Захист честі, гідності, ділової репутації: позиція Верховного Суду щодо публічних осіб

Мороз Оксана, юрист-аналітик "Видавничого будинку "Фактор"
Місцеве самоврядування Січень, 2020/№ 1
В обраному У обране
Друк
Шановні читачі, у цій статті розглянемо одну цікаву судову справу за участі депутата обласної ради та керуючого справами виконавчого апарату цієї ради, яка пройшла всі можливі судові інстанції. Як ви могли вже здогадатись, справа про захист честі, гідності і ділової репутації. Ці позови завжди були, є та, мабуть, будуть однією із найскладніших категорій справ, які розглядаються судами. Остаточну ж крапку у цій справі поставив Верховний Суд1, що скасував рішення першої та апеляційної інстанцій. Отже, давайте будемо аналізувати та розбиратись, до якого висновку прийшов ВС.

1 Далі за текстом — ВС.

Перш ніж перейти до основного матеріалу, поставимо запитання: чи буде посяганням на честь, гідність і ділову репутацію недостовірна інформація про іншу особу, яка була сказана привселюдно? З одного боку, звісно так, подумаєте ви. І будете праві. Адже Конституція України гарантує кожному право на повагу до людської гідності. Більше того, Основний Закон передбачає право на захист честі, гідності та ділової репутації.

Але разом із тим кожен має право на свободу вираження поглядів. Так, чинним законодавством передбачена можливість вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію. Тому постає запитання: за яких обставин при реалізації права на свободу вираження поглядів не буде відбуватися посягання на честь, гідність і ділову репутацію іншої особи?

Коли йдеться про питання такого роду, завжди непросто, особливо тоді, коли ще й позивачем і відповідачем виступають публічні особи. Саме така ситуація склалась і у нашій справі.

У подібних справах судам постійно потрібно дотримуватись балансу між конституційним правом на свободу думки і слова, правом на вільне вираження своїх поглядів та переконань, з одного боку, та правом на повагу до людської гідності, конституційними гарантіями невтручання в особисте і сімейне життя, судовим захистом права на спростування недостовірної інформації про особу — з іншого боку.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток iFactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд