Реагуємо на заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення ради

В обраному У обране
Друк
Сербіна Анастасія, головний редактор спецвипуску "Юридичні практики", адвокат
Місцеве самоврядування Листопад, 2018/№ 11/1
Кожна особа, яка вважає, що рішенням ради порушено її права, свободи чи інтереси, має право звернутись до адміністративного суду із позовною заявою про визнання рішення протиправним та його скасування. Крім судової тяганини, неприємним моментом для ради може стати ухвала суду про забезпечення позову. У цій статті мова піде про підстави для забезпечення позову, види забезпечення та можливість відповідача заперечувати проти вжиття таких заходів.

Підстави

Главою 10 КАС України визначений порядок застосування заходів забезпечення позову. Вирішення цього питання може відбутись за заявою позивача або на підставі власної ініціативи суду. Більше того, забезпечення позову допускається як до пред’явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи.

Неочікуваним та неприємним «сюрпризом» може стати, коли суд ще до призначення справи до розгляду без повідомлення відповідача про наявний судовий спір та без з’ясування його думки з цього приводу вирішить питання про забезпечення позову. У такому випадку відповідачу залишається лише писати апеляційну скаргу або чекати доти, доки припинять існувати обставини, які стали підставою для вжиття таких заходів, щоб подати відповідну заяву про скасування раніше вжитих заходів забезпечення позову.

Заходи забезпечення позову можуть бути застосовані, якщо існує одна з таких альтернатив:

1

невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду

2

очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю

Саме собою подання позову, а також відкриття провадження в адміністративній справі не зупиняють дію оскаржуваного рішення суб’єкта владних повноважень, якщо тільки суд не застосував відповідних заходів забезпечення позову.

Види забезпечення позову

Згідно з ч. 1 ст. 151 КАС України позов може бути забезпечено:

1

зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта

2

забороною відповідачу вчиняти певні дії

3

встановленням обов’язку відповідача вчинити певні дії

4

забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору

5

зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку

Найпоширенішим видом забезпечення позову залишається зупинення дії акта.

Суд може застосувати кілька заходів забезпечення позову. Заходи забезпечення позову мають бути співмірними із заявленими позивачем вимогами. Суд також повинен враховувати співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, із наслідками вжиття заходів забезпечення позову для заінтересованих осіб.

Заходи забезпечення позову, які застосовує суд, не можуть зупиняти, унеможливлювати або в інший спосіб порушувати безперервність процесу призначення, підготовки і проведення виборів.

При цьому зупинення дії нормативно-правового акта як захід забезпечення позову допускається лише у разі очевидних ознак протиправності такого акта та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду з позовом щодо такого акта (тобто мають існувати одразу дві підстави).

Нагадаю, нормативно-правовим актом є акт управління (рішення) суб’єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування (п. 18 ч. 1 ст. 4 КАС України).

Як реагувати?

У разі якщо питання про застосування заходів забезпечення позову ще не вирішувалось, але вже подана відповідна заява позивача — доречним буде підготувати заперечення на заяву про забезпечення позову. Якщо технічної можливості підготувати зазначений документ немає — слід заперечувати в судовому засіданні усно з посиланням на причини неможливості задоволення заяви позивача.

Далі як приклад пропоную вашій увазі зразок такого заперечення, який може бути використаний вами в роботі.

Зазначені аргументи також можуть бути використанні під час підготовки проекту апеляційної скарги на ухвалу суду про застосування заходів забезпечення позову.

Оформи передплату та читай все Передплатити журнал

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд