Інформацію із соціальних мереж визнають електронними доказами

Мороз Оксана, юрист-аналітик «Видавничого будинку Фактор»
Шановні юристи, у цій статті ми поговоримо про електронні докази. Нагадаємо, що на сторінках нашого видання ми торкалися питань визнання повідомлень у месенджерах як електронних доказів. Зараз же приділимо увагу питанням визнання як доказів — інформацію на стрічці користувача у соціальній мережі.

Усе частіше можна почути про необхідність упровадження процесів диджиталізації в Україні. Це стосується всіх важливих сфер нашої держави, у тому числі судової системи. Судова реформа, що стартувала у 2017 році, якраз і привнесла важливі нововведення, які відповідають викликам сучасного судочинства.

Однією з таких новел нашого законодавства стала нова категорія доказів — електронні. З огляду на той факт, що бізнес усе активніше переходить до електронного документообігу, ведучи облік своєї діяльності на комп’ютерах, поява електронних доказів виявилася своєчасною.

Нагадаємо, що в грудні 2017 року були внесені зміни до ЦПК України, ГПК України та КАС України. Саме із цього часу в нашому законодавстві вперше з’явилося поняття «електронні докази».

Довідка. У цих трьох кодексах ідентично визначено: електронними доказами є інформація в цифровій формі, що містить дані про обставини справи: електронні документи, веб-сайти, текстові, мультимедійні й голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі.

Щоб зрозуміти суть поняття «інформація в цифровій формі», звертаємось до ст. 1 Закону України від 23.12.1993 № 3792-XII «Про авторське право і суміжні права», де сказано, що це можуть бути аудіовізуальні чи музичні твори, комп’ютерні програми, фонограми, відеограми тощо.

Тобто електронний доказ — це будь-яка інформація в електронній чи цифровій формі. Наприклад, публікації в соціальних мережах або ж голосові повідомлення в месенджерах тощо.

Крім того, ст. 6 Закону України від 22.05.2003 № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг»1 визначає, що автора електронного документа слід ідентифікувати за допомогою електронного підпису. Накладенням електронного підпису завершується створення електронного документа.

1 Далі за текстом — Закон № 851.

Ба більше, у ст. 8 Закону № 851 зазначено, що юридична сила електронного документа не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму. У ч. 2 ст. 99 КАС України наголошено, що електронні докази подаються в оригіналі або електронній копії, засвідченій електронним цифровим підписом.

Так, Велика палата ВС у справі № 9901/43/19 винесла ухвалу, що відсутність ЕЦП в електронному документі виключає підстави вважати його оригінальним, а отже, належним доказом у справі. Такої ж правової позиції суд дійшов й у справі № 226/1204/18.

Також судова практика налічує непоодинокі випадки, коли одна сторона як на докази посилаються на інформацію із соціальних мереж. У більшості випадків суди долучають такі докази до справи. Цікавою є справа № 757/16817/16-ц, яку розглядав Апеляційний суд м. Києва, про стягнення аліментів. Відповідач посилався на те, що його скрутне матеріальне становище не дає можливості їх сплачувати. На спростування доводів відповідача позивачка надала суду роздруківку з персональної сторінки відповідача в соцмережі, з якої вбачається, що він багато подорожує. Суд прийняв до уваги такі докази та ухвалив апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення.

Таким чином, електронні докази подаються до суду в оригіналі, електронній чи паперовій копії. Натомість при поданні електронних документів (фото, відеозаписів, тексту тощо) в оригіналі відповідно до ст. 7 Закону № 851 суд може вимагати наявність ЕЦП.

Незважаючи на те, що ми навели приклад судової справи у цивільному судочинстві, принцип визнання електронним доказом саме відомостей із персональної сторінки особи — важливий крок до диджиталізації всього судового процесу. Тому ви можете використовувати відповідні докази у своїй дільності.

Законотворця ще очікує робота щодо електронних доказів. Процедура їх подання потребує спрощення та уніфікації. У сукупності такі заходи дозволять уникати непорозумінь у судовій практиці.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі