Теми статей
Обрати теми

Якщо працівник не хоче повертатися до роботи

Працівник виїхав за кордон. Оформив 90-денну відпустку без збереження зарплати. Наразі ця відпустка добігає кінця. Проте працівник не готовий повертатися до роботи. Як діяти роботодавцю?

Рекомендації для роботодавців, що опинилися в такій ситуації, надало Південно-Східне міжрегіональне управління Держпраці.

Так, працівник, який використав 90 календарних днів відпустки без збереження заробітної плати, що надана на підставі ч. 4 ст. 12 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), може:

— оформити відпустку без збереження зарплати на іншій підставі. Зауважимо, що зазвичай у таких випадках працівники просять надати відпустку без збереження зарплати за угодою сторін, що надається на час дії воєнного стану відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону України «Про відпустки» від 15.11.96 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки) з урахуванням ч. 3 ст. 12 Закону № 2136. Проте якщо підприємство працює й працівник потрібен на роботі, то роботодавець може не погодити таку відпустку. Тоді працівнику потрібно шукати інші варіанти;

звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.

Якщо працівник відмовляється оформити відпустку без збереження зарплати чи звільнятися, Держпраці рекомендує відсутність працівника на робочому місті табелювати позначкою «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин) до вирішення питання.

У випадку, якщо після завершення відпустки без збереження зарплати за цією підставою працівник не вийшов на зв’язок із роботодавцем і не повідомив про свої подальші дії, то в Табелі обліку використання робочого часу також проставляється відмітка «НЗ».

Водночас відповідно п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль є підставами припинення трудового договору.

Додамо, що Мінекономіки в листі від 21.08.2022 № 4712-06/60662-07 наголошувало, що для припинення дії трудового договору за цією підставою мають бути одночасно дотримані такі дві умови:

1) фактична відсутність працівника на робочому місці понад 4 місяці підряд;

2) відсутність інформації у роботодавця про причини такої відсутності понад 4 місяці підряд (при цьому не має значення поважність чи неповажність причин такої відсутності).

Висновки

  • Працівник, який використав відпустку без збереження зарплати, надану йому на підставі ч. 4 ст. 12 Закону № 2136, проте не бажає ставати до роботи, може оформити відпустку за свій рахунок іншого виду або звільнитися.
  • Якщо працівник не виходить на зв’язок із роботодавцем і не повідомляє про свої подальші дії понад чотири місяці поспіль, роботодавець може припинити трудовий договір, що укладений з таким працівником, на підставі п. 83 ч. 1 ст. 36 КЗпП.
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з ліцензійним договором та договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa ic-prostir

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі