Про повернення майна, яке було передано до сфери управління іншого суб’єкта

В обраному У обране
Друк
Сербіна Анастасія, головний редактор спецвипуску "Юридичні практики", адвокат
Місцеве самоврядування Липень, 2019/№ 7/1
Ефективне управління майном комунальної власності є запорукою майнової стабільності кожної громади. Раніше прийняті рішення про передачу майна для забезпечення діяльності соціально значимих об’єктів можуть переглядатися, а майно, відповідно, повертатись до управління ОМС. На практиці виникає чимало запитань із цього приводу. Давайте розбиратись.

Розмежування понять

Відповідно до ст. 144 Конституції України ОМС у межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов’язковими до виконання на відповідній території.

Статтею 1 Закону від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні»1 встановлено, що право комунальної власності — право територіальної громади володіти, доцільно, економно, ефективно користуватися і розпоряджатися на свій розсуд і в своїх інтересах майном, що належить їй, як безпосередньо, так і через ОМС.

1 Далі за текстом — Закон про місцеве самоврядування.

За змістом пп. 30, 31 ч. 1 ст. 26 Закону про місцеве самоврядування до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, прийняття рішень щодо відчуження відповідно до закону комунального майна, прийняття рішень про передачу іншим органам окремих повноважень щодо управління майном, яке належить до комунальної власності відповідної територіальної громади, визначення меж цих повноважень та умов їх здійснення. Однією з можливостей розпорядитися майном є передання його в оперативне управління.

Наведені приписи законодавства дають підстави вважати, що за ОМС законодавець закріпив повноваження самостійно вирішувати питання місцевого значення шляхом прийняття рішень, що є обов’язковими до виконання на відповідній території.

На практиці досить частими є випадки прийняття ОМС рішення про передачу певного майна до сфери управління певному суб’єкту.

Велика палата ВС у постанові від 22.01.2019 у справі № 910/12224/17 звертає увагу на те, що законодавче визначення поняття «сфера управління» відсутнє. Проте зі змісту деяких нормативно-правових актів (зокрема, законів України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про місцеві державні адміністрації», «Про управління об’єктами державної власності») можна дійти висновку, що це поняття використовується у випадку реалізації ОМС чи державними органами своєї компетенції, наділення відповідними повноваженнями інших органів, що уповноважені реалізовувати управлінські функції. Звідси передача майна до сфери управління не вказує на передачу певному суб’єктові відповідного майна на праві оперативного управління.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити