Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Роз’яснення Мінрегіону про особливості поводження з побутовими відходами в Україні

Місцеве самоврядування Травень, 2020/№ 5
Друк
Інформація з офіційного сайту Міністерства розвитку громад та територій від 13.03.2020: www.minregion.gov.ua/press/news/rozyasnennya-minregionu-pro-osoblyvo/

Поводження з побутовими відходами в Україні здійснюється відповідно до державних норм і стандартів. Ці правила закріплені в законах України «Про житлово-комунальні послуги», «Про відходи» та «Про місцеве самоврядування в Україні». Механізм надання суб’єктами господарювання незалежно від форми їх власності послуг із поводження з побутовими відходами у містах, селищах і селах визначено Правилами надання послуг з поводження з побутовими відходами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10 грудня 2008 року № 1070 (зі змінами).

Що належить до побутових відходів?

Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з поводження з побутовими відходами — послуги з вивезення, перероблення та захоронення побутових відходів, що надаються в населеному пункті згідно з правилами благоустрою території населеного пункту, розробленими з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту та затвердженими ОМС. Відповідно до Закону України «Про відходи» поводження з відходами — це дії, спрямовані на запобігання утворенню відходів, їх збирання, перевезення, сортування, зберігання, оброблення, перероблення, утилізацію, видалення, знешкодження і захоронення, включаючи контроль за цими операціями та нагляд за місцями видалення.

Побутові відходи — це відходи, що утворилися в процесі життя та діяльності людини в житлових та нежитлових будинках (тверді, великогабаритні, ремонтні, рідкі, крім відходів, пов’язаних із виробничою діяльністю підприємств) і не використовуються за місцем їх накопичення. До джерел утворення побутових відходів належать об’єкти, на яких утворюються побутові відходи (житловий будинок, підприємство, установа, організація, земельна ділянка). Кількісні та якісні характеристики побутових відходів не є постійними та залежать від джерел їх утворення. В загальному вигляді до складу твердих побутових відходів входять:

— харчові відходи (овочі, фрукти, відходи садівництва тощо);

— папір та картон;

— полімери (пластик, пластмаси);

— скло;

— чорні метали;

— кольорові метали;

— текстиль;

— дерево;

— небезпечні відходи (батарейки, сухі та електролітичні акумулятори, тара від розчинників, фарб, ртутні лампи, телевізійні кінескопи тощо);

— кістки, шкіра, гума;

— залишок твердих побутових відходів після вилучення компонентів (дрібне будівельне сміття, каміння, вуличний змет тощо).

За прогнозами Світового банку, у 2025 році мешканці міст продукуватимуть у середньому 1,42 кг/людину твердих побутових відходів у день — проти нинішніх 0,64 кг. Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» критерієм якості послуги з вивезення побутових відходів є дотримання графіка вивезення побутових відходів, дотримання правил надання та вимог законодавства щодо надання послуг із вивезення побутових відходів.

Особливості укладання договору про надання послуги з поводження з побутовими відходами

Умови та особливості укладання договору про надання послуги з поводження з побутовими відходами визначено Законом України «Про житлово-комунальні послуги». До 01.05.2020 співвласники багатоквартирного будинку зобов’язані самостійно обрати одну з моделей організації договірних відносин на надання комунальних послуг. У разі необрання однієї з моделей договірних відносин між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання послуг з поводження з побутовими відходами. Власники або наймачі, користувачі, у тому числі орендарі, джерел утворення побутових відходів укладають договори з виконавцем послуг з вивезення побутових відходів, здійснюють оплату послуг з поводження з побутовими відходами та забезпечують роздільне збирання побутових відходів. Виконавця послуг із вивезення побутових відходів визначає ОМС на конкурсних засадах у порядку, встановленому КМУ. Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, управитель багатоквартирного будинку або інша уповноважена особа, яка укладає колективний договір про надання комунальних послуг, згідно з правилами благоустрою території населеного пункту мають право на вибір серед визначених у встановленому законодавством порядку виконавців послуг із вивезення побутових відходів. Виконавець послуг із вивезення побутових відходів укладає договори про надання послуг із поводження з побутовими відходами із споживачами. Виконавець послуг із вивезення побутових відходів зобов’язаний укласти договори про надання послуг з перероблення та захоронення побутових відходів із суб’єктами господарювання, що надають такі послуги відповідно до правил благоустрою території населеного пункту, розроблених з урахуванням схеми санітарного очищення населеного пункту. Договори про надання послуг із поводження з побутовими відходами мають містити інформацію про укладені договори між виконавцем послуг із вивезення побутових відходів та суб’єктами господарювання, що надають послуги з перероблення та/або захоронення побутових відходів.

Як визначається виконавець послуг із вивезення побутових відходів?

Для об’єктів державної та комунальної власності виконавець послуг визначається за результатом конкурсу, який проводиться відповідно до Порядку, затвердженого постановою КМУ від 21.07.2005 № 631. Для житлових будинків приватної власності виконавець послуг визначається ОМС, крім випадків, коли власники будинків виявили бажання визначити виконавця послуг самостійно. Порядок проведення конкурсу на надання послуг із вивезення побутових відходів затверджений постановою КМУ від 16.11.2011 № 1173, згідно з пп. 30 — 31 якого організатор конкурсу протягом не більш як 5 робочих днів із дня проведення конкурсу вводить у дію відповідним актом рішення конкурсної комісії щодо визначення переможця конкурсу на певній території населеного пункту, межі якої були визначені умовами конкурсу. З переможцем конкурсу протягом 10 календарних днів після прийняття конкурсною комісією рішення укладається договір на надання послуг з вивезення побутових відходів на певній території населеного пункту. Закон України «Про публічні закупівлі» не поширюється на проведення конкурсу з визначення виконавця послуг із вивезення побутових відходів. Відповідно до п. 5 ч. 4 ст. 2 дія цього Закону для замовників, які провадять діяльність в окремих сферах господарювання, додатково не поширюється на випадки, якщо предметом закупівлі є товари, роботи і послуги, якщо ціни (тарифи) на них затверджуються державними колегіальними органами, іншими органами влади відповідно до їх повноважень або визначаються в порядку, встановленому зазначеними органами, у тому числі якщо визначення таких цін здійснюється на аукціонах. Відповідно до п. «с» ч. 1 ст. 18 Закону України «Про відходи» до повноважень КМУ належить встановлення порядку формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами. Порядок формування тарифів на послуги з поводження з побутовими відходами затверджений постановою КМУ від 26.07.2006 № 1010. Відповідно до ст. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» послуги з поводження з побутовими відходами є комунальними послугами, які, у свою чергу, належать до житлово-комунальних послуг. Статтею 25 Закону встановлено, що послуга з поводження з побутовими відходами надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з поводження з побутовими відходами, що затверджуються КМУ. Договір про надання послуг укладається відповідно до типового договору, який наведено у додатку до Правил надання послуг із поводження з побутовими відходами, затверджених постановою КМУ від 10.12.2008 № 1070. Згідно зі ст. 351 Закону України «Про відходи» виконавця послуг із вивезення побутових відходів визначає ОМС на конкурсних засадах у порядку, встановленому КМУ.

Хто здійснює контроль у сфері поводження з відходами?

Контроль у сфері поводження з відходами здійснює Державна екологічна інспекція України — центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, поводження з відходами. На місцевому рівні сферу поводження з відходами контролюють місцеві державні адміністрації, виконавчі органи сільських, селищних, міських рад, громадські інспектори з благоустрою населених пунктів. Громадський контроль у сфері поводження з відходами здійснюють громадські інспектори з охорони довкілля відповідно до законодавства. Усвідомлення своєї відповідальності до сфери поводження з побутовими відходами — це можливість зменшити негативний вплив на природу та шанс зберегти чистим навколишнє середовище. Чисто там, де є відповідальність за збирання, обробку та переробку відходів.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі