Відповідно до ст. 21 Кодексу законів про працю України (далі — КЗпП) трудовим договором є угода між працівником і роботодавцем (роботодавцем — фізичною особою), за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою, а роботодавець (роботодавець — фізична особа) зобов’язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.
Отже, враховуючи той факт, що транспортний засіб, на якому працював водій, було передано ЗСУ, це потягло за собою наслідки, що роботодавець більше не може забезпечувати працівника засобами, які є необхідними для того, щоб він виконував свою роботу. Звісно, йдеться про ситуацію, коли дійсно інші транспортні засоби відсутні.
Отже, в цій ситуації можна скористатися підставою для звільнення за ініціативою роботодавця, яка визначена в п. 1 ч. 1 ст. 40 КЗпП, а саме: «1) зміни в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників», з дотриманням всіх умов звільнення за цією підставою. Вони визначені, зокрема, в ст. 40, 44, 492 КЗпП. Також пам’ятаємо, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» у період дії воєнного стану допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також у період перебування працівника у відпустці (крім відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку) із зазначенням дати звільнення, яка є першим робочим днем, наступним за днем закінчення тимчасової непрацездатності, зазначеним у документі про тимчасову непрацездатність, або першим робочим днем після закінчення відпустки.
У період дії воєнного стану норми ст. 43 КЗпП не застосовуються, крім випадків звільнення працівників підприємств, установ або організацій, обраних до профспілкових органів.