Теми статей
Обрати теми

Про податковий кредит з ПДВ при імпорті товарів

Редакція ПБО
Лист від 06.04.2007 р. № 7049/7/16-1517-26

Про податковий кредит з ПДВ при імпорті товарів

Лист Державної податкової адміністрації України
від 06.04.2007 р. № 7049/7/16-1517-26

 

ДПАУ у відповідь на лист з окремих питань визначення податкового кредиту з ПДВ при імпорті товарів повідомляє.

Відповідно до п.п. 7.4.1 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» (далі — Закон про ПДВ) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у випадку, якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 % від звичайної ціни на такі товари (послуги), і складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, установленою п. 6.1 ст. 6 та ст. 8—1 цього Закону, протягом такого звітного періоду у зв’язку, зокрема, з придбанням товарів (у тому числі при їх імпорті) у цілях їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Відповідно до п.п. 7.5.2 ст. 7 Закону про ПДВ для операцій з імпорту товарів (супутніх послуг) датою виникнення права платника податку на податковий кредит вважається дата сплати податку за податковими зобов’язаннями згідно з п.п. 7.3.6 ст. 7. Слід зауважити, що відповідно до п. 4.1 ст. 4 Закону про ПДВ база оподаткування операцій з поставки товарів (послуг) визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, визначеної за вільними цінами, але не нижче звичайних цін, з урахуванням акцизного збору, ввізного мита, інших загальнодержавних податків та зборів (обов’язкових платежів), згідно із законами України з питань оподаткування (за винятком ПДВ, а також збору на обов’язкове державне пенсійне страхування на послуги стільникового рухомого зв’язку, який включається до ціни товарів (послуг)). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми грошових коштів, вартість матеріальних та нематеріальних активів, що передаються платнику податку безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів (послуг).

Аналогічно цьому відповідно до п. 4.3 ст. 4 Закону про ПДВ для товарів, що імпортуються на митну територію України платниками податку, базою оподаткування є договірна (контрактна) вартість таких товарів, але не менше митної вартості, зазначеної у ввізній митній декларації з урахуванням витрат на транспортування, завантаження, розвантаження, перевантаження та страхування до пункту перетину митного кордону України, сплати брокерських, агентських, комісійних та інших видів винагород, пов’язаних з імпортом таких товарів, плати за використання об’єктів інтелектуальної власності, які належать до таких товарів, акцизних зборів, ввізного мита, а також інших податків, зборів (обов’язкових платежів), за винятком ПДВ, які включаються до ціни товарів (робіт, послуг) згідно із законами України з питань оподаткування.

Відповідно до п.п. 1.20.5 ст. 1 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» у разі коли ціни на товари (роботи, послуги) підлягають держрегулюванню згідно із законодавством, звичайною вважається ціна, установлена згідно з принципами такого регулювання.

Отже,

оскільки ціна імпортованого товару в цілях обчислення ПДВ регулюється нормами Закону про ПДВ та митного законодавства, установлюється в розмірі договірної (контрактної) вартості такого товару, але не менше митної вартості, з урахуванням зазначених вище витрат та податків, зборів (обов’язкових платежів), у тому числі акцизних зборів, ввізного мита, які включаються до ціни товарів згідно із законами України з питань оподаткування, то сплачений при імпорті товарів ПДВ, обчислений відповідно до вимог податкового та митного законодавства, включається до складу податкового кредиту платника податку за умови використання імпортованих товарів в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку.

Заступник голови
Л. Боєнкокоментар редакції

Податковий кредит при імпорті — виходячи з митної вартості

Унесені з 01.01.2007 р. до п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ зміни (див. Закон України від 30.11.2006 р. № 398-V, див. «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 102) зачепили не тільки платників ПДВ, які претендують на внутрішньоукраїнський податковий кредит, але без перебільшення — сколихнули й імпортерів.

На підставі п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ «податковий кредит звітного періоду визначається

виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів (послуг), але не вище рівня звичайних цін, у разі якщо договірна ціна на такі товари (послуги) відрізняється більше ніж на 20 відсотків від звичайної ціни на такі товари (послуги)».

На відміну від внутрішньоукраїнського ПДВ (де в загальному випадку база оподаткування та договірна вартість збігаються), при імпорті податкові зобов’язання розраховуються виходячи з митної вартості (вона в загальному випадку

перевищує договірну вартість). У цьому виявляється специфіка імпортного ПДВ, яку не врахував законодавець, формулюючи п.п. 7.4.1 Закону про ПДВ.

Отже, розрахунок податкового кредиту при імпорті «виходячи з договірної ціни» виглядає, щонайменше, дивно. Потрібно віддати належне ДПАУ, що вона не спокусилася на фіскальне прочитання цієї норми закону, а в листі, що коментується, зазначає про можливість збільшення податкового кредиту на суму ПДВ,

сплачену при імпорті товарів.

Цей висновок можна поширити і на порядок формування податкового кредиту при імпорті товарів з використанням податкових векселів (коли ПДВ безпосередньо при імпорті не сплачується).

Деяким підтвердженням висновку ДПАУ є також незгаданий у листі п.п. 7.2.7 Закону про ПДВ, на підставі якого при імпорті товарів на митну територію України

документом, що засвідчує право на отримання податкового кредиту, вважається вантажна митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку на додану вартість, або погашений податковий вексель.

Зауважимо також, що наведений підхід ДПАУ припускає можливість збільшення податкового кредиту на суму імпортного ПДВ і в тих ситуаціях коли договірна (фактурна) вартість товару, що ввозиться, взагалі відсутня. Це стосується, наприклад, безоплатного отримання товарів від нерезидента, ввезення майна за договорами оренди. Нагадаємо, що до 01.01.2007 р. податківці в зазначених ситуаціях не заперечували проти формування податкового кредиту (див. відносно безоплатного отримання з-за кордону товарів «Думка фахівців офіційних органів» у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2005, № 101, с. 47 — 48, а з приводу ввезення товарів за договорами лізингу — лист ДПАУ від 12.04.2005 р. № 3719/5/15-2316 у газеті «Податки та бухгалтерський облік», 2006, № 74).

Дмитро Винокуров

App
Завантажуйте наш мобільний додаток Factor

© Factor.Media, 1995 -
Всі права захищені

Використання матеріалів без узгодження з редакцією заборонено

Ознайомитись з договором-офертою

Приєднуйтесь
Адреса
м. Харків, 61002, вул. Сумська, 106а
Ми приймаємо
ic-privat ic-visa ic-visa

Ми використовуємо cookie-файли, щоб зробити сайт максимально зручним для вас та аналізувати використання наших продуктів та послуг, щоб збільшити якість рекламних та маркетингових активностей. Дізнатися більше про те, як ми використовуємо ці файли можна тут.

Дякуємо, що читаєте нас Увійдіть і читайте далі