Теми статей
Обрати теми

Актуальне запитання (про відключення від системи централізованого опалення)

Сербіна А., аналітик ВБ «Фактор», адвокат
Я бажаю встановити індивідуальне газове опалення у своїй квартирі в багатоповерховому будинку. Чи можу я самостійно відключитися від централізованого опалення?

Питання відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води в багатоповерхових житлових будинках регулюється Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою КМУ від 21.07.05 р. № 630 (далі — Правила), та Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, який затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.05 р. № 4.

Згідно з п. 26 Правил, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість цього передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування, відповідно до Закону України від 02.06.05 р. № 2633-IV «Про теплопостачання», схемою теплопостачання населеного пункту. При цьому має бути забезпечена безперебійна робота інженерного обладнання будинку та вжиті заходи щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.

При проектуванні будинку закладається централізоване теплопостачання згідно з вимогами державних будівельних норм. Усі стояки та внутрішні розподільчі мережі при проектуванні гідравлічно ув’язані для забезпечення стабільної роботи системи опалення будинку, і будь-яке втручання в неї шляхом зміни гідравлічного опору (від’єднання від системи централізованого опалення) порушує права інших мешканців. Саме тому самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води заборонено.

Крім того, згідно з Цивільним кодексом України система опалення відноситься до сантехнічного обладнання і належить мешканцям на праві спільної сумісної власності, якщо вона обслуговує більше однієї квартири. Невмотивоване змінення системи опалення порушує права інших співласників. Тому, зазвичай, при вирішенні питання про відключення від мереж центрального опалення збираються підписи усіх співвласників про згоду на такі дії.

Складність встановлення індивідуального електро-опалення у багатьох багатоквартирних житлових будинках полягає в обмежених потужностях трансформаторних підстанцій, зовнішніх та внутрішньобудинкових електромереж. Запроектовані електромережі багатьох багатоквартирних житлових будинків у більшості своїй не розраховані на велику кількість побутових приладів. Таким чином, встановлення у житлових будинках електроопалення може потребувати окрім збільшення потужностей електропостачання будинків ще й реконструкції зовнішніх та внутрішньобудинкових електромереж.

Відносини між громадянами та енергопостачальниками регулюються Правилами користування електричною енергією для населення, затвердженими постановою КМУ від 26.07.1999 р. № 1357, у п. 42 яких визначено, що споживач електричної енергії зобов’язаний узгоджувати з енергопостачальником нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності.

Отже, і на цьому наполягає і Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, запровадження права споживача на відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення і постачання гарячої води можливе лише за умови комплексного урахування технічних, економічних та правових аспектів вирішення цього питання.

Відповідно до пп. 2 п. а ч. 1 ст. 28 Закону України від 21.05.97 р. № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» питання відключення від мереж централізованого опалення відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування, які мають сприяти оптимальному розвитку систем теплопостачання на відповідній території. Саме органи місцевого самоврядування надають дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та дозвіл на встановлення індивідуального газового опалення відповідно до встановленої процедури.

Теги опалення
App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі