«Карантинні» зміни до бюджетно-податкового законодавства: загрози для місцевих бюджетів та можливості їх пом’якшення

В обраному У обране
Друк
Місцеве самоврядування Травень, 2020/№ 5
Цьогорічна весна стала часом викликів, які постали перед світовою спільнотою і торкнулися суспільного, політичного та економічного життя нашої країни. Загроза розповсюдження коронавірусної хвороби внесла зміни в усі сфери життєдіяльності суспільства, а питання мобілізації публічних коштів на фінансування заходів, спрямованих на стримування поширення пандемії, набули особливої актуальності та гостроти. Так, зокрема, з початку весни Верховною Радою України було прийнято декілька законів, спрямованих на регулювання викликів та загроз, спричинених розповсюдженням СОVID-19, які так чи інакше впливають на фінансову спроможність місцевого самоврядування. Про те, яким саме чином, і йтиметься у цій статті.

М. Гончаренко, доцент кафедри економічної теорії та фінансів Харківського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України, кандидат наук з державного управління, доцент

2 квітня 2020 року набув чинності Закон України від 30.03.2020 № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-2019)»1. Зміни було внесено до 8 кодексів України (у тому числі до Податкового кодексу України2) та 27 законів України.

1 Далі за текстом — Закон № 540.

2 Далі за текстом — ПК.

Закону № 540 передував Закон України від 17.03.2020 № 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)»3.

3 Далі за текстом — Закон № 533.

13 квітня 2020 року на позачерговому пленарному засіданні Верховної Ради України було прийнято Закон України № 3279-д «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік»4, основною метою якого було створення фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками та приведення показників державного кошторису у відповідність до змін прогнозних макроекономічних показників.

4 Далі за текстом — Закон № 3279-д.

Далі проаналізуємо основні зміни до бюджетного та податкового законодавства в період карантину, визначимо спричинені ними загрози для місцевих бюджетів, а також окреслимо можливі заходи з боку ОМС щодо мінімізації ризиків втрат доходів та розбалансування бюджетів.

Розглянемо основні зміни у розрізі окремих видів надходжень та інші зміни, які прямо або опосередковано стосуються місцевих бюджетів, а також їх вплив на фінансову спроможність місцевого самоврядування.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд