Пам’ятні дати та ювілеї 2020 року Ось і прийшов новий 2020 рік, а разом з ним усе людство поринуло у нове десятиріччя, і тепер «двадцяті» — це не історична ретроспектива, а наша теперішня реальність. Новий рік буде багатий на різні пам’ятні події, а тому давайте разом поглянемо, що країна буде відзначати або святкувати у 2020 році.
Новації у системі звернень громадян В кінці листопада Кабінетом Міністрів України було прийнято дві досить цікаві постанови, які вносять нові підходи в систему роботи зі зверненнями громадян. Які це новації і як запропоновані зміни впливають на діяльність органів місцевого самоврядування, розглянемо у цій статті.
Договір про спільну діяльність як прихований вид договору оренди землі Доволі розповсюдженою є практика укладення договору про спільну діяльність, який фактично приховує інший правочин — договір оренди землі, задля уникнення встановлених законодавством процедур. Наслідком цього може стати визнання його недійсним у судовому порядку, у тому числі за позовом прокуратури, яка «полюбляє» таку категорію справ.
Бюджет-2020: новорічні подарунки 11.12.2019 Президент України підписав довгоочікуваний Закон України від 14.11.2019 № 294-IX «Про Державний бюджет України на 2020 рік», навколо положень якого точилося багато суперечок. Цікаво, що Верховна Рада ухвалила документ ще 14 листопада 2019 року. Таке своєчасне прийняття відбулось вперше за останні роки. Як правило, головний фінансовий документ приймається із запізненням, але у 20-ті країна вступила вчасно. Що утілює та несе в собі Закон про держбюджет у поточному бюджетному році?
Вирішення земельних спорів органів місцевого самоврядування: порядок розгляду та особливості категорії справ Матеріал було розроблено експертами Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», в рамках реалізації Проекту «Підсилення правозахисної спроможності об’єднаних громад».
Інструкція щодо дій посадових осіб місцевого самоврядування у разі візиту правоохоронних чи контролюючих органів Ця Інструкція була розроблена експертами Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», в рамках реалізації Проекту «Підсилення правозахисної спроможності об’єднаних громад».
Розробляємо Положення про порядок ведення договірної роботи в раді Це Положення було розроблено експертами Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування «Асоціація об’єднаних територіальних громад» за підтримки Програми для України з розширення прав і можливостей на місцевому рівні, підзвітності та розвитку «U-LEAD з Європою», в рамках реалізації Проекту «Підсилення правозахисної спроможності об’єднаних громад».
Суспільно корисні роботи: відправили, а порушник захворів! При виконанні постанов судів про накладення адміністративних стягнень у вигляді суспільно корисних робіт трапляються різні неординарні випадки. Так, на одне з підприємств, визначених ОМС для відбування суспільно корисних робіт, був направлений порушник, який за станом здоров’я (перенесений інсульт) повноцінно виконанням суспільно корисних робіт займатись не зміг. У зв’язку із чим керівник підприємства звільнив його з роботи, направив для вирішення питання щодо подальшого виконання постанови суду до центру пробації. Але центр пробації повернув порушника знову на підприємство, внаслідок чого керівнику довелось направити порушника на медичне обстеження щодо стану здоров’я та можливості виконувати суспільно корисні роботи. Яких дій в даному випадку повинен був вжити керівник підприємства і хто саме вирішує питання, пов’язані з виконанням постанов суду про накладення адміністративних стягнень, — йтиметься далі.
Інформація про земельні ділянки: обов’язок ОМС — її надавати У цій статті поговоримо про забезпечення ОМС доступу до інформації про наявність неприватизованих земельних ділянок під забудову. З практики відомі різні випадки: приховування інформації, надання неповної інформації тощо. А якщо пригадати положення ст. 118 Земельного кодексу України, яким ОМС було зобов’язано надати інформацію про земельні ділянки, якої так жадав громадянин.
Захист честі, гідності, ділової репутації: позиція Верховного Суду щодо публічних осіб Шановні читачі, у цій статті розглянемо одну цікаву судову справу за участі депутата обласної ради та керуючого справами виконавчого апарату цієї ради, яка пройшла всі можливі судові інстанції. Як ви могли вже здогадатись, справа про захист честі, гідності і ділової репутації. Ці позови завжди були, є та, мабуть, будуть однією із найскладніших категорій справ, які розглядаються судами. Остаточну ж крапку у цій справі поставив Верховний Суд, що скасував рішення першої та апеляційної інстанцій. Отже, давайте будемо аналізувати та розбиратись, до якого висновку прийшов ВС.
Обвинувальний вирок суду: подання декларації на паперових носіях Шановні читачі, поштовхом до написання цього матеріалу стало рішення Вищого антикорупційного суду України. Одразу зазначимо: в судовій справі, що наводиться, особою, яка не подала декларацію належним чином, є суддя. Вам же вона буде цікава з точки зору правозастосування, адже ви — як посадові особи місцевого самоврядування, так і всі, на кого розповсюджується дія Закону № 1700, повинні виконувати і дотримуватись норм чинного законодавства.
Спеціалісти в штаті ради: чи є вони посадовими особами? Приводом для написання цієї статті стали запитання нашого читача, що надійшли до редакції. Цитуємо: «Доброго дня. Потрібна ваша консультація. В штаті сільської ради об’єднаної територіальної громади є посади «спеціаліст», «спеціаліст І-ї категорії» та «головний спеціаліст». Яка з вищеназваних посад відноситься до посад, на які поширюється дія ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування» (прийняття присяги, присвоєння рангів та подання електронної декларації)? Чи є вони посадовими особами органів місцевого самоврядування? А також постає питання: чи виплачується надбавка за вислугу років відповідним спеціалістам в органах місцевого самоврядування?» Слід нагадати, що ми вже відповідали на подібне запитання (щодо конкретної посади) на сторінках нашого видання (див. «Місцеве самоврядування» № 8 за серпень, 2019). Але якщо є запитання, ми ради на них відповісти.
Про строковий трудовий договір на службі в ОМС В ОМС склалась наступна ситуація: у відділі з юридичних питань, кадрової роботи та діловодства виконавчого апарату місцевої ради відсутні кадри, в зв’язку із чим відділ не може належним чином функціонувати. Наразі оголошено конкурс на заміщення вакантної посади начальника відділу з юридичних питань, кадрової роботи та діловодства. Чи можливе укладення строкового трудового договору або цивільно-правового договору (угоди) з фізичною особою на виконання повноважень начальника відділу з юридичних питань, кадрової роботи та діловодства виконавчого апарату районної ради на період проведення конкурсу на заміщення вказаної вакантної посади? З таким питанням ОМС звернувся до нашої редакції — тож відповідаємо.
І знову про поновлення на роботі Суд поновив незаконно звільненого працівника ОМС на посаді юриста юридичного відділу апарату міської ради. Як з’ясувалось, одразу ж після звільнення юрист влаштувався на аналогічну посаду в іншій установі, де працює наразі і отримує заробітну плату. На роботу в ОМС працівник не вийшов, трудової книжки не приніс. Перед ОМС постало питання: чи виконувати рішення суду про поновлення вказаного працівника на роботі та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу, і якщо виконувати, то яким чином? Пропоную розібратись у цій непростій ситуації.
Актуальне запитання. Про категорію посад державних адміністраторів в ОМС 11.12.2019 Уряд вніс зміни до розпорядження КМУ від 22.09.2004 № 673 «Про віднесення посади державного реєстратора до відповідної категорії посад державних службовців та посад в органах місцевого самоврядування». З якого числа враховувати зміни?