Теми статей
Обрати теми

Що потрібно знати ОМС: договір на вивезення побутових відходів

Мороз Оксана, юрист-аналітик «Видавничого будинку Фактор»
Шановні читачі, в цій статті поговоримо про вивезення сміття, а саме про договір на вивезення побутових відходів. За місцевим самоврядуванням закріплені повноваження щодо діяльності із побутовими відходами. Ця тема не втрачає актуальності, оскільки благоустрій населених пунктів набирає все більшої популярності. Отже, ми далі розглянемо законодавство, що регламентує питання відходів, поговоримо про те, які проблеми виникають як у містах, так і у селах, і головне — як ці проблеми вирішити та попередити.

Коротко про головне

Чистота — це чи не найголовніший атрибут затишного й комфортного населеного пункту. Що таке села, селища і міста? Це квартири та приватні будинки. Одна спільна оселя для всіх і кожного, чистота, яка починається із сумлінного ставлення її мешканців до себе та довкілля. А також зі злагодженої роботи комунальних служб та відповідної сільської, селищної чи міської ради. Адже чистота міста — справа спільна для всіх і кожного.

Як відомо, смітять всі, прибирають сотні, а платять, на жаль, одиниці. Як показує практика, комунальники постійно вивозять з центральних вулиць, кладовищ, а також із несанкціонованих звалищ тони сміття.

Ви краще нас знаєте: якщо уявити, що може статися з населеним пунктом, у разі якщо перестануть працювати комунальні служби, — це не тільки неестетично, але саме головне — це сморід, захворювання, гризуни, які будуть носіями хвороб, тощо.

Крім того, ви як ОМС часто стикаєтесь з тим, що дехто вважає: достатньо викинути сміття від приватного домогосподарства до урни на території селища або просто викинути сусідам у контейнер багатоквартирного будинку чи просто виставити мішки на вулиці по маршруту руху сміттєвоза — і це все безкоштовно. Ми ж з вами знаємо, що це зовсім не так.

Отже, далі будемо говорити про вивезення сміття, щоб те, про що описували вище, не сталось у вашому населеному пункті. Таким чином, у наступному розділі мова піде про договір на вивезення побутових відходів.

Відразу пропонуємо звернутись до деяких визначень, аби згодом було зрозуміло, про що йдеться. Відповідно до ст. 1 Закону України від 05.03.1998 № 187/98-ВР «Про відходи»1 ознайомимось із такими основними поняттями, як:

1 Далі за текстом — Закон № 187.

відходи — будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворились у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутись шляхом утилізації чи видалення;

побутові відходи — відходи, що утворюються в процесі життя і діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов’язаних з виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення;

послуги з вивезення побутових відходів — збирання, зберігання та перевезення побутових відходів, що здійснюються у населеному пункті згідно з правилами благоустрою, затвердженими ОМС

Договір на вивезення побутових відходів

Щодо укладання договорів на вивезення побутових відходів зазначимо, що відповідно до положень ст. 12 Закону України від 09.11.2017 № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги»2 надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

2 Далі за текстом — Закон № 2189.

Крім цього, Закон № 2189 передбачає, що договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених КМУ або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Такі договори можуть затверджуватись окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір та колективний договір про надання комунальних послуг) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач, колективний споживач).

Таким чином, бачимо, що Закон № 2189 передбачає обов’язковість укладання договорів про надання житлово-комунальних послуг, у тому числі і договору на вивезення побутових відходів.

Так, споживач зобов’язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору, та оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом. Йдемо далі.

Звернемось до Закону № 187. Так, відповідно до ч. 2. ст. 351 цього Закону власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі джерел утворення побутових відходів, земельних ділянок, укладають договори з юридичною особою, яка визначена виконавцем послуг на вивезення побутових відходів, та здійснюють оплату таких послуг.

Нагадаємо, що до джерел утворення побутових відходів ст. 1 Закону № 187 відносить об’єкти, на яких утворюються побутові відходи (житлові будинки, підприємства, установи, організації та земельні ділянки).

Звертаємо вашу увагу, що відповідно до постанови КМУ від 10.12.2008 № 1070 «Про затвердження Правил надання послуг з вивезення побутових відходів»3 послуги з поводження з побутовими відходами надаються суб’єктом господарювання, визначеним ОМС на конкурсних засадах в установленому законодавством порядку виконавцем послуг з вивезення побутових відходів.

3 Далі за текстом — Постанова № 1070.

Таким чином, згідно з рішенням виконавчого комітету ради ви як ОМС визначаєте виконавцем послуг з вивезення побутових відходів на території населеного пункту відповідне комунальне підприємство4.

4 Далі за текстом — КП.

Типовий договір про вивезення побутових відходів5 затверджений постановою № 1070 і діє на всій території України. Положення саме цього Типового договору може використовувати КП для укладання договорів із споживачами.

5 Далі за текстом — Типовий договір.

Тепер коротко розглянемо загальні положення щодо договорів у сфері житлово-комунальних послуг, а потім перейдемо до аналізу спеціального — договору на вивезення побутових відходів.

1. Щодо істотних умов договору.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону № 2189 істотними умовами договору про надання житлово-комунальної послуги є:

1

перелік послуг

2

вимоги до якості послуг

3

права і обов’язки сторін

4

відповідальність сторін за порушення договору

5

ціна послуги

6

порядок оплати послуги

7

порядок і умови внесення змін до договору, в тому числі щодо ціни послуги

8

строк дії договору, порядок і умови продовження його дії та розірвання

2. Щодо укладання договору. Договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача.

Разом із тим виконавець комунальної послуги, який займає монопольне становище на ринку, за наявності у нього технічних можливостей надання комунальної послуги не вправі відмовити в укладенні відповідного договору споживачеві чи іншій особі, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, якщо інше не передбачено законом.

3. Щодо строку укладення договору. Договір про надання комунальних послуг укладається строком на 1 рік. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.

4. Щодо припинення договору. Необґрунтована відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає договір в інтересах споживача) від укладання договору є підставою для припинення в односторонньому порядку виконавцем надання відповідної комунальної послуги такому споживачу.

Крім того, відповідно до абз. 5 ч. 4 ст. 13 Закону № 2189 відмова будь-якої із сторін від укладання запропонованого другою стороною договору не позбавляє її права звернутись з повторною пропозицією про укладання договору.

Звертаємо увагу: Закон № 2189 визначає, а точніше його ч. 5 ст. 13, що відмова споживача (іншої особи, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача) від укладання договору з виконавцем комунальної послуги не звільняє його від обов’язку оплати фактично спожитої комунальної послуги, наданої таким виконавцем.

Якщо говорити про конкретний договір на вивезення побутових відходів, то слід зазначити, що в договорі потрібно зазначити такі основні моменти:

— перелік послуг, які будуть надаватись за договором;

— оплата послуг;

— права та обов’язки сторін;

— відповідальність за невиконання умов договору;

— положення щодо розв’язання спорів.

Отже, на основі загальних положень щодо договорів та законодавства щодо поводження із відходами слід розробити договір на вивезення побутових відходів.

Радимо вам прописати в договорі все максимально детально, аби на практиці не виникало зайвих питань та неврегульованих моментів.

Відповідальність за недотримання вимог укладання договору

Відразу хочемо нагадати, що згідно з Правилами благоустрою території населених пунктів6, які затверджуються рішенням сесії відповідної ради, до порушень вимог укладання договору відноситься відсутність у підприємств, установ, організацій, підприємців, громадян, які мають у власності або користуванні приміщення (будівлі, споруди), договору на вивіз побутових відходів зі спеціалізованими організаціями.

6 Далі за текстом — Правила благоустрою.

При виявленні фактів порушення Правил благоустрою уповноважені на те органи мають право складати протоколи, в яких фіксуватимуться дані порушення і на підставі яких буде відкриватись адміністративне провадження.

Так, згідно зі ст. 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення7 порушення правил у сфері благоустрою населених пунктів тягне за собою накладення штрафу від 20 до 80 неоподаткованих мінімумів доходів громадян8 (від 340 до 1360 грн.), і на посадових осіб, громадян — суб’єктів підприємницької діяльності від 50 до 100 нмдг (від 850 до 1700 грн.).

7 Далі за текстом — КпАП.

8 Далі за текстом — нмдг.

Тобто відсутність договору на вивезення побутових відходів у фізичної особи чи підприємця є порушенням Закону № 2189, Закону № 187, Закону України від 06.09.2005 № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів», Правил благоустрою та Договору на вивезення побутових відходів і тягне за собою адміністративну відповідальність відповідно до КпАП.

Нагадуємо, що всі спори розглядаються у судовому порядку.

Вивезення сміття в селі

Однією із проблем вивезення сміття та укладення відповідного договору є здійснення такої діяльності в селі. Справді, у сільських місцевостях доволі часто є такі твердження «у мене немає сміття», «я все спалюю», «все закопую в землю». І, відповідно, укласти договір про вивезення побутових відходів із такими мешканцями є проблематичним.

Однак ми з вами розуміємо, що твердження жителів про те, що у них нема побутових відходів, є безпідставними. Оскільки у сучасному побуті доволі багато сполук, які в принципі не можна ані спалювати, ані закопувати, ані просто викидати. Побутові відходи утворюються і, більше того, — у немалій кількості.

Так, дійсно, у сільській садибі більші можливості щодо утилізації органічних відходів (від городу, саду, кухні тощо). Це все можна скласти на компостну яму і незабаром використати як добрива.

Але нема можливості безпечної утилізації на місці своєї ділянки безлічі побутових відходів: різноманітної тари, зокрема полімерної, засобів гігієни, електроніки, електротехніки, синтетичних сполук, фарби тощо. Усе це неможливо безпечно утилізувати у приватній садибі.

Тобто велику частину побутових відходів доводиться вивозити із садиби для переробки і утилізації.

У селах, як у селищах та містах, повинен працювати цей механізм — вивезення побутових відходів повинно здійснюватись відповідно до схеми санітарного очищення населених пунктів із забезпеченням роздільного збирання побутових відходів.

Отже, одним із напрямків вашої діяльності повинно бути донесення інформації до жителів про значення вивезення побутових відходів. Треба інформувати населення про те, що за вивіз відходів повинен платити той, хто їх продукує. Якщо, наприклад, селянин Микола випив воду з пляшки, з’їв цукерку, розпакував телевізор, то саме він, а не відповідна сільська рада має оплатити вивіз пляшки, обгортки, пінопласту та картону. А сільська рада має забезпечити умови для укладення договору з КП, щоб тару та пакувальні матеріали вивезти у певні дні та в певне місце.

А ось й інші випадки позитивної поведінки уже самих жителів сіл — приклади свідомих громадянин, про які з радістю ділимось з вами.

Так, у селі Сокілець Немирівського району Вінницької області селяни здають певну суму на місяць. І приблизно раз на тиждень ті, хто має трактор чи машину, по черзі вивозять сміття на сільське сміттєзвалище.

А Боратинська сільрада, перепробувавши різні варіанти, в тому числі і послуги КП і встановлення контейнерів на вулицях, прийняла рішення, що вивозитиме сміття за «символічну ціну» на тракторі сільради.

Люди в певний час виносять сміття в мішках на вулицю, трактор проїздить і збирає його. Люди звикли до цього порядку, і коли трактора немає, телефонують у сільраду і питають, коли буде. За словами голови сільської ради, селяни навіть почали стежити за тим, щоб ніхто не викинув сміття в несанкціонованому місці.

Наостанок...

Поводження з відходами повинно стати достойним звання «людини розумної». Для цього мусять сформуватись нові звички та поведінка споживачів щодо поводження із відходами та сміттям.

Першим кроком все-таки повинно бути вивезення сміття на спеціально виведені для цього місця. А для цього, у свою чергу, потрібно заключити договори зі всіма споживачами. Наступним кроком свідомим поводженням із відходами є його сортування, перероблення та вторинне використання.

Можливо, про ці кроки та про те, які дії зі своєї сторони може зробити ОМС, аби допомогти, з однієї сторони, споживачам «з розумом» поводитись із відходами, а з іншої — подбати про благоустрій свого населеного пункту, ми поговоримо вже в наступному матеріалі.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі