Представництво в суді: що потрібно знати ОМС

В обраному У обране
Друк
Мороз Оксана, юрист-аналітик "Видавничого будинку "Фактор"
Місцеве самоврядування Березень, 2019/№ 3/1
В умовах побудови правової держави суттєвою гарантією щодо забезпечення прав, свобод та інтересів як фізичних, так і юридичних осіб є судове представництво1. Основні засади інституту процесуального представництва закріплені у ст. 59 Конституції України, яка гарантує кожному право на професійну правничу допомогу і вільний вибір захисника своїх прав. У цій статті розглянемо види представництва та проаналізуємо моменти, які важливі для ОМС.

1 Звертаємо вашу увагу на те, що ми будемо використовувати різні словосполучення щодо представництва в цій статті, як то: судове представництво, представництво в суді чи процесуальне представництво. Вони мають однакове значення.

Коротко про головне

Як ви вже знаєте, згідно зі ст. 1312 Основного закону для надання професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Виключно адвокат здійснює представництво іншої особи в суді, а також захист від кримінального обвинувачення.

Крім того, положення цієї статті вказує, що законом можуть бути визначені винятки:

1

щодо представництва в суді у трудових спорах

2

спорах щодо захисту соціальних прав

3

щодо виборів та референдумів

4

у малозначних спорах

5

стосовно представництва малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена

Зауважимо, що законодавством передбачено введення монополії адвокатури поступово. Пропонуємо нижче нагадати порядок її запровадження.

Підпунктом 11 п. 161 розд. ХV «Перехідні положення» Конституції України передбачено, що представництво відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 1311 та ст. 1312 виключно прокурорами або адвокатами:

1) у Верховному Суді та судах касаційної інстанції здійснюється з 1 січня 2017 року;

2) у судах апеляційної інстанції — з 1 січня 2018 року;

3) у судах першої інстанції — з 1 січня 2019 року.

Представництво органів державної влади та ОМС у судах виключно прокурорами або адвокатами здійснюється з 1 січня 2020 року.

У разі, якщо провадження у справі відкрито до 30.09.2016, представництво здійснюється без обов’язкової участі адвоката до винесення остаточного рішення.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити