Теми статей
Вибрати теми статей
Сортувати за темами

Оренда & орендарі та цільове призначення орендованого майна

Ковшова Олена, заступник головного редактора видань «Місцеве самоврядування» та «Радник старости», аналітик
Місцеве самоврядування Липень, 2021/№ 7
Друк
16.04.2021 набрав чинності наказ Фонду державного майна від 22.03.2021 № 453 «Про затвердження Переліку цільових призначень, в межах яких можливе внесення змін до договорів оренди, укладених до набрання чинності Законом України «Про оренду державного та комунального майна», в частині зміни цільового призначення орендованого майна»1. Завдяки прийняттю цього документа орендарі державного та комунального майна отримали можливість вносити до договорів оренди, укладених до введеня в дію Закону України від 03.10.2019 № 157-IX «Про оренду державного та комунального майна»2 (набрав чинності 27.12.2019, введення в дію відбулось 01.02.2020, окрім деяких положень, визначених Прикінцевими та перехідними положеннями), за результатами конкурсу або з єдиним претендентом (за результатом вивчення попиту) зміни в частині цільового призначення орендованого майна.

1 Наказ № 453. Ознайомитись з наказом можна за посиланням: zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0447-21#Text.

2 Закон № 157.

Про Наказ № 453

Стаття 16 Закону № 157 та пункти 122 — 131 Порядку передачі в оренду державного та комунального майна, затвердженого постановою КМУ від 03.06.2020 № 4833, визначають досить обмежений перелік підстав для внесення змін до договору оренди державного та комунального майна, зокрема щодо цільового призначення використання об`єкта оренди.

3 Порядок.

Якщо орендар отримав майно за результатами аукціону, умови якого не містили жодних обмежень щодо цільового призначення, то за загальним правилом орендар може змінювати цільове використання об`єкта оренди на власний розсуд. З іншого боку, п. 126 Порядку містить обмеження, відповідно до якого внесення змін до договору оренди майна в частині зміни цільового призначення не допускається для договорів, укладених:

1

до набрання чинності Законом № 157, крім випадків, коли договір укладено за результатами конкурсу або з єдиним претендентом (за результатом вивчення попиту) в межах цільових призначень, визначених Фондом державного майна, і зміна цільового призначення не призведе до зменшення розміру орендної плати, яку орендар сплачує за результатами конкурсу (вивчення попиту)

2

після набрання чинності Законом № 157, за умовами якого орендар не має права використовувати майно за будь-яким цільовим призначенням (зобов’язаний використовувати майно за визначеним цільовим призначенням)

З огляду на чинні норми перелічених нормативно-правових актів існувала необхідність впровадити для орендарів, які уклали договори оренди до введення в дію Закону № 157, можливість зміни цільового призначення за договором. Для цього мав бути розроблений відповідний перелік таких видів діяльності.

І це сталось: Наказ № 453 розроблено відповідно до абз. 2 п. 126 Порядку.

Наказ № 453 дозволив орендарям державного та комунального майна, договори яких були укладені до набуття чинності Законом № 157, вносити зміни до своїх договорів в частині цільового використання орендованого майна.

Фонд державного майна України на своєму офіційному сайті4 наголосив, що зміна цільового призначення може здійснюватись лише в межах затвердженого Фондом переліку цільових призначень. Тобто чинне цільове призначення та нове цільове призначення, яке орендар хоче внести в свій договір, мають бути передбачені затвердженим переліком.

4 Роз`яснення Фонду державного майна України розміщене за посиланням: www.spfu.gov.ua/ua/news/7476.html?fbclid=IwAR3XjmtfdHg9EsVh0CUVadauiHncxDWglwiH_op8p3ofP_G5mkGUwUmyo5o

Наприклад, якщо орендар використовує приміщення для «розміщення громадського об’єднання», то у такому випадку

він не має права на зміну цільового використання майна, оскільки відповідне цільове призначення відсутнє у Переліку. Це так само стосується випадку, якщо договором оренди передбачене таке цільове використання, як «Інше використання нерухомого майна».

Водночас зміни до договору не обмежуються лише одним цільовим призначенням. Орендар так само може змінити одне цільове призначення на декілька різних, і навпаки. Є важливий момент: орендна плата після зміни цільового призначення не може бути зменшеною.

Загалом до переліку видів діяльності, затверджених цим наказом Фонду, не увійшли такі цільові призначення, як розміщення:

1

державних та комунальних закладів охорони здоров’я, що частково фінансуються за рахунок державного та місцевих бюджетів

2

державних закладів освіти, що частково фінансуються з державного бюджету, та закладів освіти, що фінансуються з місцевого бюджету

3

суб’єктів господарювання, утворених за участю профспілок, які надають послуги культурно-освітньої, оздоровчої та іншої соціальної спрямованості

4

ОМС та їх добровільних об’єднань (крім асоціацій органів місцевого самоврядування із всеукраїнським статусом)

5

організацій, що надають послуги з нагляду за особами з фізичними чи розумовими вадами

6

бібліотек, архівів, музеїв, крім музеїв, які утримуються за рахунок державного та місцевих бюджетів

7

закладів соціального захисту для бездомних громадян, безпритульних дітей та установ, призначених для тимчасового або постійного перебування громадян похилого віку та осіб з інвалідністю

8

державних та комунальних закладів позашкільної освіти (крім оздоровчих закладів для дітей та молоді) та закладів дошкільної освіти

9

закладів соціального обслуговування для сімей, дітей та молоді, що утримуються за рахунок місцевого бюджету, зокрема центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, соціальних гуртожитків для дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, соціальних центрів матері та дитини, центрів соціально-психологічної допомоги, центрів реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями, центрів для ВІЛ-інфікованих дітей та молоді

10

творчих спілок, громадських об’єднань, релігійних та благодійних організацій на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності

11

громадських об’єднань осіб з інвалідністю на площі, що не використовується для провадження підприємницької діяльності

12

дипломатичних представництв та консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних міжурядових організацій в Україні (крім договорів, орендна плата за якими врегульована міжурядовими угодами)

13

професійних творчих працівників на площі (творчі майстерні), що не використовується для провадження підприємницької діяльності

14

інше використання майна

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa
Powered by
Factor Web Solutions
Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.
Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі