Землі колективної власності: практичні питання використання та розпорядження

В обраному У обране
Друк
Місцеве самоврядування Травень, 2020/№ 5
Цей Методичний посібник розроблений для застосування в практичній діяльності ОМС та їх посадових осіб у 2020 році з урахуванням чинного земельного законодавства. Посібник побудований за принципом «запитання-відповідь», тобто містить відповіді на актуальні запитання, що виникають під час використання територіальними громадами земель колективної власності та під час прийняття місцевими радами рішень щодо таких земель. У посібнику також приділено значну увагу практичним питанням застосування нового для посадових осіб місцевого самоврядування Закону України від 10.07.2018 № 2498-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вирішення питання колективної власності на землю, удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення, запобігання рейдерству та стимулювання зрошення в Україні»1.

1 Далі за текстом — Закон № 2498.

Запитання 1

Останнім часом багато фахівців у галузі земельних відносин твердять в один голос, що сільським та селищним радам з 2019 року законом надані якісь додаткові повноваження з розпорядження землями колективної власності, у тому числі за межами населених пунктів. Та це може збільшити надходження до місцевих бюджетів. Поясніть, що мається на увазі, що це за закон такий та які саме повноваження отримали сільські та селищні ради в галузі розпорядження земельними ресурсами на території громади?

Відповідь

10 липня 2018 року Верховною Радою України було прийнято дуже цікавий та корисний для ОМС закон у галузі земельних правовідносин та аграрного розвитку, покликанням якого є створення ефективного механізму використання масивів земель сільськогосподарського призначення з метою запобігання рейдерству та стимулювання зрошення, а також вирішення давно застарілої проблеми використання земель колективної власності на землю, — це, власне, Закон № 2498.

Вказаним законодавчим актом внесено зміни до Земельного кодексу України2, Лісового кодексу України, законів України «Про колективне сільськогосподарське підприємство», «Про меліорацію земель», від 22.05.2003 № 858-IV «Про землеустрій», від 05.06.2003 № 899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)»3, від 06.10.1998 № 161-XIV «Про оренду землі»4, «Про оцінку земель», «Про Державний земельний кадастр», від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»5.

2 Далі за текстом — ЗК.

3 Далі за текстом — Закон про виділення в натурі.

4 Далі за текстом — Закон про оренду землі.

5 Далі за текстом — Закон № 1952.

Закон № 2498 набрав чинності з 1 січня 2019 року.

Отже, як власне випливає з назви самого Закону, останній регулює чотири блоки питань, а саме:

1

вирішення питання колективної власності на землю з наданням нових повноважень ОМС

2

удосконалення правил землекористування у масивах земель сільськогосподарського призначення

3

запобігання рейдерству (хоча таких норм у Законі № 2498 ми не знайшли)

4

стимулювання зрошення в Україні

Крім вказаних вище питань, Законом № 2498 врегульовано й інші питання в галузі земельних відносин, зокрема вирішення (нарешті) питання правового статусу та надання в користування полезахисних лісосмуг, усунення деяких застарілих норм земельного законодавства тощо.

Якщо коротко, то Закон № 2498 врегулював, зокрема, наступні питання в галузі земельних відносин:

Щоб подивитися повну версію, підпишіться на журнал Ви вже підписалися? Увійти

Схоже, що ви використовуєте блокувальник реклами :(

Щоб користуватися всіма функціями сайту, додайте нас у винятку!

Як відключити
Завантажуйте наш мобільний додаток ifactor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Закрити
icon-block
Заважає реклама?
Ви маєте можливість її відключити!
Бажаєте побачити, як сайт буде виглядати без реклами?
Вимкнути на 10 секунд