнятися, Держпраці рекомендує відсутність працівника на робочому місті табелювати позначкою «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин) до вирішення питання.
У випадку, якщо після завершення відпустки без збереження зарплати за цією підставою працівник не вийшов на зв’язок із роботодавцем і не повідомив про свої подальші дії, то в Табелі обліку використання робочого часу також проставляється відмітка «НЗ».
Водночас відповідно п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль є підставами припинення трудового договору.
Додамо, що Мінекономіки в листі від 21.08.2022 № 4712-06/60662-07 наголошувало, що для припинення дії трудового договору за цією підставою мають бути одночасно дотримані такі дві умови:
1) фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці підряд;
2) відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд (при цьому не має значення поважність чи неповажність причин такої відсутності).
Висновки
- Працівник, який використав відпустку без збереження зарплати, надану йому на підставі ч. 4 ст. 12 Закону № 2136, проте не бажає ставати до роботи, може оформити відпустку за свій рахунок іншого виду або звільнитися.
- Якщо працівник не виходить на зв’язок із роботодавцем і не повідомляє про свої подальші дії понад чотири місяці поспіль, роботодавець може припинити трудовий договір, що укладений з таким працівником, на підставі п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП.