Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Актуальне запитання. Про забезпечення безкоштовного харчування дітей, які мають пільги, в групах подовженого дня за рахунок коштів місцевого бюджету

Ковшова Олена, заступник головного редактора видань «Місцеве самоврядування» та «Радник старости», аналітик
Місцеве самоврядування Липень, 2021/№ 7
Друк
Чи мають право діти пільгових категорій (діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, діти з особливими освітніми потребами, які навчаються в спеціальних та інклюзивних класах, діти з інвалідністю, діти з числа внутрішньо переміщених осіб, діти, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», діти, батьки яких загинули (пропали безвісті) в ході бойових дій) харчуватись безкоштовно в ГПД (групах подовженого дня) за рахунок коштів міського бюджету? Яким документом це передбачено? Який показник має бути підставою для визначення учнів для звільнення від сплати за харчування на 100 %, 50 %?

Відповідно до ст. 32 Закону України від 21.05.1997 № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить: управління закладами освіти, які належать територіальним громадам або передані їм, та організація харчування у цих закладах. Відповідно до ст. 56 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» та ст. 10 Закону України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» органи державної влади та ОМС, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням учнів зазначених у цих статтях категорій.

Порядок створення груп подовженого дня у державних і комунальних закладах загальної середньої освіти (далі — Порядок) затверджено наказом МОН від 25.06.2018 № 677. Група подовженого дня створюється за наявності необхідної матеріально-технічної бази та умов для організації харчування учнів (п. 4 Порядку). Фінансування груп подовженого дня здійснюють за кошти засновника та за інші кошти, не заборонені законодавством (п. 10 Порядку).

Порядок надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість (далі — Порядок № 116), затверджено постановою КМУ від 02.02.2011 № 116. Організація харчування дітей у комунальних навчальних закладах покладається на ОМС. У загальноосвітніх навчальних закладах денної форми навчання за рахунок бюджетних коштів здійснюється харчування учнів (п. 5 Порядку № 116):

— яким згідно із Законом України 28.02.1991 № 796-XII «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» гарантується пільгове харчування;

— 1 — 4 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України від 01.06.2000 № 1768-III «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;

— з числа дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування;

— з числа дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах.

Відповідно до ст. 56 Закону України від 05.09.2017 № 2145-VIII «Про освіту» та ст. 19 Закону України від 26.04.2001 № 2402-III «Про охорону дитинства» ОМС можуть забезпечувати безоплатним харчуванням учнів інших категорій та передбачати на зазначену мету відповідні видатки з місцевих бюджетів. За рішенням педагогічної ради заклад освіти може звільнити від плати за харчування вихованців груп подовженого дня (у відсотках чисельності групи за списком):

— 10 — у повному обсязі;

— 15 — на половину вартості.

Підставою для визначення учнів для звільнення від сплати за харчування на 100 % або 50 % є рішення педагогічної ради. Заклад загальної середньої освіти може прийняти рішення про звільнення у повному обсязі від плати за харчування не більш як 25 % чисельності групи за списком учнів, які проживають у пришкільних інтернатах. Харчування інших учнів здійснюють за власні кошти.

Роз’яснення щодо безоплатного харчування учнів закладів загальної середньої освіти у групах подовженого дня надавало й Міністерство освіти та науки України, зокрема, у своїх листах № 4.5/343-21 від 01.03.2021 та № 4/361-21 від 10.03.2021. Відповідні листи можна знайти за посиланнями dostup.pravda.com.ua/request/82706/response/233195/attach/4/4.5%20343%2021.pdf?cookie_passthrough=1 та dostup.pravda.com.ua/request/83303/response/234477/attach/4/4%20361%2021.pdf?cookie_passthrough=1.

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі