Надання згоди на реєстрацію місця проживання дитини: спірні моменти

В обраному У обране
Друк
Кравченко Тетяна, аналітик "Видавничого будинку "Фактор", адвокат
Місцеве самоврядування Листопад, 2019/№ 11
При реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, батьки якої зареєстровані за однією адресою, проблем не виникає: до органу реєстрації місця проживання подається заява від обох батьків чи одного з них. Але відповідно до пп. 6 п. 18 Правил реєстрації місця проживання, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 2071, у разі реєстрації місця проживання батьків за різними адресами місце проживання дитини, яка не досягла 14 років, реєструється разом з одним із батьків за письмовою згодою другого з батьків у присутності особи, яка приймає заяву, або на підставі засвідченої в установленому порядку письмової згоди другого з батьків (крім випадків, коли місце проживання дитини визначено відповідним рішенням суду або рішенням органу опіки та піклування). Як бути у тих випадках, коли з різних підстав (усунувся від виховання дитини, поїхав на тривалий час на заробітки, перебуває у протитуберкульозному диспансері, у зв’язку з чим доступ до нього обмежено, місце його знаходження взагалі невідомо тощо) другий з батьків не може бути присутнім при реєстрації місця проживання дитини і письмову згоду від нього отримати практично неможливо, та як мають діяти органи реєстрації місця проживання, поговоримо у нашій статті.

1 Далі за текстом — Правила № 207.

Права батьків і дитини

Проблема отримання письмової згоди від другого з батьків, яка постає перед тим з батьків, з ким фактично проживає дитина (здебільшого перед матір’ю дитини) і який у встановлені законом строки повинен зареєструвати її місце проживання, є доволі серйозною.

Адже, з огляду на вимоги п. 11 Правил № 207, якщо одним з батьків не подано до органу реєстрації місця проживання засвідченої у встановленому порядку письмової згоди другого з батьків на реєстрацію місця проживання їх малолітньої дитини за його адресою, орган реєстрації місця проживання повинен відмовити у реєстрації місця проживання дитини.

З одного боку, обов’язковість надання письмової згоди другого з батьків на реєстрацію місця проживання дитини обумовлена положеннями сімейного законодавства, зокрема про те, що місце проживання дитини визначається за домовленістю батьків, батьки мають рівні права щодо дитини.

З іншого, відсутність/невизначеність реєстрації місця проживання малолітньої дитини буде суперечити її інтересам і обмежувати реалізацію права на свободу пересування та вільний вибір місця проживання, права на освіту, охорону здоров’я, на соціальний захист тощо.

Чинне законодавство пропонує деякі варіанти вирішення цього питання.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити