Власність не може порушувати права третіх осіб

В обраному У обране
Друк
Сербіна Анастасія, головний редактор спецвипуску "Юридичні практики", адвокат
Місцеве самоврядування Травень, 2020/№ 5
Сварки між сусідами — головний біль посадових осіб ОМС, яких «воюючі сторони» намагаються залучити для вирішення конфлікту. Не всі ситуації лежать у площині сфери повноважень ОМС, але є й ті, вирішення яких прямо покладено на конкретних осіб (відділи).

Спірні ситуації

Одним із способів «насолити» колишньому з подружжя є відключення від електропостачання будинку, в якому залишився жити колишній член сім’ї, проте договір на постачання цієї послуги оформлено на іншого. Відповідно той, хто живе в будинку, якщо він не є власником, поновити електропостачання за своєю заявою не може і вимушений звертатись до свого «опонента», який на поступки не піде. Як бути в такій ситуації?

Або інший приклад: сусід установив високий паркан, який затемнює частину городу іншого сусіда або не надає можливість природнім потокам повітря обвітрювати врожай, внаслідок чого сусід несе збитки.

Хто правий у таких ситуаціях та чи можна владнати конфлікт власними силами?

Однозначної відповіді не буде, адже все залежатиме від процедури проведення переговорів між двома сторонами конфлікту. Посадова особа ОМС може взяти на себе роль медіатора.

Медіатор — посередник, незалежна, третя особа, що здійснює допомогу сторонам у вирішенні конфлікту

Найкраще розв’язаний той спір, в якому немає переможців, а є сторони, які домовились на взаємовигідних умовах. Звісно, краще, коли кожен конфлікт вирішується мирно, але на практиці не завжди можна домовитись так, щоб усі залишились задоволеними. Саме тому і виникають судові провадження або навіть кримінальні справи.

Задля того, щоб правильно провести перемовини із врегулювання конфлікту, слід розумітися у багатьох нормах чинного законодавства.

В означених ситуаціях слід пам’ятати два правила:

1. Право власності є абсолютним та непорушним. Власник самостійно обирає спосіб користування та володіння власним майном, вирішує його долю. Застосовуючи це правило до двох названих вище ситуацій, можна констатувати: власник самостійно вирішує питання про отримання комунальних послуг та встановлення паркану на території своєї власності (будинок, город, земельна ділянка).

2. Власність зобов’язує. Право власності не може порушувати прав інших осіб та чинне законодавство України. Права однієї людини завершуються там, де починаються права іншої. У контексті наших ситуацій це означає, що власник може робити зі своїм майном що завгодно доти, поки він не порушує права інших осіб.

Відповідно нам потрібно розібратись, а чи відбувається порушення хоча б одного права чи законного інтересу іншої особи у ситуації відключення електропостачання на будинок чи встановлення паркану на межі двох земельних ділянок.

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд